Javni dug Hrvatske
Hrvatski javni dug dosegnuo 68 posto BDP-a - i dalje će rasti
Javni dug Hrvatske dosegnuo je u prvom tromjesečju 68% BDP-a, dok je u posljednjem lanjskom kvartalu iznosio 67,4%, pokazuju danas objavljeni podaci Eurostata.
Hrvatski javni dug dosegnuo je tako 221,8 milijardi kuna, što je za 1,6 milijardi više nego u prethodnom kvartalu. Makroekonomisti upozoravaju da bi udjel hrvatskog javnog duga u ovoj godini mogao snažno porasti i zbog promjene u Eurostatovoj metodologiji izračuna prema kojemu u izračun javnog duga ulaze dugovi autocesta, kao i HBOR-a.
Do kraja godine procjenjujemo da bi mogao dosegnuti 73% BDP-a ili 237 milijardi kuna, kazao je za Hinu Alen Kovač, makroekonomist u Erste banci. Smatra da je to ponajviše posljedica proračunskog deficita, koji bi ove godine mogao biti veći od 5% BDP-a. Udjel javnog duga raste i zbog toga što je BDP i dalje u silaznoj putanji, dok je inflacija iznimno niska. Zbog izostanka rasta gospodarstva i niske inflacije dodatno se pogoršava taj omjer. Kada bi, primjerice, BDP rastao za 4%, a dug za 3%, udjel bi se smanjivao. No kako u ovoj godini očekujemo pad BDP-a za 0,5%, to će biti dodatni uteg u kalkulaciji udjela javnog duga u BDP-u, kazao je Kovač.
HNB: Rast javnog duga pritišće financijsku stabilnost
Prema ocjeni HNB-a, velik pritisak na financijsku stabilnost Hrvatske proizlazi iz brzorastućega javnog duga, koji će se, prema metodologiji ESA 95, približiti razini od 70 posto BDP-a. U najnovijoj publikaciji Financijska stabilnost HNB podsjeća da je stopa rasta hrvatskoga javnog duga jedna od najvećih među usporedivim zemljama. Pritom objašnjava da je tome pridonijelo preuzimanje dugova brodogradilišta i drugih javnih poduzeća te plaćanje dugova zdravstvenih ustanova tijekom 2012. i 2013. Međutim, projekcija rasta javnog duga upućuje na znatno usporavanje zahvaljujući smanjenju manjka u sklopu procedure prekomjernog deficita, kažu u HNB-u.
Tijekom 2014. i 2015. očekuje se povećanje javnog duga, ali po znatno nižim stopama rasta. Naime, javni dug bi u 2014. mogao porasti za oko 1,9 postotnih bodova udjela u BDP-u, a u 2015. za samo 0,2 postotna boda, navode u HNB-u te također upozoravaju da bi se do kraja 2014., zbog prilagodbe ESA 2010, razina javnog duga mogla povećati zbog uključivanja duga javnih poduzeća koja pripadaju sektoru države. U HNB-u ocjenjuju i da je struktura hrvatskog javnog duga prema preostalom dospijeću vrlo povoljna. Uz to, napominju da bi udio javnog duga u BDP-u, prema programu konvergencije, trebao dosegnuti vrhunac tijekom ove godine, zaustaviti se u 2015. i nakon toga lagano smanjivati te blago rasti.
Šok-scenarij - u 2015. javni dug 77,4 posto
Međutim, HNB navodi i da bi javni dug prema šok-scenariju u 2015. mogao dosegnuti 77,4 posto. Šok-scenarij procjenjuje razinu duga u okolnostima deprecijacije u 2014. od 10 posto i pada BDP-a za 2,5 posto.
Zbog velikog udjela eura i drugih valuta u javnom dugu i padu BDP-a, u slučaju kombiniranog šok-scenarija povećao bi se javni dug za 7 postotnih bodova udjela u BDP-u, navodi se u najnovijoj publikaciji HNB-a.
HRT
Vezane vijesti
-
Blagi rast bruto inozemnog duga uz istodoban pad BDP-a dovodi do toga da bi udio inozemnog duga u BDP-u na kraju prošle godine mogao dosegnuti gotovo 108 posto
-
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je u četvrtak da u Vladi očekuju da će se ostvariti projekcije gospodarskog rasta većeg od pet posto u 2021. godini, a uslijed i rezultata turističke sezone u srpnju i dosadašnjem dijelu kolovoza.
-
Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u četvrtak kako su dugovi prema veledrogerijama, koji su rekordnih 6 milijardi kuna, samo dio ukupnih obveza zdravstvenog sustava od 12,5 milijardi kuna te da dug za lijekove nije moguće riješiti samo upumpavanjem dodatnih sredstava.
-
Premda se hrvatsko gospodarstvo ponešto oporavilo od rekordnog pada u drugom tromjesečju, zahvaljujući pokretanju aktivnosti nakon 'lockdowna', analitičari procjenjuju da je i u trećem kvartalu palo po dvoznamenkastoj stopi na godišnjoj razini.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.