Biznis

Prikupljanje potpisa

Agonija TLM-a: Milanoviću stiže peticija s 10 tisuća potpisa

Agonija TLM-a: Milanoviću stiže peticija s 10 tisuća potpisa

Ovoga petka, 28. kolovoza, Sindikat metalaca Hrvatske - industrijski sindikat organizirat će prikupljanje potpisa za peticiju kojoj je cilj spas šibenskoga TLM-a.

Kako je na konferenciji za novinare u TLM-u izjavio predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Vedran Dragičević, očekuje se pet do deset tisuća potpisa, a prikupljat će se na najfrekventnijim gradskim lokacijama, kod Kazališta, Jadranske banke, ispred trgovačkih centara, ali i u Zagrebu, ispred Radničkog doma, sjedišta Sindikata metalaca Hrvatske, javlja Slobodna Dalmacija

Poželjan im češki fond

- Idući tjedan, preciznije u četvrtak, kada zasjeda Vlada, idemo u Zagreb s dva autobusa radnika i tražimo da nas primi premijer Zoran Milanović kako bismo mu uručili peticiju s potpisima potpore i objasnili situaciju u TLM-u. A ako se ipak do 20. listopada, kada TLM izlazi iz predstečajnog postupka, otvori stečaj, ili ubrzaju aktivnosti na stečaju Tvornice prešanih proizvoda (TLM TPP-a), tražit ćemo od Vlade zabranu raspolaganja imovinom, jer nije konzumiran kupoprodajni ugovor sklopljen prije sedam godina s Hrvatskim konzorcijem - kazao je predsjednik SMH-a, koji zagovara nastavak proizvodnje u šibenskoj Tvornici aluminija i razgovore s češkim fondom koji je, navodno, zainteresiran investirati u TLM, a žestoko se opire opciji stečaja, o kojoj se sve glasnije govori.

Naime, neslužbeno doznajemo da su pri kraju pregovori u Ministarstvu gospodarstva s predstavnicima slovenskog "Impola", koji je sklon, nakon stečaja, uzeti TLM u najam i nastaviti proizvodnju, uložiti znatna sredstva u novu tehnologiju tvrtke, te u konačnici zadržati oko 400 (od sadašnjih oko 600) radnika.

Za razliku od ovog TLM-ova sindikata, Hrvatski sindikat metalaca, predvođen Zdravkom Burazerom, drži da je varijanta stečaja s preustrojem objektivno najrealnija za Tvornicu.

HSM navija za ‘Impol'

- I kad je, svojedobno, bila dvojba oko švicarske "Montane" kao suvlasnika TLM-a, dakle tvrtke koja se bavi aluminijem, naš je sindikat vjerovao da bi to bilo spasonosno za Tvornicu, a kasniji razvoj događaja s "Aluflexpackom", to je i potvrdio. Na isti način i sada dajemo podršku "Impolu", kao tvrtki iz aluminijske branše, za koju jamče njihovi prihodi, njihov bruto proizvod, njihov ugled, za razliku od kojekakvih hohštaplera i manipulatora koji su dolazili u TLM obećavajući svašta, a zapravao samo isisavajući zadnje što je u TLM-u ostalo - ističe Burazer, dodajući kako je za svakog radnika i svakog sindikalista najteže kad čuje da tvrtka ide u stečaj.

- Ali treba prebroditi tu psihološku barijeru, a u tome itekako može pomoći prava informacija iz Ministarstva gospodarstva i od vjerovnika koji pred radnike moraju izići s jasnim programom stečaja i preustroja tvrtke.

Uostalom - napominje Burazer - može se dogoditi da nakon stečaja u TLM-ovoj Valjaonici bude više radnika nego danas. A koliko znam, "Impol", u slučaju da dođe u TLM, namjerava na godišnjoj razini proizvoditi oko 110 tisuća tona aluminija - kaže Burazer.

Ruski vlasnik TLM-a Igor Šamis zatražio je poček do okončanja predstečajnog postupka (20. listopada), a kako se spekulira, u slučaju stečaja i preuzimanja tvrtke od "Impola", Shamis računa s odštetom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.