Analiza
Poslodavci traže brži uvoz radne snage, nedostaje kvalificiranih
Iako je u Hrvatskoj trenutno nezaposleno nešto manje od 300 000
ljudi, postoji cijeli niz zanimanja za koje nedostaje stručnog i
osposobljenog kadra pa su poslodavci prisiljeni ljude tražiti u
inozemstvu, piše Glas Slavonije.
Iako Hrvatska ima "vojsku nezaposlenih", u velikom broju slučajeva riječ
je o slabo obrazovanom kadru, a nerijetko i o socijalnim slučajevima
kojima nije cilj naći posao, nego biti na jaslama države.
Kod onih
nezaposlenih koji aktivno traže posao sve je izraženiji problem kako su
oni sve stariji, pa ne mogu odgovoriti na kriterije koje posao
zahtijeva, poput rada na visini u građevini.
No, s druge strane poslodavci ne mogu naći odgovarajuću struku i
kvalificiranu radnu snagu za cijeli niz zanimanja. U Hrvatskoj tako
nedostaje stručnih zidara, tesara, zavarivača, vozača teretnih vozila, a
prema najnovijim saznanjima Hrvatska je "kratka" i za velik broj
radnika u turizmu.
Tako, primjerice, nedostaje kvalificiranih kuhara i konobara. Zbog toga su poslodavci prijašnjih godina potrebu za stručnom radnom snagom rješavali iskazivanjem potreba za radnicima iz inozemstva, što se na državnoj razini rješavalo tzv. kvotama radnih dozvola za zapošljavanje stranih radnika.
Poslodavci već četiri mjeseca čekaju zeleno svjetlo za uvoz radne snage
No prošla vlada, ona Zorana Milanovića, u posljednjoj je godini svog mandata “zaboravila” donijeti odluku o kvotama za ovu godinu, a prema reakcijama poslodavaca i ova, još uvijek nova Vlada, nije zauzela jasan stav oko rješavanja ovog problema.U ovom trenutku hrvatski poslodavci koji su prijašnjih godina uvozili “strance” sada već četiri mjeseca čekaju na novo zeleno svjetlo. Ne čudi što s njihove strane dolazi inicijativa za novim rješenjima.
"Umjesto sustava kvota, gdje poslodavci unaprijed, na godišnjoj bazi, moraju predvidjeti koliko bi im radnika iz tzv. trećih zemalja trebalo, predlažemo sustav zapošljavanja prema potrebi", pojašnjava Ivan Sarić iz osječkog ureda Hrvatske udruge poslodavaca. O tome je HUP već razgovarao i s bivšom Milanovićevom vladom, a prijedlog je otišao i prema vladi Tihomira Oreškovića.
U HUP-u su se ugledali na “slovenski model”. Naši susjedi, odnosno njihovi poslodavci, potrebu za određenom stranom stručnom radnom snagom iskazuju u danom trenutku, dakle kada se ukaže posao. Njihov zavod za zapošljavanje ima rok od pet dana u svojoj evidenciji pronaći traženu “robu”, nakon isteka tog roka poslodavcu je dozvoljen uvoz.
"To je dakle jedan dinamičan model, u kojemu se reagira prema iskazanoj potrebi. Istovremeno on omogućava poslodavcu da nalaskom u kratkom vremenu stručne radne snage bude konkurentniji u tržišnoj utakmici", smatra Sarić.
Korist i za HZZ
Od takvog bi modela koristi trebao imati i HZZ, jer bi na osnovi tako iskazanih potreba znao koje vrste prekvalifikacije ponuditi zainteresiranim nezaposlenima.
"Cilj je u svakom slučaju smanjiti nezaposlenost domaće radne snage, a ovakav model pruža mogućnost dobre koordinacije svih zainteresiranih aktera", naglašava Sarić.
Vezane vijesti
-
-
-
Gledano po zemljama, najviše radnih dozvola izdano je državljanima Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kine te Srbije
-
Najveće povećanje osjetit će se u djelatnosti graditeljstva jer je broj stranih radnika s 3.630 povećan na 5.330. Riječ je o 1.715 tesara, 2.145 zidara, 865 armirača te 605 betoniraca
Izdvojeno
-
U subotu i nedjelju, 18. i 19. siječnja 2025. godine, u prostoru Arsenala u Zadru, u organizaciji Udruženja obrtnika Zadar održava se 15. Festival vjenčanja!
-
U subotu ujutro malo ćemo popričati o povijesti, arheologiji i nedavnoj dovršenoj obnovi crkve sv. Stošije na Puntamici! Polazak je u 11 sati kod vile Nico
-
Iz Udruženja obrtnika Zadar upozoravaju na novi slučaj prijevare vezanu uz naplat upisa u registar.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.