Pozitivni trendovi
Grčić: gurali smo autoceste, a sad vraćamo dugove
Snažan rast izvoza - najpozitivniji je učinak dviju godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji, složili su se sudionici konferencije "Dvije godine u EU".
Nakon šest godina napokon smo izašli iz krize, ocijenio je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i EU fondova Branko Grčić koji očekuje da će se pozitivni trendovi nastaviti.
Svi projekti moraju ići u smjeru konkurentnosti, a moramo se odmaknuti od neodrživih projekata, naglasio je Grčić. Gurali smo autoceste, ali sad te dugove treba vraćati, kaže. Rekao je da oni koji kritiziraju učinkovitost Hrvatske u korištenju sredstava iz Fondova ne razumiju sustav i da se do kraja godine mogu očekivati prve isplate, koje će se intenzivirati u idućoj godini. Pohvalio se i drugim pozitivnim podacima, poput rasta BDP-a.
"Svi indikatori govore da bi drugi kvartal mogao biti još bolji. Neke projekcije i HNB-a govore da bi moglo biti i bolje nego u prvom kvartalu, više od 0,5. Tko bude na vlasti iduće godine, uživat će plodove rada ove Vlade. To je sigurno," rekao je Branko Grčić. Guverner HNB-a Boris Vujčić kao posljedicu članstva naveo je rast javnog duga zbog promjene metodologije. Taj je dug trebalo ranije servisirati jer sada postoji efekt grude snijega - što je dug viši, potreban je viši rast BDP-a da se stabilizira za što je ključno provesti strukturne reforme, rekao je guverner. Dodao je da se središnja banka nije mijenjala jer, kako kaže, ono što je dobro ne treba mijenjati kao i da bi šest godina recesije prouzročilo puno veće probleme da HNB nije djelovao kako je.
"Ja mislim da sam ulazak u Europsku uniju nije neka stvar da mijenja dinamiku društva. Ono što je iznenadilo s pozitivne strane je vrlo brza prilagodba hrvatskih izvoznika i izvoz je značajno porastao nakon ulaska u Europsku uniju," rekao je Vujčić. Nijedna zemlja nije postala članica u vrijeme krize u Europskoj uniji. Za vrijeme velikog proširenja 2004. svugdje je bio rast od 5 posto i jedno zlatno doba, rekao je predstavnik Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević.
"Hrvatska ušla u Uniju u potpuno drugoj situaciji nakon sedam godina krize, nakon uvođenja europskog semestra koji je učinio sve ostale procese unutar Unije rigoroznijim, to isto moramo biti svjesni," kaže Baričević. Svi su se složili da je pred Hrvatskom još dug put do moderne i razvijene države. Na raspolaganju nam stoji više od milijardu eura godišnje i taj se novac mora povući i pametno iskoristiti.
Vezane vijesti
-
-
Prema anketi Hine, osam makroekonomista očekuje da će zadnji kvartal prošle godine donijeti rast hrvatske ekonomije
-
Hrvatska je lani postala naše glavno izvozno tržište, ispred Italije i Austrije, a povećao se i naš uvoz iz Hrvatske, u izvozu sudjeluju i poduzeća u hrvatskom vlasništvu kao i slovenskom, kazao je agrarni ekonomist s ljubljanskog Biotehničkog fakulteta Aleš Kuhar, ocijenivši da su slovenska prehrambena industrija i poljoprivreda u dobrom stanju iako je lani prihod nešto pao
-
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.