Energetska pitanja
Kamo će Hrvatska na energetskoj karti EU?
U strateškim politikama koje se očekuju od nove vlade i ona je o pozicioniranju Hrvatske na energetskoj karti Europe. Dok konkretni planovi za primjerice LNG terminal tek trebaju stići, na prilike koje se otvaraju u sklopu buduće Energetske unije redovno ukazuju naši eurozastupnici Jozo Radoš i Davor Škrlec.
Od 2009. i donošenja Strategije energetskog razvoja do 2020. godine, Hrvatska u njenoj realizaciji nije daleko odmakla. Potencijal je tu, kao i projekti, primarno spomenuti LNG terminal na Krku, Jadransko-jonski plinovod. EP prošli je mjesec donio savjetodavnu rezoluciju o zajedničkim energetskim i klimatskim ciljevima te projektima od zajedničkog interesa. Precizira se financijska korist buduće Energetske unije. Dodatnih 40 milijardi eura do 2030. od povezivanja infrastrukture. Dok se Unija kreće ka zajedničkom energetskom tržištu i odmiče od fosilnih izvora, Davor Škrlec upozorava, Hrvatska riskira izgubiti lidersku šansu u regiji ako ozbiljno ne prione poslu.
‘‘Ako to ne napravimo u idućih godinu dana, i partneri i investitori će otići iz Hrvatske bez obzira što je to projekt na popisu zajedničkih prioriteta EU. Vrlo brzo će se naći alternativa isto u regiji, koja će ponuditi realizaciju toga u iduće dvije ili tri godine. Vjerujte da se u okruženju samo čeka da Hrvatska izgubi u LNG-u. Talijani su dobili okolišnu dozvolu za LNG terminal u Trstu. Također, imaju mogućnost da ga sagrade i u Raveni. Ljudi su realni. Bit će malo duži plinovodi, zaobići će Hrvatsku, ali tko vam je kriv‘‘, govori Škrlec.
Nakon izbora dosad se LNG-a u vrhu strateških projekata spomenuo tek budući premijer. Projekti od zajedničkog europskog interesa poput LNG-a, mogu povući i sredstva u okviru Instrumenta za povezivanje Europe (CEF) s ciljem brže provedbe. Osigurano je nešto više od 5,5 milijardi eura u razdoblju do 2020. godine. Vrijeme je novac, a otezanje luksuz koji si Hrvatska, kao ni investitori ne može dozvoliti, napominje Škrlec. EU je svjesna težine veće energetske neovisnosti.
‘‘Navodi se da je to vrlo stabilna energija, ne ovisi o zraku, vjetru, ni suncu. Zaključno se kaže da će se ta energija, dakle zemlje koje to žele, financirati iz europskih mehanizama i instrumenata. Dakle, to je posljedica toga da ciljevi udjela obnovljivih izvora nisu postignuti, a emisije CO2 i globalno zagrijavanje postaje veliki problem, Naravno, to su sad nove generacije centrala koje bi trebale biti puno sigurnije nego prije, nove tehnologije. Ali to je svakako jedan novi naglasak u energetskoj politici EU‘‘, kaže Radoš. Za razliku od primjerice Danske, Francuska sa svojih 60-ak nuklearki razumljivo sklona novoj orjentaciji EU. Kako će se tu postaviti Hrvatska, ovisi o specifičnoj situaciji, zaključuje Radoš.
‘‘Hrvatska ima dobar dio vlastitih izvora. Udio obnovljivih je vrlo mali, ali ako se računa hidroenergija je prilično velik. Uvijek ima velika ovisnost. A kakva će biti politička odluka, naravno nije jednostavno predvidjeti‘‘, kaže. A ta je odluka u rukama buduće vlade.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
U HNK Zadar u ponedjeljak, 16. prosinca stiže urnebesna crna komedija i kazališni krimić kazališta Planet Art u režiji Marka Torjanca. U glavnim ulogama su Anja Šovagović - Despot i Nataša Janjić Medančić.
-
Večeras, u nedjelju, 15. prosinca s početkom u 18 sati predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića prikazat će se u HNK Zagreb.
-
U petak. 13. prosinca u 23.20 sati u Zadru u Ulici Put biliga policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su zaustavili 35-godišnjeg hrvatskog državljanina koji je upravljao automobilom zadarskih registarskih oznaka.
-
Policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su u kontroli prometa u petak, 13. prosinca u 15.35 sati u Bibinjama zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 55-godišnji hrvatski državljanin prije stjecanja prava na upravljanje, odnosno prije položenog vozačkog ispita.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.