14. veljače
Povijest Valentinova nije baš romantična
Da je podrijetlo Valentinova status veze na Facebook stranici, pisalo bi, komplicirana, piše Jutarnji list. Naravno, danas je značenje Valentinova ukorijenjeno u ljubavi i romantici, bombonijerama, cvijeću, romantičnim večerama i emotikonima u obliku srca.
Možda ćete se iznenaditi kada saznate da povijest ovog praznika nije tako romantična kao što biste očekivali.
Iako je Valentinovo, poznato i kao Dan zaljubljenih, danas sinonim za ljubav, njegova je povijest sasvim drugačija. Neki znanstvenici vjeruju da se podrijetlo Valentinova može pronaći u starorimskom festivalu Lupercalia koji se održavao sredinom veljače.
Ovaj drevni obred plodnosti uključivao je žrtvovanje jarca i psa od strane svećenika poznatih kao Luperci. Zatim je uslijedila žrtvena gozba, nakon koje su Luperci uzimali dijelove životinjske žrtve i trčali oko rimskog Palatina, udarajući žene koje su im se približile komadićima životinje, što je trebalo te žene učiniti plodnima.
Krajem 6. stoljeća n.e. papa Gelasius I. transformirao je ovaj festival u nešto sasvim drugo. Možda zahvaljujući svom vremenu, Lupercalia se često navodi kao povijesno podrijetlo Valentinova. Ali istina je da nema čvrstih dokaza koji bi poduprli ovu činjenicu.
Tko je bio sveti Valentin?
Nakon što je papa Gelazije I. okončao Luperkalije, 14. veljače postao je poznat kao Dan zaljubljenih. Tko je onda svetac kojeg su slavili? Stvarnost je da zapravo postoji više od jednog Svetog Valentina.
Zahvaljujući djelu poznatom kao Acta Santctorum, enciklopediji od 68 svezaka života kršćanskih svetaca objavljenoj u 17. stoljeću, imamo izvještaj ne o jednom, već o tri sv. Valentina. I u neobičnoj podudarnosti, obojica su umrla 14. veljače—pogubljeni u 3. stoljeću n. e. za vrijeme vladavine rimskog cara Klaudija II Gotičkog.
Tko su bili ti misteriozni ljudi? Podaci su rijetki, ali znamo da je jedan bio svećenik u Rimu, jedan je bio mučenik dok je boravio u Africi, a treći je bio biskup iz Ternija. Nažalost, vrlo malo se zna o njihovoj povijesti, a mnoge su legende uljepšale ono malo što znamo.
Na primjer, jedan srednjovjekovni mit govori o Valentinu koji je potajno sklapao kršćanske brakove u doba kada je to car zabranio. Kada je to otkriveno, zatvoren je i ubijen.
U drugoj legendi, Valentina je zatvorio car, a on se zaljubio u kćer svog tamničara. Prije nego što je ubijen, navodno joj je proslijedio pismo potpisano "od tvog Valentina". Kasnije će to postati uobičajen izraz otisnut na čestitkama za Valentinovo.
Ali o svim tim čeznutljivim fantazijama, osim datuma kada su ubijeni, ne zna se mnogo. Naime, 1969. godine Katolička crkva izbacila je svetog Valentina iz Općeg rimskog kalendara, pa 14. veljače više nije službeni blagdan.
Romantične asocijacije
Sveci mučenici obično ne pobuđuju romantične misli, pa kako je onda Valentinovo započelo svoju povezanost s ljubavlju i romantikom? Sve počinje s Geoffreyjem Chaucerom, autorom Canterburyjskih priča.
U svojoj pjesmi Parlement of Foules iz 1382., Chaucer je napisao: "Jer to je bilo na dan svetog Valentina, kada svaka ptica dolazi onamo izabrati svog partnera." U vrijeme Chaucera ptice su se počele pariti oko sredine veljače, a ubrzo je i europsko plemstvo počelo slati ljubavne poruke u ovo doba godine.
Najranije sačuvano Valentinovo potječe iz tog razdoblja, kada je francuski vojvoda od Orléansa svojoj ženi napisao slatku poruku tijekom svog zatočeništva u londonskom Toweru. Napisano u veljači 1415., on je s nježnošću naziva "mojom vrlo nježnom Valentinom".
Kako je vrijeme prolazilo, romantične veze sve su se češće pojavljivale u književnosti. Čak je i Ofelija sebe nazvala Hamletovom Valentinom u IV. činu, scena 5 Hamleta Williama Shakespearea.
Podrijetlo čestitki za Valentinovo
Papirnate čestitke za Valentinovo počele su zamjenjivati rukom pisane bilješke krajem 18. stoljeća. Prilično popularne u viktorijanskoj Engleskoj, često su se izrađivale od prave čipke i vrpci. Nakon što je 1840. godine izumljena poštanska marka, došlo je do eksplozije čestitki za Valentinovo u Velikoj Britaniji.
Gotovo pola milijuna pozdrava poslano je u godinu dana nakon njegovog izuma, a tvornice su postavljene kako bi pomogle u održavanju koraka s potražnjom.
U Sjedinjenim Državama industrijalizirane čestitke za Valentinovo započele su sredinom 19. stoljeća, zahvaljujući Esther Howland, koja je bila inspirirana engleskim kartama i uvezenom papirnatom čipkom i drugim ukrasima za prodaju u očevoj papirnici u Massachusettsu.
