Indeks očekivanja za hrvatsko gospodarstvo
Hrvatska najlošija u regiji prema ekonomskim očekivanjima
Očekivanja za hrvatsko gospodarstvo zabilježila su u veljači najveće pogoršanje među zemljama srednje i istočne Europe (CEE) a slabija su i ona za regiju u cjelini, pokazalo je danas istraživanje njemačkog instituta ZEW i austrijske Erste Bank.
Indeks očekivanja za hrvatsko gospodarstvo u idućih šest mjeseci pao je u veljači za 18,5 bodova, na 5,8 bodova, najnižu razinu od rujna 2012.
Njemački institut ZEW i Erste Bank izračunavaju indeks na temelju ankete u kojoj sudjeluju stručnjaci na financijskim tržištima. Istraživanje obuhvaća regiju srednje i istočne Europe, koja uz Hrvatsku uključuje još i Austriju, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku, te Tursku.
Očekivanja za regiju u cjelini također su pogoršana u veljači, uz pad odgovarajućeg indeksa za 10,9 bodova, na ukupno devet bodova, najnižu razinu od prosinca 2012.
Uz Hrvatsku, najviše su pogoršana očekivanja za Slovačku i Mađarsku, uz pad odgovarajućih indeksa za 14,3 odnosno 13,5 bodova. Najveće poboljšanje očekivanja zabilježeno je pak u Češkoj, gdje je indeks porastao za 6,6 bodova.
Ocjena aktualnog stanja u gospodarstvima srednje i istočne Europe ostala je pak u veljači uglavnom nepromijenjena u odnosu na prethodni mjesec, uz pad odgovarajućeg indeksa u veljači za 2,8 bodova, na minus 5,7 bodova, pokazuje anketa ZEW-a i Erste Banka.
Stručnjaci lošije ocjenjuju aktualno stanje u hrvatskom gospodarstvu u odnosu na siječanj, pa je odgovarajući indeks u veljači pao za 7,4 boda, na minus 68,5 bodova.
Padom prednjači Turska, s padom odgovarajućeg indeksa za 20 bodova. U ostalim zemljama u regiji stanje se poboljšalo, i to ponajviše u Češkoj, Austriji, Slovačkoj i Mađarskoj, gdje su odgovarajući indeksi poskočili u rasponu od 8,7 do 8,3 boda.
Vezane vijesti
-
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozvao je u utorak Vladu da hitno donose mjere koje će ublažiti negativan utjecaj povijesnog poskupljenja goriva na gospodarstvo i standard građana te spriječiti još veću ukupnu inflaciju.
-
Premijer Andrej Plenković objavio je u subotu da je potvrda investicijskog rejtinga Hrvatske i procjena gospodarskog rasta u ovoj godini od 6,5 posto, potvrda dobre Vladine politike koja je u razdoblju pandemije očuvala hrvatsku gospodarsku i financijsku stabilnost.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.