Biznis

Nitko neće dobiti poticaj od države

Zbog duga državi 14 tisuća seljaka i ribara bez poticaja

Zbog duga državi 14 tisuća seljaka i ribara bez poticaja

Uz sve nevolje koje su posljednjih mjeseci snašle poljoprivrednike, posebice mljekare kojima iz velikih kompanija otkazuju otkup mlijeka, slijedi im i sređivanje poreznih dugova s državom. Ministarstvo financija donijelo je pravilnik po kojem poreznim dužnicima ne mogu biti isplaćeni poticaji dok ne srede svoje obveze prema državi, piše novilist

Agencija za izravna plaćanja u poljoprivredi morat će kod Porezne uprave provjeravati je li netko kome namjerava isplatiti poticaj porezni dužnik i ako jest uskratit će mu poticaj u visini duga, dok će mu isplatiti ostatak. Za one koji imaju veći dug, bit će obustavljena isplata poticaja sve dok se on ne podmiri. Na taj način država će naplatiti oko 687 milijuna kuna duga.

Toliki su dug prema državi 1. siječnja ove godine imale tvrtke i fizičke osobe koje su registrirane za obavljanje djelatnosti poljoprivrede i ribarstva. U svom odgovoru na naš upit o dužnicima porezna je uprava odgovorila da, prema njihovim podacima, 14.012 poreznih obveznika iz djelatnosti poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ima dugovanja prema državi. Među njima 3.309 pravnih osoba duguje nešto više od 266 milijuna kuna, dok preostali iznos otpada na fizičke osobe. To znači da gotovo svaki šesti poljoprivrednik upisan u Upisnik ima neki dug prema državi te da ukupno državi duguju iznos koji pokriva više od jedne trećine sredstava predviđenih za isplatu poljoprivrednih poticaja u ovoj godini.

Ugrožena proljetna sjetva

Na pitanje može li neisplata poticaja, zbog prebijanja s poreznim dugom, zaustaviti proljetnu sjetvu ili ugroziti jače poljoprivrednu proizvodnju određenih kultura, Antun Laslo odgovara da je situacija u Slavoniji i Baranji teška i da će se i najblaže zaustavljanje dotoka novca sigurno osjetiti na njivama, pa tako i na pripremi sjetve.

Prema pravilniku što ga je prije dva tjedna donijelo Ministarstvo financija nitko od njih neće moći dobiti poticaj od države prije nego se ti poticaji prebiju s poreznim dugom ili dugom za doprinose. Kako je dug različit u svakom pojedinačnom slučaju teško je reći hoće li ga svi pokriti u prvoj godini primjene pravilnika ili će im poticaji ili bar jedan njihov dio biti uskraćeni i sljedeće godine.

Predsjednik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje (ZUSSB) Antun Laslo kaže da je država i prije donošenja pravilnika počela prebijati svoja porezna potraživanja za dug te da je na taj način dio ili cijeli dug podmirio određeni broj poljoprivrednika još u prošloj godini. No, tvrdi da je problem što se glavnica duga koju su na taj način pokrili odmah ne stornira, pa im država i dalje obračunava kamate na cijeli iznos duga.

- Dio ljudi se nagodio s državom i pokušava obročno otplatiti dug. Ja nemam točne podatke o tome koliko poljoprivrednika duguje poreze i doprinose, ali bojim se da će ih biti sve više. Svatko treba namiriti dug prema državi, mi nismo protiv toga, ali onda se odmah mora i evidentirati da je taj dug smanjen, upozorava Laslo.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.