Biznis

Sve je značajnije poskupjelo ulaskom Hrvatske u EU

Maslac nikad skuplji: Mliječni proizvodi poskupjeli i do 150 posto

Maslac nikad skuplji: Mliječni proizvodi poskupjeli i do 150 posto

Sindikati upozoravaju da je situacija u kojoj žive hrvatski građani alarmantna

Najviše je u posljednjih osam godina poskupio maslac - čak 150 posto. Cijena 250 grama 2006. u prosjeku je bila između 5,50 i 8 kuna. Sadašnja cijena od oko 15 kuna nije najviša ovogodišnja. Početkom godine maslac je u većini dućana stajao oko 18 kuna, a sada je cijena, vjerojatno zbog Uskrsa, pala.

- Sve je značajnije poskupjelo ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Sad su se cijene ipak počele regulirati i spuštati. No zasad je to vrlo diskretno i polagano. Kad nas lupi veliki uvoz mlijeka i pojavi se konkurencija, vjerojatno će i cijene mliječnih proizvoda pasti.

No pitanje je što će se tada dogoditi s domaćim proizvođačima - kazao je Domagoj Šojat s portala supermarketi.info koji također uspoređuje cijene. Trajno mlijeko od onda do danas skuplje je oko 25 posto, a cijene ostalih mliječnih proizvoda koje smo naveli u tablici skuplje su i do 45 posto. Istodobno, otkupne cijena mlijeka nisu rasle.

- Otkupna je cijena mlijeka od 2,40 do 3,30 kuna, a ovisi o kvaliteti mlijeka i količini koja se predaje. Cijena je za neke proizvođače sad možda i niža nego prije nekoliko godina, no skuplji je sav repromaterijal. Kad smo štrajkali i prolijevali mlijeko, upravo smo se zbog toga bunili. Cijena našeg proizvoda - mlijeka - padala je, a cijene mliječnih proizvoda su rasle - objasnio je Igor Mihaljević, proizvođač mlijeka i predsjednik Središnjeg saveza uzgajivača simentalskoga goveda.

Dukat: Sve je skuplje pa i mi moramo dići cijene

Sindikati upozoravaju da je situacija u kojoj žive hrvatski građani alarmantna. - Vlada bi pod hitno trebala smanjiti PDV na hranu koji je u zemljama u okruženju manji. Udio troška hrane i bezalkoholnih pića u mjesečnoj košarici je 29 posto, a zna se da što je neka zemlja siromašnija, taj udio je veći. Primjerice, u Americi i nekim zemljama Europe je između 11 i 13 posto. Cijene energenata su zadnjih godina rasle kao i cijene hrane, dok dohodak u obiteljima stagnira ili pada. Jedino na čemu im je preostalo štedjeti je hrana - kaže Krešimir Sever iz NHS-a.

U Dukatu objašnjavaju zašto su mliječni proizvodi toliko poskupjeli: "Uslijed rasta cijena sirovine, koja neprekidno raste od kolovoza prošle godine, te rasta cijena repromaterijala i energenata (lani je samo cijena tehnološke pare porasla 120 posto u odnosu na 2012.), u prošloj je godini došlo do neminovnog povećanja neto proizvođačkih cijena prema trgovcima. Ističemo kako krajnju cijenu proizvoda prema potrošaču formiraju trgovački lanci individualnom politikom marži". Iako cijene konstantno rastu, prosječna plaća ne prati taj tempo. Prosječna neto plaća je 2006. iznosila 4607 kn, a u siječnju ove godine 5553 kn ili oko 20 posto više. Litra eurosupera 95 je u travnju 2006. stajala 7,98 kn, a danas 10,69 kn ili oko 30 posto više.

Gasi se sve više poljoprivrednih imanja, a mlijeka je premalo

Lani je proizvedeno sto milijuna litara mlijeka manje nego godinu prije, a za naše potrebe trebamo ga dvostruko više i mora se uvoziti. - Sve više gospodarstava se gasi. Godine 2004. je 65.000 proizvođača davalo mlijeko na otkup, a sad ih predaje samo oko 10.000. No optimist sam i nadam se da će nam biti bolje - rekao je Igor Rešetar, proizvođač mlijeka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.