Biznis

Tradicionalna povlaštena trgovina

EK za nastavak trgovine između Hrvatske i CEFTA-e

EK za nastavak trgovine između Hrvatske i CEFTA-e

Europska komisija provodi prilagodbu međunarodnih sporazuma kako bi se u obzir uzela tradicionalna povlaštena trgovina između Hrvatske i trećih zemalja i osigurao nastavak trgovine, odgovorio je povjerenik za trgovinu Karel de Gucht na pitanje eurozastupnika Tonina Picule o posljedicama izlaska Hrvatske iz CEFTA-e.

Kako je priopćeno, povjerenik De Gucht odgovorio je da je EK svjesna poteškoća s kojima je suočena hrvatska prehrambena industrija zbog različitih uvjeta u trgovini poljoprivrednim proizvodima između CEFTA-e i tržišta EU-a. Tvrdi da će Hrvatskoj koristiti prilagodba međunarodnih sporazuma koje je EU potpisao, a koju Komisija provodi kako bi se u obzir uzela tradicionalna povlaštena trgovina između Hrvatske i trećih zemalja.

To se posebno odnosi na povećanje carinskih kvota za poljoprivredne proizvode, prerađene poljoprivredne proizvode te ribu i ribarske proizvode s iznosa u okvirima EU 27 na iznose u EU 28. Premda se mišljenja partnera iz EU-a razilaze u pogledu toga je li navedena prilagodba isključivo tehničke naravi, Komisija je odlučna u provedbi prilagodbe kako bi se osigurao nastavak tradicionalnog tijeka trgovanja između Hrvatske i njezinih prijašnjih partnera iz CEFTA-e' stoji u priopćenju.

Pristupanjem EU-u Hrvatska se povukla iz Ugovora CEFTA 2006, a upravo su zemlje članice CEFTA-e, nakon zemalja EU-a, drugi najveći trgovinski partner Hrvatske. No, pristupanjem Uniji, Hrvatska je privremeno izgubila pravo na povlaštene carine i uvjete za izvoz u zemlje članice CEFTA-e. Time su najviše pogođene domaća prehrambena industrija i poljoprivreda koje na to tržište izvoze 45 posto svoje ukupne proizvodnje, a predviđanja su da bi hrvatska poljoprivreda već u prvoj godini izlaska iz CEFTA-e mogla izgubiti oko 220 milijuna dolara i 0,5 posto BDP-a, kaže se u priopćenju.

HRT


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.