Biznis

Sabor

Vukšić: U Hrvatskoj postoji stečajna mafija

 Vukšić: U Hrvatskoj postoji stečajna mafija

Sabor se bavio Konačnim prijedlogom stečajnog zakona koji bi trebao poboljšati zaštitu vjerovnika, te u prvom redu skratiti stečajne postupke.

Naime, prosječan stečaj u Hrvatskoj traje tri godine, a u ostatku Europe godinu i pol. Po brzini stečaja na 24-tom smo mjestu od 28 zemalja članica EU. Stupanjem na snagu zakona 1.srpnja gotovo 15 tisuća tvrtki bez ijedne zaposlene osobe, a koje su u blokadi duže od 120 dana, trebale bi automatski u stečaj. Fina bi ga morala pokrenuti u roku od osam dana. Te tvrtke ukupno duguju skoro 15 milijardi kuna. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

"I tu više nema netko hoće netko neće. Netko će kalkulirati, netko neće, netko će uplatiti predujam pa neće. Sada se to više neće moći. To je jedini način da mi sustavno počnemo se baviti problemom koji vidite gdje nas je doveo. Jer mi govorimo o nula zaposlenih je skoro 15 tisuća, kada uzmemo sve zajedno koji su više od 120 dana, onda smo na nekakvih skoro 20 tisuća firmi. To je problem," objasnio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

"Nastojimo dati vjerovnicima puno veći stupanj zaštite nego sada, on nikada neće biti apsolutan jer vjerovnik sam odlučuje s kim će ići u polsovanje, s kim neće i uzima dio rizika," rekao je Miljenić. Novost je nasumičan odabir stečajnih upravitelja, a ne da njih četiri imaju trenutno preko 200 stečajnih postupaka, upozorio je ministar, na što je replicirao nezavisni Branko Vukšić.

"U Hrvatskoj postoji stečajna mafija, to su suci, upravitelji i bivši direktori poduzeća. Kada bi se pronjuškalo po njihovim tajnim računima vidjelo bi se da su među tri kaste najbogatijih u Hrvatskoj," rekao je na današnjoj sjednici Sabora Branko Vukšić.

"Ja sam uvjeren da svi rade maksimalno profesionalno, naravno ako ima nekih incidenata onda ih Državno odvjetništvo procesuira," rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.