Izvan glavne rute
Gradili bi se kilometri plinovoda, a kupnja plina mora na natječaj
Hrvatska je ostala izvan glavne rute Južnog toka, no sudeći prema posljednjim porukama iz ruske plinske kompanije Gazprom, mogla bi ostati i bez kraka tog velikog plinovoda.
Naime, kako je prezentirano prošlog tjedna na konferenciji za novinare u Moskvi, trenutačno je projektom predviđeno da Hrvatska na Južni tok bude spojena granskim plinovodom iz Srbije. Ipak, hoće li se to i dogoditi, posve je neizvjesno, piše vecernji.hr
ENI do iduće godine
Kako je potvrdio šef Gazpromova projektnog odjela Leonid Čugunov, ključni razlog zašto Južni tok ne prolazi kroz Hrvatsku jest to što Hrvatska 2010. nije produljila ugovor o opskrbi plinom s Gazpromom. Iako će mnogi to promatrati kao ucjenu, zapravo je riječ o vrlo logičnoj poslovnoj odluci.
Da bi golemi plinovod poput Južnog toka bio isplativ, nužno je postojanje tržišta za goleme količine plina koje prevozi, ne samo na krajnjem odredištu nego i cijelom duljinom njegove rute. Graditi više stotina kilometara plinovoda u državi koja uopće ne kupuje plin koji njime prolazi bila bi uistinu bizarna poslovna odluka. Ipak, ista poslovna logika upućuje i na to da je isplativost gradnje odjeljka Južnog toka iz Srbije u Hrvatsku vrlo neizvjesna. Naime, kako su u Gazpromu potvrdili da se krakom plinovoda neće obavljati tranzit, proizlazi da će sav plin biti namijenjen hrvatskom tržištu.
Kapacitet plinovoda trebao bi biti 2,4 milijarde prostornih metara godišnje. To je znatan kapacitet, jer Hrvatska danas troši oko 3,2 milijarde prostornih metara plina, od čega milijardu uvozi. Kada bi Gazprom bio opskrbljivač tih uvoznih količina, ulaganje u gradnju plinovoda možda bi imalo smisla. Ipak, Hrvatsku tim plinom trenutačno opskrbljuje talijanski ENI na temelju ugovora koji istječe sljedeće godine. Dakle, kupaca za plin koji bi iz Srbije novim plinovodom tekao prema Hrvatskoj trenutačno nema, a i pitanje je hoće li ih biti. Naime, prema novom hrvatskom Zakonu o energiji, država više nema utjecaja na plinsko tržište koje bi trebalo biti liberalizirano. Ina više neće, kao dosad, biti zakonski odgovorna za opskrbu domaćeg tržišta, nego će se pojaviti novi opskrbljivači koji će se međusobno natjecati.
Zasićeno tržište
Dapače, ako želi prodavati svoj plin u Hrvatskoj, Gazprom će morati poslove pokušati osigurati putem javnih natječaja koje će hrvatski distributeri raspisivati. No, kako je europsko tržište zasićeno, a cijena plina niska, pitanje je može li uopće Gazprom uz tako nisku cijenu opravdati ulaganje u novi plinovod. Zašto onda u takvim uvjetima ulagati desetke milijuna eura u plinovod koji bi, vrlo vjerojatno, mogao biti prazan?
vecernji.hr/eZd
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.