Biznis

Trend odlaska

Njemačka traži 42 frizera: Za naukovanje i plaću od 818 € javilo se 3 Hrvata

Njemačka traži 42 frizera: Za naukovanje i plaću od 818 € javilo se 3 Hrvata

Povećan je trend odlaska hrvatskih radnika u EU, u 2013. godini za 28 posto u odnosu na 2012. godinu

Nema posla u Hrvatskoj, a nezaposlenih cijela vojska. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju svi su dobili veću mogućnost izbora, ako već ne šansu, jer tržište rada proširilo se na područje cijele EU, a Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) postao je dio EURES-a, mreže javnih službi za zapošljavanje Europske unije, Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Švicarske, piše Novi list

To znači da, ovisno o interesu poslodavaca u pojedinim državama, HZZ pruža uslugu posredovanja pri zapošljavanju na području cijele EU/EGP-a. Cilj mreže EURES je olakšati slobodno kretanje radnika unutar Europskog gospodarskog prostora (kojeg tvori 27 zemalja članica Europske unije, Norveška, Lihtenštajn i Island) i Švicarske. Ništa novo i neznano. A doimlje se kao da jest, jer vrlo često odaziv hrvatskih radnika je mali, iako, gledajući trend, raste.

Trend odlaska

Prema podacima riječke podružnice HZZ-a, koja obuhvaća područje Primorsko-goranske županije, povećan je trend odlaska hrvatskih radnika u EU, u 2013. godini za 28 posto u odnosu na 2012. godinu.
Ne cvjetaju ruže ni na europskom tržištu rada, ali evo pokazatelja da nema previše interesa hrvatskih građana za rad u inozemstvu. A ni za učenje i stjecanje vještina koje su potrebne na tržištu rada u EU.

Barem ne kad je riječ o frizerima ili potencijalnim frizerima, odnosno nezaposlenim hrvatskim građanima koji posao mogu pronaći nakon prekvalifikacije, i to plaćene.

Naime, Njemačka je putem hrvatskog HZZ-a raspisala natječaj za 42 frizera ili frizerke, no javilo se samo troje kandidata iz cijele Hrvatske.

Tražene medicinske sestre, mesari, šumari

Osim niza zanimanja za koje Njemačka nudi obuku i posao, ovoga mjeseca raspisan je i natječaj kojim Njemačka putem hrvatskog HZZ-a (a ne putem EURES-a, gdje bi se mogli javljati kandidati iz svih članica EU), traži medicinske sestre opće prakse sa završenim stručnim ispitom. Natječaj je otvoren do 31. siječnja ove godine.

Zanimljiv je i natječaj za redovne hrvatske studente za rad u Njemačkoj tijekom ljeta, a taj je natječaj otvoren do 24. siječnja ove godine.

- Zdravstveni radnici iz Hrvatske najtraženiji su u Njemačkoj i ona svako malo raspisuje natječaje putem HZZ-a za naše radnike te struke. Zanimljivo je da je Irska putem nas tražila 40 mesara, Finska traži šumare iz Hrvatske, Irska opet inženjere strojarstva, ali medicinske sestre, i liječnike iz Hrvatske, osim Njemačke, traže i Irska i Velika Britanija, dok informatičare iz Hrvatske traže Njemačka i Poljska, kaže Željko Marković.

- Vrlo smo iznenađeni, zato smo produžili natječaj i on još uvijek traje, kaže nam Željko Marković iz riječkog HZZ-a, jedan od četiri EURES savjetnika u Hrvatskoj.

Riječ je o projektu »Klinck« unutar EURES-a, gdje veliki njemački lanac frizerskih salona Friseur Klinck (www.klinck.de) hrvatskim građanima nudi mogućnosti dualnog obrazovanja odnosno naukovanja.

Ponuda je takva da se u trajanju od tri godine nudi osposobljavanje za zanat frizera, uz praksu u spomenutom lancu salona, po principu dva dana školovanja, a dva prakse. Mjesto radnje i obuke su razna mjesta i gradovi u sjevernoj i istočnoj Njemačkoj, praktični dio obrazovanja odvija se u tvrtkama, a teorijski dio u strukovnoj školi. Vježbenička plaća isplaćuje se od strane tvrtke uz dodatnu darovnicu od strane programa, sve zajedno 818 eura mjesečno.

Od 18 do 35

Inače, u studenome prošle godine započela je suradnja između Savezne agencije za rad SR Njemačke odnosno EURES-a Njemačka i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje - EURES-a Hrvatska, na programu MobiPro-EU (»The Job of my life«), vezano uz strukovno obrazovanje i osposobljavanje. Programom se želi pridonijeti borbi protiv visoke nezaposlenosti mladih u Europskoj Uniji i osiguranju potrebnih stručnjaka u Njemačkoj.

U okviru programa mogu se poticati mlade osobe iz Europske unije u dobi od 18 do 35 godina koje zbog neusklađenosti kvalifikacija s potrebama tržišta rada imaju slabu profesionalnu perspektivu u matičnoj državi. Riječ je o sustavu dualnog obrazovanja/naukovanja u SR Njemačkoj. Program traje od dvije do tri i pol godine (najčešće tri godine), a kandidat paralelno radi kod poslodavca (tri do četiri dana u tjednu) i pohađa nastavu (8-12 sati tjedno). Na taj način stječu se, osim teorijskih, i praktična znanja u zvanju za koje se osoba osposobljava, te se uz učenje stječe i radno iskustvo u struci.
Završni ispit

Polaznici za vrijeme trajanja programa primaju plaću/novčanu pomoć u maksimalnom iznosu od 818 eura mjesečno. Navedenim iznosom polaznici pokrivaju sve svoje tekuće troškove, uključujući troškove stanovanja (najam stana i režijski troškovi).
Uvjeti za uključivanje su završena srednja škola (trogodišnji ili četverogodišnji program), mogu se uključiti i osobe s višim kvalifikacijama, ali u različitom području, primjerice, diplomirani ekonomist može se uključiti u program za stjecanje zvanja kuhara, no ne može u program za bankovnog službenika.

Uvjet, je, dakako, i status nezaposlene osobe iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a poželjno je bazično poznavanje njemačkog jezika (potrebna razina varira ovisno o programu za koji se kandidat prijavljuje, od osnovnog A1 stupnja do poželjnog B1 stupnja), dok je poznavanje engleskog jezika prednost. Sustav dualnog obrazovanja/naukovanja u Njemačkoj obuhvaća oko 400 tamo priznatih zanimanja.

Naukovanje najčešće traje tri godine, ponekad i malo duže. U dualnom sustavu polaznici imaju dvojaku ulogu - učenika/studenta i zaposlenika. Polaznici potpisuju ugovor o naukovanju s tvrtkom u kojoj usvajaju praktičnu stranu zvanja uz mentorstvo iskusnih kolega uz naučničku plaću. U besplatnoj strukovnoj školi, pak, pohađaju nastavu sukladno izabranom zvanju, a završni ispit polaže se pred komorom nadležnom za određenu grupu zanimanja (npr. Industrijska i trgovinska komora ili Obrtnička komora) koja uspješnim polaznicima izdaje široko priznato njemačko odobrenje za samostalan rad u stečenom zvanju.

Sadržaj i struktura ispita standardizirani su za područje čitave Njemačke.

Osim frizera, širok je spektar za dualni sustav u Njemačkoj - razni hotelijerski radnici, električari, gotovo sva obrtnička zanimanja, auto-industrija....

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.