Biznis

Hrvatska je u europskom vrhu po nezaposlenosti mladih

Vlada: Mjere zapošljavanja mladih ne ukidamo, nego su na čekanju

Vlada: Mjere zapošljavanja mladih ne ukidamo, nego su na čekanju

Unatoč rekordnom broju nezaposlenih, mjere zapošljavanja mladih za 1.600 kuna do daljnjeg su na čekanju zbog nedostatka novca. S njima i pet tisuća mladih koji su kandidirali za posao u ovoj godini, a koji mogu očekivati tek kada stigne novac iz EU. Vlada se zbog zastoja našla na udaru kritika.

Hrvatska je u europskom vrhu po nezaposlenosti mladih, no rijetki su iz Vlade prije sjednice htjeli reći jesu li mjere zapošljavanja ukinute kako su prenijeli neki mediji.

"Pitajte kolegu Mrsića, nisam u tom resoru. Koliko znam to nadilazi novac koji je osiguran kroz Europsku komisiju i to će biti riješeno vrlo brzo", rekao je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Hajdaš Dončić

"To ćete morati pitati nekog drugog. Vlada je predložila rebalans proračuna temeljem smjernica Europske komisije, on je otišao u Sabor, proračun je donesen", dodao je ministar uprave Arsen Bauk.

Poručili su ministri Hajdaš Dončić i Bauk. Je li pak novac umjesto za službene automobile mogao ići za zapošljavanje mladih, ministru zaštite okoliša i prirode Mihaelu Zmajloviću je zanimljivo populističko pitanje.

"Pa to je vrlo zanimljivo populističko pitanje, ali u svakom slučaju s novcem treba uvijek raspolagati racionalno i usmjeravati ga na ono što će doprinijeti razvoju hrvatskog društva, a to je i ono što činimo. Bez obzira na ove populističke teme. Pa Vlada je donijela odluku i siguran sam da je to ono što u realnim okvirima, vremenu i uvjetima možemo činiti najbolje za Hrvatsku, društvo i gospodarstvo", istaknuo je Zmajlović.

"Ne ukidamo poticaje za mlade", poručio je sa sjednice Vlade premijer Zoran Milanović. Podsjetivši da su kritizirani i zbog uvođenja modela 1.600 kuna, rekao je da je gotovo 60 posto onih koji su tako radili našlo posao i zaposlilo se.

"Dakle, ništa ne ukidamo. To je netočna informacija, da je točna valjda bi već prije 10 dana u pripremi rebalansa to netko primijetio. Čekamo europske garancije za mlade koji će doći tijekom ove godine, to je sva istina. Oni koji su već u programu će biti i dalje u programu. Na žalost, objavljuju se netočne stvari. Ja ih ovdje korigiram, a nakon Vlade će ministar rada još preciznije objasniti mada nema ništa više. To je sve, ne ukidamo tako da pozivam sve da rade pošteno svoj posao. I one koji rade i one koji izvješćuju o tome", rekao je Milanović.

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić naveo je kako trenutno 19 tisuća mladih radi bez zasnivanja radnog odnosa, a još oko pet tisuća prijavilo se za mjeru 1600 kuna za ovu godinu. Ponavlja mjere aktivnog zapošljavanja nisu obustavljene.

" I jučer smo to rekli, i na sjednici, na press konferenciji da nema obustavljanja mjera. Mjere idu dalje, jedino uzimamo time out u financiranju dok nam se ne oslobode sredstva i dok nam ne dođu sredstva iz EU."

Lani je za mjere bilo 511 milijuna, ove godine je manji 170 milijuna, no kaže teško je reći koliko točno novca nedostaje. Cilj je ove godine doći do 1 posto izdvajanja iz proračuna, a uz pomoć sredstava koja će stići iz EU- 16 milijuna eura iz mini socijalnog fonda, 60 milijuna garancija za mlade te povrat već financiranih 340 milijuna kuna. Premda ponavlja da mjere nisu obustavljene, novi zahtjevi do daljnjeg se neće primati.

"Ne bi bilo pošteno da ljudi misle da će doći brzo u proces evaluacije. Dakle, u ovom trenutku želimo isfinancirati sve ovo što imamo do sada, a onda ćemo nastaviti sa primanjem novih zahtjeva. Javnost će biti obaviještena o tome", zaključio je Mrsić.

Zastoj u zapošljavanju mladih komentirao se i u Saboru. Šef laburista Dragutin Lesar za to krivi nepovlačenje prve tranše sredstava iz EU i traži odgovornost ministra Grčića.

"Sve je palo na softwareu. Tako je potpredsjednik Vlade Grčić prije mjesec dana obrazložio. Firma koja je dobila taj posao na natječaju vrijedan 948.950 eura, po mojim informacijama još uvijek taj software ne radi. Samom činjenicom da tu počinje problem, potpredsjednik Grčić mora dati ostavku odmah. Ovo više nije nikakvo opravdanje da čekamo tri mjeseca da nekakav software, koji je plaćen tako skupo, ne može profunkcionirati", istaknuo je Lesar.

S mjerom zapošljavanja mladih ne smije se stati, poručio je neovisni Damir Kajin.

"Ovo što netko spominje automobile i tko zna čega sve ne, i ove mjere treba 'optirati' za ovu mjeru. Na europski novac, koji će sigurno doći, ćemo se načekati i pitanje je što će za to samozapošljavanje u konačnici značiti. Europa nam sigurno neće ništa uzeti, ali, bogami, nećemo ni puno, pogotovo u ovom trenutku, od nje ni profitirati", rekao je Kajin.

Zastoj uspješne mjere kritizirala je i Jadranka Kosor, zaključivši da bi bilo logičnije da je Vlada za to osigurala novac, umjesto povećanja sredstava za nezaposlene, koje sada sama proizvodi. Vladi predlaže da ne čeka novac iz EU, već da se vrati mjerama.

"S jedne strane imamo mlade ljude koji su diplomirali, ne mogu naći posao ni kroz ovu mjeru za 1.600 kuna, a s druge strane u nekim tvrtkama oni za koje se otkrilo da su falsificirali diplome vraćaju ih na posao", kaže Kosor.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.