Stanje na bankarskom tržištu
Kartice pojele čekove: U šest godina broj im pao za 97 posto
Jedina među 10 velikih banaka u Hrvatskoj koja još uvijek izdaje čekove građanima je OTP banka iz koje nam kažu da ih za sada ne planiraju ukidati, jer nastoje, vele, klijentima ponuditi sve usluge koje traže, saznaje Slobodna Dalmacija
- Odluku o ukidanju čekova možemo donijeti kada potražnja za njima padne ispod određene razine. Čekove koriste klijenti raznih profila. Prihvaćenost čekova je u značajnom padu i sve manji broj trgovaca ih prihvaća, jer banke ne vrše isplate po čekovima bez pokrića - kažu u OTP-banci i dodaju da širenje elektroničkih kanala i drugih sredstava plaćanja smanjuje korištenje čekova, što je globalni trend koji nije specifičan za hrvatsko tržište.
Društvo ovoj banci u izdavanju čekova građana bez kojih je nekad život mnogima bio nezamisliv - njima se kupovalo na rate bez kamata, odjeću, obuću, hranu, bijelu tehniku, namještaj, plaćalo registracije vozila i mnogo toga drugog - danas čini još deset manjih banaka, poput Banke Kovanice, Imex, Jadranske, Podravske... Ostale su protekle dvije godine prestale izdavati čekove, preklani je to učinila Zagrebačka, lani je to učinila Privredna banka, a prošlog mjeseca Erste&Steiermärkische.
Poslovna politika
U Ersteu objašnjavaju da je potražnja pala: prije pet godina imali su oko 37.000 izdanih čekovnih blanketa, lani samo 3000. U cijeloj Hrvatskoj, preklani su građani ispisali samo 146.657 čekova kojima su platili robu, usluge ili podigli novac u banci, a u 2007. su ih ispisali više od pet milijuna. U tom razdoblju broj im je pao za čak 97 posto.
Čekovi u Hrvatskoj i dalje su sredstvo plaćanja, a to što ih trgovci ne primaju stvar je njihove poslovne politike.
Kod nas su čekovi bili specifični te su do 2008. banke garantirale za naplatu trgovcima čak i kada su bili bez pokrića. A izdavanje čeka bez pokrića i tada je bilo, jednako kao što je i danas - kazneno djelo. Namjena čekova u nas je bila specifična u odnosu na svijet, kod nas su se uglavnom koristili za veće kupnje na rate za beskamatnu odgodu plaćanja, dok drugdje služe kao sigurno bezgotovinsko sredstvo plaćanja, ali ne na rate.
Čekovima u Hrvatskoj presudila je činjenica da više nisu automatski naplativi, nego samo ako na bankovnom računu onog tko ih je ispisao ima dostatno novca. Nema li pokrića, banka ček vraća trgovcu da se on nateže s kupcem koji je dužan trgovca obeštetiti.
Kupnja na rate
Zbog toga većina trgovaca ček ne prihvaća kao sredstvo plaćanja. Kako je kupnja na rate bez kamata i dodatnih troškova postala moguća i preko raznih kartica kojih danas građani u lisnicama imaju oko osam milijuna, tako je i čekove, koji su se kod nas najviše koristili za kupnju na rate, pregazilo vrijeme. Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Societe Generale Splitske banke, kaže da se mijenjaju preferencije klijenata te da su danas čekovi arhaičan proizvod za kojim nestaje potreba.
- Sigurno je da će se na bankarskom tržištu javiti novi, inovativni proizvodi koji će biti u skladu s preferencijama klijenata i razvojem novih tehnologija poput beskontaktnih kartica, internetskog i plaćanja mobitelima...
Vezane vijesti
-
Čekovi, koji su nekad bili omiljeno i vrlo popularno sredstvo plaćanja, danas su sve manje u upotrebi i polako odlaze u povijest. Veće su banke u Hrvatskoj još lani zabilježile znatan pad upotrebe čekova, a taj se trend i dalje nastavlja
-
-
U 15 godina broj kartica povećan je za 3,6 puta, broj bankomata za pet, a broj EFT POS terminala za više od deset puta
-
Izdvojeno
-
Noć vještica! Da, dušobrižnici će reći kako je to najobičniji poganski običaj, štovanje sotone i mračnih sila ili pak čisto komercijalno američko sranje s kojim ekstra izvlače profit svojih labilnih konzumenata.
-
Peteročlano Prosudbeno povjerenstvo za najbolji književni putopis za 2024. godinu (u sastavu Milana Bešlića (predsjednika), Davora Šalata, Vesne Vlašić, Anite Katić i Dijane Klari), donijelo je jednoglasnu odluku - pobjednik Književnog natječaja „Matko Peić“ je književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić sa svojim putopisom Jesen u Lubliniecu.
-
Predsjednik Zoran Milanović odgovorio je statusom na Facebooku HDZ-ovom predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu koji je ranije danas pozvao časnike HV-a da "kažu istinu".
-
U spomen na poginulog hrvatskog redarstvenika Marijana Matišića, policijskog službenika Policijske uprave zadarske od 1990.godine
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.