Tko bi rekao?!
Jeste li znali da možete vidjeti Galilejev srednji prst izložen u jednom od muzeja u Firenci?
Srednji prst simbol je ljutnje još od starog vijeka, a moguće je da se počeo koristiti još davno prije toga. U pitanju je jedna od najstarijih gesti koja ima za cilj nanijeti uvredu. Danas ćemo se pozabaviti “najpoznatijim“ srednjim prstom, koji je pripadao slavnom fizičaru i astronomu Galileju.
Tko je uklonio Galilejeve prste?
Srednji je prst uklonjen s Galilejeva tijela nešto manje od 100 godina nakon njegove smrti. Uklonio ga je svećenik i antikvar Antonio Francesco Gori 1737. godine.
Do uklanjanja je došlo u trenutku kad je Galilejevo tijelo prenošeno u monumentalnu grobnicu crkve Santa Croce u Firenci.
Gori je bio obožavatelj Galileja i s njegova tijela nije uklonio samo srednji prst, već i palac i kažiprst i još ponešto.
Prsti koji se čuvaju kao relikvije
Možda se pitate zašto baš ta tri prsta, ponajprije zato što se njima Galilej najviše služio te je tako uz pomoć njih najvećim dijelom konstruirao svoj teleskop. Iako nije izumio prvi teleskop, on ga je unaprijedio i prvi upotrijebio u astronomske svrhe.
Ovi se prsti danas čuvaju poput relikvija svetaca, premda nemaju obol crkvene svetosti, već prije one znanstvene. Naime, Galileo kao što znate nije bio u najboljim odnosima s Crkvom.
On je inzistirao na Kopernikovu sustavu i znanstvenoj istini te je heliocentrični sustav promovirao u svom kapitalnom dijelu “Dijalog o dvama glavnim svjetskim sustavima, ptolemejskom i kopernikanskom…” zbog čega je došao u sukob s Crkvom, a u kojem ga je inkvizicija osudila na kućnu robiju.
Tada je već bio u svojim poznim godinama života. No u tom je zatočeništvu napisao i svoje najpoznatije djelo o mehanici pod nazivom “Razgovori i matematički prikazi dvaju novih znanja u mehanici”.
Što bi bilo kad bi bilo?
Danas se njegov srednji prst, palac, ali i zub nalaze u Muzeju Galileo u Firenci u Italiji. Oni su smješteni u recipijentu u obliku jajeta.
Na fotografiji možete barem donekle vidjeti da je riječ o dugom i koščatom srednjem prstu koji je u muzejskom postavu okrenut prema gore. No da li bi svoj srednji prst da je živ Galileo uputio prema zvijezdama bez ikakvih loših primisli ili bi njime izrazio ljutnju prema Crkvi neka svatko odluči za sebe.
Za one koji žele vidjeti i druge dijelove Galileova tijela, a to su pak kažiprst i kralješak neka nakon Firence krenu prema sjeveroistoku i Padovi.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!