Preciznosti radi, automobil nije marke Porsche, nego Egger-Lohner
Prvi električni automobil sagrađen je prije 116 godina i bio je Porsche
Prvi električni automobil konstruiran je još 1898., a njegov tvorac bio je otac danas popularnog sportskog automobila Ferdinand Porsche, piše u utorak njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), koji je otkrio da to vozilo još uvijek postoji i da radi.
Već je prije bilo poznato da je Porsche, konstruktor danas popularnog istoimenog automobila i još popularnijeg Volkswagena, eksperimentirao s električnim pogonom, a nedavno je, piše FAZ, otkriven taj prvi električni automobil koji još uvijek radi. Wolfgang Porsche, unuk Ferdinanda Porschea i predsjednik nadzornog odbora dioničkog društva Porsche, dobio je prošle godine ponudu da kupi prvi model električnog automobila koji je konstruirao njegov djed. Vozilo je sad ponovno u posjedu obitelji Porsche i bit će izloženo u Porscheovu muzeju u Stuttgartu. Prodavatelj je želio ostati anoniman, a kad je elektromotor priključen na bateriju pokazalo se da još uvijek radi.
Preciznosti radi, automobil nije marke Porsche, nego Egger-Lohner, ali je nesumnjivo riječ o konstrukciji Ferdinanda Porschea dok je kao student radio za tu austrijsku tvrtku prije nego što se osamostalio i napravio karijeru u Njemačkoj. Na upravljaču automobila, kad je pronađen, visjela je ceduljica s ručno ispisanom bilješkom Ferdinanda Porschea, a na samom vozilu na nekoliko je mjesta ugraviran znak „P1", što predstavlja njegov autorski potpis.
Egger-Lohner je marka nastala suradnjom Bele Eggera, vlasnika poduzeća preteče bečke elektroprivrede i poznatog bečkog proizvođača kočija Jacoba Lohnera. Dvojica poduzetnika razmišljala su o prednostima i nedostatcima električnih automobila i onih na fosilna goriva i u njihovim je planovima neko vrijeme prednost imao električni automobil. Mladi Porsche surađivao je na prvom modelu, koji nije nikada izgrađen, a nakon toga je sam konstruirao vlastiti model, koji se pod nazivom „Egger-Lohner C.2" u lipnju 1898. pojavio na bečkim ulicama, a neslužbeno je nosio naziv „P1" po svome konstruktoru.
Porsche je konstruirao i motor od tri konjske snage težak 130 kilograma, koji je visio na stražnjoj osovini. Olovne baterije, teške 500 kilograma omogućavale su doseg automobila od 80 kilometara pri prosječnoj brzini od 25 kilometara na sat. Vozilo teži 1,35 tona, a dugačko je 2,55 metara.
FAZ podsjeća da je Porsche sa svojim električnim automobilom 1899. sudjelovao na utrci u Berlinu i pobijedio, vozeći se prosječnom brzinom od 25,8 km/h.
Porsche je 1900. za istog proizvođača konstruirao prvi automobil na hibridni pogon, kombinaciju električne struje i benzina, koji je dvije godine kasnije čak serijski proizvođen, 95 godina prije suvremenog hibridnog pogona.
U međuvremenu su proizvođači odustali od električne energije kao pogonskog goriva, a Porsche je prešao k Daimleru u Njemačku, da bi kasnije po nalogu Hitlerove vlasti konstruirao prvi Volkswagen i osnovao tvornicu koju danas vodi njegov unuk Ferdinand Piech. Ferdinand Porsche konstruirao je 1949. prvi automobil koji nosi njegovo ime.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Kupnju automobila vrijednog 16.000 eura omogućio je program ruralne mobilnosti Europske unije
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.