Deficitarna zanimanja
Konobari, prodavači i programeri najtraženija zanimanja u 2015.
Prema godišnjem izvještaju tržišta rada portala MojPosao, najtraženija zanimanja u 2015. bila su konobar, prodavač, programer, kuhar, prodajni predstavnik, frizer, knjigovođa, administrator, vozač kamiona i komercijalist.
Najviše oglasa u trgovini, turizmu i ugostiteljstvu
Najveća ponuda oglasa zabilježena je za zanimanja u trgovini, te turizmu i ugostiteljstvu (po 18 posto oglasa), iza kojih slijedi proizvodnja i zanatske usluge s 13 posto oglasa, objavio je u ponedjeljak portal MojPosao.
Istodobno je najveća potražnja zabilježena za posao u trgovini, administrativnim zanimanja i turizmu i ugostiteljstvu.
S obzirom na vrstu zaposlenja, u 2015. je objavljeno ukupno 59 posto oglasa za rad na neodređeno, što je gotovo isto kao i godinu prije, kada se u 58 posto oglasa nudio rad na neodređeno.
Ugovor na određeno u 2015. nudio se u 51 posto oglasa, dok su se honorarni djelatnici tražili u 6 posto oglasa, a 3 posto oglasa odnosilo se na studentske poslove.
S druge strane, 54 posto tražitelja posla bilo je zainteresirano za stalni posao, a trećina ih je bila zainteresirana i za rad na određeno (32 posto). Za honorarni posao bilo je zainteresirano 13 posto tražitelja posla, a za sezonski njih 11 posto.
Najtraženiji kandidati sa SSS-om
Tijekom prošle godine poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom (SSS) - u 50 posto oglasa SSS je bio uvjet za uspješnu prijavu na natječaj. S druge strane, 56 posto posloprimaca je u svojim životopisima kao stupanj obrazovanja navelo SSS.
Zaposlenike s višom stručnom spremom tražilo se u 21 posto oglasa, a isti stupanj obrazovanja u svojim je životopisima navelo 7 posto tražitelja posla.
U 34 posto oglasa kao uvjet je bila navedena visoka stručna sprema, a isto je u svojim životopisima navelo 17 posto tražitelja posla.
Poznavanje stranih jezika tražilo se u 49 posto oglasa. U najviše oglasa tražilo se napredno znanje engleskog jezika (54 posto), a potom osnovno poznavanje engleskog (19 posto).
Najviše engleski, pa njemački jezik
Najviše posloprimaca u svojim životopisima navodi napredno poznavanje engleskog jezika (38 posto), dok ih 23 posto navodi profesionalno poznavanje. Osnovno poznavanje engleskog jezika ima 19 posto tražitelja.
Njemački jezik je drugi po zastupljenosti - 22 posto posloprimaca navodi osnovno poznavanje njemačkog jezika. Na trećem mjestu nalazi se talijanski, čije temelje poznaje 10 posto tražitelja posla.
U trećini oglasa tražilo se poznavanje rada na računalu, i to većinom u Wordu i Excelu, a u polovici tražilo se radno iskustvo, i to prosječno dvije godine i šest mjeseci.
Tijekom prošle godine poslodavci su objavili gotovo 1000 oglasa za poslove u inozemstvu, što je u odnosu na prethodnu godinu rast od čak 88 posto.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Bilo koja aktivnost, čak i spavanje ili stajanje, zapravo gotovo svaka fizička aktivnost u danu pokazala se boljom i korisnijom za zdravlje srca i krvožilnog sustava od dugog sjedenja, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića "Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene".
-
Odgojno-obrazovni djelatnici osjećaju se pod sve većim pritiskom ponajviše roditelja, ali i nadležnih institucija, o čemu svjedoči i porast prijava na njihov rad Agenciji za odgoj i obrazovanje, kojih je preklani bilo 607, lani 718, a od početka ove godine do prošlog tjedna 758.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.