Financijska budućnost zemlje
Cipras: Europa mora spriječiti podjelu
Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je u srijedu da vjeruje kako će se s europskim partnerima dogovoriti o financijskoj budućnosti svoje zemlje i istaknuo da "Europa mora učiniti ono što mora" sprječavajući podjelu.
"Moramo spriječiti podjelu, siguran sam da će europski čelnici učiniti ono što moraju", rekao je Aleksis Cipras novinarima uoči odlaska u Bruxelles gdje se treba sastati s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom ne bi li pronašli rješenje za isplatu rate zajma bez koje Grčkoj prijeti stečaj.
"Jučer sam primio poziv Jean-Claudea Junckera da dođem u Bruxelles razgovarati s njim i s veseljem sam to prihvatio", rekao je Cipras, dodajući da će "razgovarati polazeći od prijedloga grčke vlade".
Premijer je opetovao da je Atena vjerovnicima iznijela svoj prijedlog dogovora u kojemu je potanko opisala predložene reforme i proračunske mjere, ali da "nije primila odgovor partnera" u vezi s time.
Dodao je da nije dobio ni drugi prijedlog "vjerovničkih institucija, kao što čujemo da se priča".
"Treba nam jedinstvo (...) europski čelnici moraju ići naprijed pokazujući osjećaj za stvarnost, kao što u zadnja tri mjeseca pokazuje grčka vlada pregovarajući o pravima grčkog naroda u korist ujedinjene Europe", rekao je premijer.
Nakon dogovora koji su 20. veljače postigli nova grčka vlada radikalne ljevice Aleksisa Ciprasa i vjerovnici, EU i MMF koji je pomoć produljio do kraja lipnja, Atena pregovara o isplati zadnje rate zajma u iznosu od 7,2 milijarde eura koja je obustavljena već gotovo godinu dana.
Vjerovnici traže nove mjere štednje, ali grčka vlada ne želi i dalje provoditi takvu politiku koja je zemlji nametnuta prije pet godina kako bi mogla dobivati međunarodne zajmove. Ipak, Atena koja je u teškoj financijskoj krizi, priznala je nedavno da je pristala na "ustupke" kako bi s partnerima postigla konsenzus prije kraja lipnja kada Grčka mora platiti 1,6 milijarda eura.
Grčka duguje ukupno oko 320 milijarda eura, od kojih oko 65 posto MMF-u i zemljama eurozone a 8,7 posto je dug Europskoj središnjoj banci (ESB).
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U organizaciji Međunarodne dijabetičke federacije (Europe) i Andrása Kulje danas je u Europskom parlamentu u Bruxellesu održana konferencija „Preispitivanje zdravlja u EU-u za održivu budućnost“.
-
U izdanju Matice hrvatske Šopron, Društva Hrvati iz Koljnofa, Saveza Gradišćanskohrvatskih organizacija u Mađarskoj i Udruge 3000 godina Za dar iz Zadra, iz tiska je izišla spomenica 15- godina Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu 2009.- 2023., koja je ovih dana promovirana u Koljnofu na 14. Međunarodnim književnim susretima Koljnof 2024.
-
Movember je postao globalno poznati pokret u mjesecu studenom, koji prepoznajemo po muškarcima koji puštaju brkove.
-
Želimir Periš, rođen 1975. Živi i stvara u Zadru. Magistar računarstva, u ulozi programera i programskog arhitekta, za Telum razvija napredne tehnološke servise koji milijunima korisnika dnevno poboljšavaju iskustvo korištenja interneta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.