Biznis

Zeleno gospodarstvo spas za Hrvatsku?

Zeleno gospodarstvo spas za Hrvatsku?

Zeleno gospodarstvo sve je više zastupljeno u praksi, medijima, a prepoznaje ga i politika. Iako su vladajući počeli isticati njegove prednosti, poput 11 tisuća otvorenih radnih mejsta, ekolozi smatraju da nam treba jači zaokret i uklanjanje barijera na koje se nailazi na svim razinama, od lokalnih do državne.

 

Održivo koristiti obnovljive resurse i mudro koristiti neobnovljive - kratka je definicija zelenog gospodarstva koje bi nas moglo izvući iz krize. Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner smatra da je za Hrvatsku rješenje u mikro i mini ekonomijama.

"Ako posadite na polju ratarske kulture koje su profitabilne i prodate ih restoranu na moru, to su jako male investicije. S druge strane ako postavite solare na krovove hotela imate rezultat odmah, imate vodu i struju, a ne morate čekati deset godina kao kad radite nuklearku. Mikrogospodarstva u kontekstu zelene ekonomije, pokazala je praksa, otvaraju enorman broj radnih mjesta"

U protekle tri i pol godine u Hrvatskoj je otvoreno 11 tisuća takozvanih zelenih radnih mjesta, a u idućem razdoblju otvorit će se još 16 tisuća, izvijestio je nedavno ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović. Ranije su vladajući obišli Park prirode Kopački rit u koji je uloženo oko 14 milijuna kuna. Premijer Zoran Milanović tada je uz važnost očuvanja prirode istaknuo i mogućnosti zarade.

" Ovo je mogućnost zarade ne samo za ustanovu koja je državna nego za ljude koji žive u ovom kraju. Ovo djeluje kultivirano, lijepo, i privlačno. Ovdje su ljudi došli na izlet. Tako to može funkcionirati cijele godine", naglasio je premijer. "Ovo je jedno od ulaganja u parkove prirode i nacionalne. Do sadsa je uloženo 300 milijuna kuna. Cilj nam je da to genereira nova radna mjesta. Samo u općini Bilje imamo 11 novih poljopoirvrednih gospodarstava", kazao je ministar Zmajlović.

Piršić pozdravlja to što vladajući prepoznaju zelenu ekonomiju, no nije im sklon vjerovati jer ih demantira praksa u turizmu, poljoporivredi i energetici,

"U energetici Vlada forisra velike megainstalacije npr. TE Ploče ili Plomin, a istovremeno zanemaruje mogućnost distribuirane proizvodnje iz obnovljivih izvora. RH ima kvotu od 10 MW što Njemačka konzumira u jednom ljetnom danu", rekao je Piršić za Media servis. Pomaka ima, ali su na razini incidenta, smatra Piršić i zaključuje da nam je nužan snažan zaokret kako bismo dobili 200 tisuća, a ne 280 bogatih obitelji.

"Bez jačeg resetiranja političkih elita koje su na neki način podešene da htrane krupni kopital, ići ćemo dalje prema demografskoj imploziji i posljedično pretvarnju Hrvatske u geografski pojam. Zeleno gospodarstvo nam je jedina šansa da se to ne dogodi", zaključio je Piršić.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.