Biznis

Čitav tjedan trajali su kontakti

I agencije za naplatu potraživanja s Ministarstvom dogovorile oprost duga najsiromašnijima

I agencije za naplatu potraživanja s Ministarstvom dogovorile oprost duga najsiromašnijima

U pregovorima između Vlade i vjerovnika, banaka, teleoperatera, lokalnih samouprava i javnih poduzeća o oprostu duga najsiromašnijim građanima, za njih oko pet do šest tisuća od ukupno 60 tisuća koji zadovoljavaju uvjete oprosta "ispriječile" su se agencije za naplatu potraživanja kojima su vjerovnici prepustili svoja dugovanja, no, kako Hina neslužbeno doznaje, i s njima je postignut sporazum koji bi trebao biti potpisan početkom sljedećega tjedna.

Čitav tjedan trajali su kontakti na relaciji Ministarstva socijalne politike i mladih i predstavnika tih agencija u kojima je sudjelovao i predsjednik Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja (HUAN) Matija Arapović.

U razgovoru za Hinu Arapović je kazao da je dogovor postignut i da su se agencije suglasile priključiti Vladinom modelu oprosta duga najsiromašnijima.

Naglasio je da su slične mjere, otpisivanja, oprosta ili dogovora s dužnikom, agencije poduzimale i do sada kada bi procijenile da je riječ o socijalnim slučajevima.

Agencije nemaju statistiku o statusu građana i do sada smo to radili kada bismo stupili u kontakt s dužnikom i kada bismo saznali da je riječ o socijalnom slučaju, a sada ćemo u suradnji s Ministarstvom točno znati tko udovoljava kriterijima o oprostu, ističe Arapović.

Mnogi građani koji udovoljavaju kriterijima za oprost dugova i ne znaju da više nisu dužni primjerice teleoperaterima ili bankama, odnosno da je njihov dug otkupila agencija za naplatu potraživanja te se raspituju je li moguće da njihov dug i sada, kada su na listi onih koji zadovoljavaju kriterije oprosta, preuzme neka od agencija.

Iz Ministarstva poručuju da niti jedno dugovanje nakon 31. rujna prošle godine ne može biti preneseno na neku od agencija za naplatu potraživanja te da su predmet pregovora bila samo ona dugovanja koja su nastala i na agencije prenijeta prije 31. rujna prošle godine.

Mnogi građani, i to ne samo ova kategorija koja ispunjava kriterije za oprost do 35 tisuća kuna, ostanu zatečeni kada vide da o svom dugu više ne razgovaraju s primjerice teleoperaterom ili bankom već nekom agencijom i pitaju se je li to legalno.

Sve je legalno i po zakonu jer te tvrtke kojih je u Hrvatskoj desetak posluju kao bilo koja tvrtka te vrste u Europi ili u SAD-u, ističe Arapović.

Riječ je o tvrtkama, odnosno o njihovu poslovanju koje se uvjetno rečeno može podijeliti u dvije kategorije. Tvrtke koje se bave otkupom nedospjelih potraživanja, tzv. faktoringom te one koje se bave izvansudskom naplatom i otkupom dospjelih potraživanja, što je u većini slučaj s građanima koji udovoljavaju Vladinim kriterijima za oprost duga. Faktoring je financijski posao u kojem se kupuju potraživanja za prodanu robu ili izvršenu uslugu prije dospijeća za naplatu.

Prva takva tvrtka Prima Solvent iz Zagreba osnovana je 2007., a godinu kasnije osnovana je Hrvatska udruga agencija za naplatu potraživanja HUAN, koja je u svoj statut ugradila regulativu i etiku europske asocijacije FENCA.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.