Industrijska revolucija pomogla je u ubrzanju stvari i ubrzo su se masovno proizvodile sve vrste čestitki. To je bilo u rasponu od jednostavnih čestitki s reljefnim žudnjama do složenijih skočnih prozora —gdje je pomicanje uzice otkrivalo tajnu sliku.
Danas je Valentinovo drugi najveći blagdan slanja čestitki nakon Božića, s gotovo 200 milijuna poslanih čestitki godišnje samo u Sjedinjenim Državama.
Od čokolade u obliku srca do srca za razgovor
Darovi su se uvijek davali u tandemu s razmjenom poklona za Valentinovo, a Cadburyju možemo zahvaliti za bombonijere u obliku srca koje su sinonim za praznik. Isprva nazvane Fancy Boxes, Cadbury ih je stvorio 1868., utirući put povezivanju slatkiša s blagdanom.
Još jedan favorit za Valentinovo koji je započeo sredinom 19. stoljeća su srca za razgovor. Također poznate kao Sweethearts, ove slastice kreirala su braća Chase, koji su bili vlasnici tvornice slatkiša u Novoj Engleskoj.
Godine 1847. izumili su stroj koji je mogao rezati oblike iz bombona napolitanki, a 1866. također su mogli ispisivati izreke na bombonu. Ovi prethodnici riječi Sweethearts često su se koristili na vjenčanjima i bili obilježeni slatkim, slavljeničkim frazama.
Slatkiši kakve sada poznajemo prvi put su proizvedeni 1901. Tvrtka koju su osnovala braća Chase kasnije će postati New England Confectionery Company (Necco), koja ih je nastavila proizvoditi sve do prestanka poslovanja 2018. Spangler Candy Company, koja je kupila Necco, vratila je Sweethearts na police 2020. godine.
Danas se klasične fraze poput "Budi moja" nalaze rame uz rame s modernim frazama poput "Pošalji mi e-poštu".
Ovih dana Valentinovo je velika blagodat za trgovce, koji svoje police pune čokoladama, čestitkama, nakitom i cvijećem kako bi bili sigurni da imamo sve što nam je potrebno da zamolimo savršenu osobu da bude naš Valentin.
Kako druge kulture slave Valentinovo
U raznim krajevima svijeta, Valentinovo nije uvijek vezano za romantične večere, cvijeće i čokolade, imaju svoje omiljene tradicije.
ARGENTINA
Argentinci ne slave Valentinovo 14. veljače. Umjesto toga, imaju cijeli "tjedan slasti" u srpnju. Za to vrijeme ljubavnici poljupce razmjenjuju za čokolade i druge slatkiše.
JUŽNA KOREA
Parovi u Južnoj Koreji slave dan ljubavi svakog 14. u mjesecu – ne samo u veljači! U svibnju je “Dan ruža”, u lipnju “Dan poljubaca”, a u prosincu “Dan zagrljaja”. U travnju postoji čak i “crni dan” kada se samci okupljaju kako bi se utješili jedući crne rezance.
FILIPINI
Na Filipinima je Valentinovo popularno vrijeme za masovna vjenčanja. Stotine, pa čak i tisuće, okupljaju se kako bi složno vezali čvor. Ovaj veliki događaj često sponzorira vlada kao oblik javne usluge.
GANA
14. veljače Gana slavi “Nacionalni dan čokolade”. Slatki praznik prvi put je obilježen 2007. godine, kada je vlada pokušala povećati turizam u zemlji. Na poseban dan restorani imaju jelovnike s temom čokolade, a tu su i nastupi uživo i glazbeni događaji.
MAO, JUGOZAPADNA KINA
U Maou, na jugozapadu Kine, 15. ožujka slavi se festival "Sestrinski obrok". Tijekom festivala žene nose srebrne dodatke i prekrasne haljine te kuhaju šarena jela od riže koja umataju u svilu. Zamotana jela nude mladićima. Sudbina veze ovisi o predmetu koji se nalazi u riži. Dva štapića znače ljubav, ali režanj češnjaka znači da je romansa gotova prije nego što je i počela.
RUMUNJSKA
Rumunji slave ljubav i početak proljeća 24. veljače, kada se mnogi parovi zaručuju. Mladići i djevojke odlaze u šumu brati šareno cvijeće, dok drugi parovi umivaju lice snijegom kao znak sreće.
JAPAN
Na Zapadu su žene te koje su obično razmažene. Međutim, 14. veljače u Japanu postoji heteronormativna tradicija u kojoj žene kupuju darove i čokolade svojim muškim pratiteljima. Muškarci ne mogu uzvratiti uslugu do 14. ožujka, koji se naziva "Bijeli dan".
SLOVENIJA
U Sloveniji je sveti Valentin jedan od svetaca zaštitnika proljeća. 14. veljače biljke se počinju obnavljati, označavajući tako prvi dan rada u poljima. Još jedno popularno vjerovanje je da ptice na ovaj dan jedna drugu "zaprose". Da biste svjedočili ovoj veseloj prigodi, morate hodati bosi kroz polja koja su često još uvijek zaleđena.
Izdvojeno
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
Denver Nuggets su sinoć kod kuće sa 120:98 nadigrali Los Angeles Clipperse Ivice Zubca i to im je prva pobjeda u tri ogleda protiv te momčadi.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Reci što misliš!