Biznis

Adresa je Budimpešta

Seizmička snimanja Jadrana mogla bi postati nova afera

Seizmička snimanja Jadrana mogla bi postati nova afera

Hrvatska i MOL u procesu su arbitraže koja bi trebala razriješiti otvorena pitanja. Vode se pregovori strateških partnera, pri čemu hrvatska strana inzistira da se MOL prestane ponašati kao većinski dioničar i da ravnopravno upravljaju Inom.

MOL je najavio prodaju svoga udjela u Ini, Rusi preko neslužbenih kanala poručuju da su zainteresirani, a u tijeku je i projekt eksploatacije plina i nafte u Jadranu.

U tim okolnostima jučer su Sindikat naftnog gospodarstva te Sindikat energetike, kemije i nemetala upozorili da im novo suvlasništvo Ine s više od 50 posto vlasništva koje podrazumijeva zatvaranje Rafinerije nafte Sisak nije prihvatljivo. O sudbini rafinerije ne može se odlučuvati bez suglasnosti Vlade RH, poručuju sindikati.

- Čudno je da se obraćaju Vladi RH kad mi ni u jednom trenutku nismo rekli da ćemo prodavati svoje dionice. Prava je adresa za ta pitanja Budimpešta. Mi smo u pregovorima zbog toga što MOL ne ulaže dovoljno. Ina ne smije postati mala tvrtka bez perspektive i budućnosti - kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

Sindikati tvrde i da bi se Spectrumovo seizmičko snimanje Jadrana moglo pokazati kao jedna od najvećih afera, jer je puno opsežnija ispitivanja te vrste Ina već napravila. - Opravdana je sumnja da je država Inine podatke vrijedne milijarde kuna ustupila Spectrumu - govori Božo Mikuš, šef SING-a.

Neusporedive tehnologije

Stručnjaci ističu da su podaci neusporedivi zbog nove tehnologije. A oglasio se i treći sindikat. - Čudi nas istup kolega iz druga dva sindikata koji su predstavili dokumentaciju o seizmološkim istraživanjima kojoj mi kao najveći sindikat u Ini nemamo pristup. Smatramo da se pitanjem seizmoloških istraživanja trebaju baviti mjerodavna ministarstva i institucije, poručuju iz Inaša.

Radimo zbog građana i po svim zakonima, Ministar Vrdoljak

Nakon što se švicarska ekološka udruga Ocean Care oglasila apelirajući da prestanemo snimati Jadran kako ne bismo uništili riblji fond, ministar Vrdoljak istaknuo je da je to samo jedan od pokušaja zaustavljanja projekta koji Hrvatima može donijeti jeftin plin i naftu, a prodavačima tih energenata koji su godinama zarađivali na Hrvatskoj izbiti dobit.

- Puno je interesnih skupina koje ne žele da građani imaju jeftiniji plin i naftu. Sve radimo po zakonu i u interesu građana - poručio je Vrdoljak.

vecernji.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.