Biznis

Nakon poruke Vijeću

Lalovac ne očekuje sankcije EK zbog konverzije ‘švicarca‘

 Lalovac ne očekuje sankcije EK zbog konverzije ‘švicarca‘

Ministar financija Boris Lalovac zasad ne očekuje nikakve sankcije od Europske komisije zbog zakonskog rješenja problema zaduženih u ‘švicarcima‘.

Nakon poruke Vijeću ministara financija EU da Hrvatska rješenjem za ‘švicarac‘ nije prekršila nijednu direktivu o slobodi kretanja kapitala, ministar Lalovac isto je ponovio nakon sjednice Vlade.

‘‘Vrlo jasno sam rekao, da je Hrvatska prije desetak godina bila u EU ‘‘švicarac‘‘ se ne bi mogao dogoditi, jer bi direktive o zaštiti potrošača to zabranile. Nikakav protuargument ni austrijskog ministra, ni Europske komisije nisam čuo‘‘.

Iako nije iznanađen mišljenjem Komisije koje je bliže onome Hrvatske udruge banka, Lalovac ne očekuje daljnje postupke protiv Hrvatske. Bankarima je, kaže, dano dvije godine za socijalne kriterije na koje se pozivaju, koje su sami mogli definirati.

‘‘Nisu ih definirali, što vrlo jasno govori da Vlada ima puno jače argumente. Razgovaramo isključivo argumentima. Kada dobijemo odgovor na njih, dobit ćete jasnu sliku što je Komisija mislila po tom pitanju. Oni su objavili da će raditi dalje analizu. Znači, neće bit zasad nikakvih sankcija, nikakvog dodatnog postupka. Borit ćemo se samo argumentima‘‘.

Kada bi mišljenje Komisije moglo stići, Lalovac nije mogao reći. No sudeći prema jučerašnjoj raspravi, ne očekuje da će to pitanje opet pred europske financministre.

‘‘Oni su vrlo brzo zatvorili tu priču. Rekli su da eventualno u tom kontekstu vide da postoje dvije suprotstavljene strane, hrvatska i austrijska i da očekuju daljnju analizu Komisije. Ali smatram da smo na dobrom putu da dokažemo da su naši argumenti dosta jači‘‘.

"Priča s frankom" koja jučer nije dobro prošla na sastanku ministara nije iznenadila ni potpredsjednika Vlade Grčića. Unatoč tome, očekuje da će u rokovima odraditi konverziju.

"Dakle, mi znamo već iz prijašnjih pisama od strane Europske komisije, da je to pitanje, kritično s njihove strane. Slične su situacije bile i s Poljskom oko tog pitanja međutim mi ne posustajemo, idemo s tim dalje i idemo s tim i jeste već u provedbi. Očekujemo od banaka da taj posao naprave u rokovima i da omoguće ljudima da već iduće godine normalno žive". Na Ustavni sud Lalovac je, pak, adresirao odgovor na pitanje što ako rješenje o konverziji kredita padne na toj instanci, čiju ocjenu su zatražile tri banke.

‘‘To morate pitati Ustavni sud ako se dogodi. Mi smo vrlo jasni dali zakon i ja se nadam da će donijeti samostalnu odluku i da su banke već pripremile konverziju‘‘.

Dok zaduženi u ‘‘švicarcima‘‘ čekaju izračune nove glavnice, ministar financija ponavlja zakon se mora provesti. U suprotnom slijede kazne.

‘Zakon se vrlo jasno zna kako ga moraju izvršiti. I ono pitanje koje sam postavio kolegama ministrima. Onakav izračun od 64 tisuće eura da ste danas dužni 11 tisuća eura, nitko nije imao odgovor na to. To u Europi nije poznat slučaj. Samo u Hrvatskoj‘‘.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.