Konkurentnost
Kako unaprijediti hrvatsko maslinarstvo?
Kako se natjecati s velikim maslinarskim zemljama? U Hrvatskoj se uzgaja od 5,5 do 6 milijuna stabala maslina, dok primjerice u Španjolskoj imamo 250 milijuna stabala
Kako unaprijediti hrvatsko maslinarstvo tema je simpozija koji se održava u Splitu.
Tako će sve do petka najveći svjetski maslinarski autoriteti prezentirati će svoja najnovija saznanja iz maslinarstva. 8. Međunarodni maslinarski simpozij najznačajnija je svjetska maslinarska i uljarska znanstvena manifestacija koja se svake četiri godine održava u istaknutim maslinarskim područjima svijeta, a ovo je prvi put da se za njegovo organiziranje odabrala Hrvatska. Ovaj simpozij vrlo je važan za domaće maslinare s obzirom da Hrvatska nije tipično područje za uzgoj masline, kaže doktor Frane Strikić, član znanstvenog i organizacijskog odbora simpozija.
"Mi se ne možemo usporediti s klimom Grčke, s područjem južne Italije gdje su tipična maslinarska područja. Nije samo Hrvatska rubno uzgojno područje, ima i sjeverna Italije, Francuska te niz zemalja. Ne znamo i nemamo prava rješenja za kvalitetnije unaprjeđenje maslinarstva", kazao je Strikić. Na simpoziju će biti predstavljeni rezultati istraživanja uzgoja maslina na rubnim područjima, što bi domaćim maslinarima trebalo pomoći u dobivanju konkretnijih rješenja.
"U rubnom području se svakih 20 godina događaju prirodne nepogode kao što su smrzavanja i niske temperature. U tim područjima je maslinovo ulje značajno kvalitetnije, a to nam daje poticaj za daljnje unaprjeđenje", dodaje Strikić. Ukupno je na simpozij prijavljen 191 rad., a u njegovom radu sudjeluje oko 150 najistaknutijih svjetskih stručnjaka iz područja maslinarstva i uljarstva, iz svih maslinarskih država svijeta. Hrvatska unatoč brojnim problemima ipak može biti zadovoljna kvalitetom maslinovog ulja.
"Mi se ne možemo natjecati s velikim maslinarskim zemljama niti u cijenama niti u količini. U Hrvatskoj se uzgaja od 5,5 do 6 milijuna stabala maslina, dok se u Španjolskoj gdje imamo 250 milijuna stabala. Mi ne možemo njima konkurirati", zaključuje Strikić.
Organizatori skupa su Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita i Međunarodno društvo za hortikulturnu znanost, a simpozij se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske.
Vezane vijesti
-
-
Izložbom Mediteranska maslina, koju će prirediti Centar za znanost iz francuske regije Centra, stručnim predavanjima i kušanjem maslinovih ulja nastojat će se maslinarstvo bolje predstaviti i približiti posjetiteljima
-
-
Usporedi li se to sa prirodom iz godine prije, proizlazi da je prirod maslina lani povećan za gotovo sedam tisuća tona ili za 25,4 posto u odnosu na 2006. godinu
Izdvojeno
-
Kako to neko nepisano pravilo već godinama piše, jesen i zima nam u kina dovode brojne festivalske laureate i potencijalne kandidate za nadolazeće Europske filmske nagrade, Zlatne globuse, na kraju i same Oskare, a jedan od takvih 'kapitalaca' je definitivno i ''Conclave'' (po naški ''Konklava'')
-
Događaj će se održati u petak, 22. studenog 2024. godine u Centru za kreativne industrije na adresi Put Murvice 3a
-
Košarkaši Zadra očekivano su zadržali savršeni učinak u FAVBET Premijer ligi: u 9. kolu večeras su u Jazinama slavili protiv Šibenke rezultatom 90:64 (34:14, 21:11, 13:17, 22:22).
-
U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar turizma i sporta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.