Biznis

Alternativna rješenja

Poduzetnici i obrtnici sporove bi trebali rješevati mirenjem

Poduzetnici i obrtnici sporove bi trebali rješevati mirenjem

Umjesto da se okrenu bržim i jeftinijim izvansudskim postupcima mirenja, Hrvati potrošačke i druge poslovne sporove i dalje više vole rješavati na opterećenim sudovima, upozoreno je s međunarodne konferencije "Alternativno rješavanje sporova-suradnja uprave i pravosuđa s gospodarstvom" koja se u organizaciji HOK-a održava u Zagrebu. Cilj je potaknuti poduzetnike i obrtnike da se više okrenu mirenju.

Samo prošle godine na hrvatskim sudovima zaprimljeno je više od milijun i 650 tisuća novih predmeta, dok je istovremeno zanemarivo mali broj završio pred tijelima za alternativno rješavanje sporova, poput Suda časti Hrvatske obrtničke komore čiji je predsjednik i Vrhovni sudac, Damir Kontrec, naglasio:

"Sudski postupci se na žalost još uvijek koriste za odgodu plaćanja. Ja sam prošli tjedan imao jedan predmet čija je vrijednost spora 300 kuna. Predmet je započeo 1995., a 2013. je došao do revizijskog stadija postupka", istaknuo je Kontrec.

Osim što bi kultura mirnog rješavanja sporova rasteretila sudove i učinila naše gospodarstvo konkurentnijim i sigurnijim ulagačima, ne treba zaboraviti ni kako je ono puno jeftiniji i brži način izlaska iz spora, poručili su sudionici konferencije. Problem je međutim u mentalitetu naših ljudi, istaknuo je šef predstavništa Europske komisije u Hrvatskoj, Branko Baričević.

"Ljudi jednostavno smatraju da je nekada to možda nekakav manje vrijedan oblik, ne stvaran. Uloga Europske unije je ta da će na neki način ta rješenja i međunoradnim sporovima, osigurati da se taj pravorijek medijacije mora poštivati kao i prava sudska odluka bilo gdje u Europskoj uniji"

Kako bi se poduzetnike i obrtnike primoralo da spor prvo pokušaju riješiti mirnim putem iz Hrvatske obrtničke komore stiže inicijativa.

"Naš prijedlog ide u smjeru toga da zaista u ugovorima jedan od članaka bude potreba prethodnog mirenja, medijacije, prije nego što taj predmet dođe na sud. Možemo razgovarati o visini cijene koštanja predmeta da bismo onda mogli odrediti što je potrebno prije odraditi nego što se zatrpa sud", istaknuo je čelnik HOK-a Dragutin Ranogajec.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.