Biznis

Procjena vrijednosti nekretnina u RH

Konačno se uvodi red u procjenu vrijednosti nekretnina

Konačno se uvodi red u procjenu vrijednosti nekretnina

Procjena vrijednosti nekretnina u RH desetljećima je bila izvor nezakonja, korupcije i lopovluka, pogotovo kod procjene nekretnina u vlasništvu države ili lokalne samouprave, no tgome je od 25. srpnja konačno došao kraj, stupanjem na snagu Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina, saznaje Narodni list

Spomenuti zakon donesen je 03. srpnja 2015. godine a na snazi je od 25. srpnja, osim odredbe članka 66. koja stupa na snagu devedesetog dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, navodi se u priopćenju resornog Ministarstva.

Zakonom se na jasan i nedvosmislen način propisuje tko vrši procjenu vrijednosti nekretnina i na koji način; ujedno je jedan od važnih mehanizama suzbijanja korupcije i lošeg upravljanja prvenstveno nekretninama u državnom vlasništvu te u vlasništvu jedinica lokalne, područne odnosno regionalne samouprave ali se njime također dodatno osnažuje pravna sigurnost i svih ostalih sudionika tržišta nekretnina.

Procjenu vrijednosti nekretnine mogu vršiti jedino ovlaštene osobe: stalni sudski vještaci i stalni sudski procjenitelji.

Zakon se isključivo bavi tržišnom vrijednosti nekretnina koja se procjenjuje pomoću tri metode i sedam postupaka. Zakon propisuje i način na koji se prikupljaju podatci koje procjenitelji dobiju primjenjujući propisanu metodologiju, te potom evaluiraju i dalje koriste.

U roku od 60 dana od dana stupanja Zakona na snagu aktivirat će se baza podataka „eNekretnine" koja će u prvoj fazi sadržavati zbirku kupoprodajnih cijena koja će biti dostupna samo registriranim korisnicima, a u završnoj fazi, nakon obrade i procjene sakupljenih podataka, izradit će se planovi približnih vrijednosti tj. cjenovni blokovi koji će biti besplatno dostupni svima.

Županije i veliki gradovi, a ako žele i svi ostali gradovi, u obavezi su osnovati procjeniteljska povjerenstva od pet članova koja će vršiti obrade i procjene sakupljenih podataka, svatko za svoje područje.

Država je pak obvezna osnovati visoko procjeniteljsko povjerenstvo koje će imati sedam članova. To će povjerenstvo usklađivati rad županijskih i gradskih povjerenstava te provoditi druge procjene. Provođenje druge procjene moći će zatražiti javna tijela, u slučajevima zaštite javnog interesa; sudovi, DORH itd.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.