Zabava

čudo od djeteta

Sedamnaestegodišnjakinja Wilhelmina Agnes objavljuje već drugi po redu konceptualni album

Sedamnaestegodišnjakinja Wilhelmina Agnes objavljuje već drugi po redu konceptualni album
Pexels

„The Children of King Ernest the Shameless“ naziv je drugog studijskog i konceptualnog albuma 17-godišnje Wilhelmine Agnes, kantautorice, glazbenice i multitalentirane umjetnice. Album će biti objavljen samostalno 30. siječnja ove godine, a prvi djelić ovog glazbenog teatra zove se „Summe It All“.

Njezina vječna ljubav prema glazbenom teatru, ali i općenito teatru, filmu i filmskoj glazbi, inspiracija su za nastanak zanimljivih konceptualnih glazbenih djela, poput novog albuma koji prati priču osmero braće i sestara.

Svaki od njih bori se s vlastitim „demonima“, odnosno teškoćama s kojima se nose bolje ili lošije. Pjesme su nastajale godinu dana, a snimila ih je na hrvatskom i engleskom jeziku, čak jednu i kombinirano na oba jezika. Osam pjesama na albumu posvećeno je individualno svakom od likova, a deveta pjesma je savršeni spoj svih priča i pozadina svih likova uključenih u ovaj, nazovimo ga, glazbeni teatar.

Upravo ova pjesma, „Summe It All“, prvi je singl koji najavljuje skorašnji izlazak albuma. Za pjesmu je snimljen i videospot u režiji Wilhelmine i Hrvoja Baudoina, i to na lokaciji Party terapije u Zagrebu. U njemu su glumili Matej Perković, Leonardo Maslać, Jakov Barišić, Lovro Pavić, Vilhelmina Lana Krajcer, Nika Hočevar, Maja Matijević i Hanna Kocijančić. 

„Spot je smješten u neko nedefinirano vrijeme i prostor. Miješala sam renesansnu estetiku i kuću u estetici 30-ih godina 20. stoljeća za takav feeling. Braća i sestre su prikazivani u svojim svakodnevnim aktivnostima kroz koje se, kako spot odmiče, može vidjeti tamna strana svakog pojedinca. Rekviziti koji su korišteni pretežito su stvari koje su se spominjale u pjesmama o njima, pa su sada izvučene iz konteksta kao niti vodilje o cijeloj priči.

38380541dbd63b504633211bd658eef9.jpg?v=2Također sam htjela naglasiti igru umjetnog i danjeg svjetla i sama svjetlina spota po meni donosi neku neizvjesnost - hoće li se dogoditi išta loše ako je toliko svjetla? Svatko je zaokupljen nekim svojim poslom ili zanimacijom tako ni da ne primjećuju da im ja, duh pripovjedača, uzima i odnosi sve njihove stvari koje su im stvarale bol“, kaže Wilhelmina.

Glazbu i tekst svih pjesama na albumu potpisuje Wilhelmina Agnes, dok je aranžmane radila u suradnji sa školskim kolegama i prijateljima, Grgom Nježićem i Leonardom Maslaćem, a koji su i svirali na albumu. Sve redom 17-godišnjaci pohađaju Glazbeno učilište Elly Bašić. Osim njih na albumu su svirali klarinetist Juraj Panić i bubnjar Kristian Orešić, dok je Wilhelmina svirala klavir (na pjesmi „Summe It All“), violinu i akustičnu gitaru. 

„Moja je najveća želja da u tim likovima slušatelji pronađu nekog sebi bliskog ili nekoga za koga su čuli. Da ih navedem na promišljanje o stvarima poput depresije, nesigurnosti, psihopatskih poremećaja te toksičnih i manipulativnih veza. No naravno, toplo se nadam da nitko u njima ne pronađe baš sebe“, rekla je Wilhelmina koja je album snimala kod Tonija Tkaleca u Penthouse Music Studiju u Zagrebu.

„A svaka riječ simfonija“, riječi su kojima završava pjesma „Summe It All“, saga o duboko nesretnoj, a možda i pomalo neshvaćenoj djeci kralja Ernesta Bestidnog. Upravo iz usta te djece izlazi simfonija neodgovorenih pitanja i progovaranja obiteljske traume.


Reci što misliš!