Zabava

posvećen ženama koje su preboljele rak dojke

Lavice u zmajskom brodu: U Zadru oformljen prvi ženski hrvatski Dragon boat tim, stigao im i brod!

Lavice u zmajskom brodu: U Zadru oformljen prvi ženski hrvatski Dragon boat tim, stigao im i brod!
Privatni arhiv

Zadar, ali i Hrvatska, dobili su prvi ženski Dragon boat klub, jedini takav tim u našoj državi posvećen ženama koje su preboljele rak dojke

Predsjednica "friško" osnovanog kluba je Dubravka Karlović Babić, povratnica iz Kanade, gdje se bavila upravo Dragon boatom.

U Zadar je stigla polovicom studenog prošle godine, a  sad je predsjednica ovog jedinstvenog i, kako kaže, pionirskog kluba, jedinog tima u Hrvatskoj koji se sastoji uglavnom od žena i posvećen je ženama koje su preboljele rak dojke.

- Primamo svakog tko je zainteresiran, pola članica su osobe koje su preboljele karcinom i pola koje su, hvala Bogu, zdrave. Službeno imamo za sad 23 članice, a puni sastav broda je 22 osobe. Imat ćemo jednu bazu s kojom ćemo moći izaći na more i veslati najmanje dva puta tjedno - najavila je Dubravka.

Za sve koji ne znaju, Dragon boat je sport nastao u Kini prije dvije tisuće godina i više, ali je 1976. postao popularan u svijetu kao sprotska dispciplina, a ubrzo bi mogao postati olimipijska.

- Posebno je popularan među osobama koje su imale karcinom dojke. Postoje udruženja i postoje asocijacije na međunarodnom nivou, državnom, regionalnom, a, evo, sad je i Hrvatska na tom nivou. Primljeni smo u međunarodnu asocijaciju veslačica koje su imale rak dojke prošli tjedan, organizirane smo, imamo udrugu od polovice ožujka, imamo upravi odbor, neke strukture koje nam dozvoljavaju da se organiziramo i da se bavimo ovim sportom - rekla nam je predsjednica novog kluba.

Do sad su isključivo trenirale na suhom ispred kafića na bazenu Kolovare, a odnedavno su dobile i malu dvoranu na Ravnicama gdje će imati dodatni treći trening.

Članice ovog kluba zatekli smo upravo na bazenu gdje su se okupile kako bi dočekali brod koji im je stizao iz Zagreba. 

- Nakon dolaska broda imat ćemo treninge dva puta tjedno na moru i jedan put u dvorani. Htjele smo podijeliti naše uzbuđenje, sreću i radost sa svima u gradu obzirom da je nama ovaj grad pružio punu podršku, gdje god smo se obratili obzirom na lokacije koje smo dobili da bi mogli veslati, sva nam je dokumentacija napravljena u rekordnom roku zahvaljujući Zadranima koji su tako susretljivi i humani jer ovo je ipak  humanitarna inicijativa - naglasila je Dubravka.

902fdadc77846bddc7d8ad9c874eb2e3.jpg?v=2Brod kojeg su čekali stigao im je iz Zagreba gdje postoji klub koji ima četiri takva čamca, ali nema tima. Tako je pao dogovor da se Zadrankama posudi brod. 

- Tomislav Crnković i Nikica Ljubek bili su glavni u ostvarivanju ovog projekta obzirom da bez njhovog čamca ne bi bili pravi tim i vježbali bi samo na suhom. Zahvaljujući  njima bit ćemo pravi tim. To je posudba jer očekujemo kad budemo mogle, a prema nekim propisima moramo postojati kao udruga neko vrijeme da bi se mogli prijaviti za neka financiranja, očekujemo do iduće godine nabaviti svoj vlastiti novi čamac, svoja vesla i opremu obzirom da smo sve sad posudili - najavila je.

Tomislav Crnković iz Kajakaškog saveza Hrvatske, koji je Zadrankama ustupio čamac, izrazio je zadovoljstvo da u gradu Zadru osnovao prvi Dragon boat klub.

- Hvala gradu Zadru da započne jedna lijepa priča. Mi smo se u Kajakaškom savezu Zagreb zajedno s Ustanovom za upravljanje sportskim objektima dogovorili da jedan čamac s opremom dovezemo danas u Zadar kako bi ove vrijedne i marljive lavice napravile prve zaveslaje na moru. Vjerujem da na ovom nećemo stati jer već 14. svibnja ćemo se svi zajedno sresti na Jarunu u Zagrebu gdje ćemo, uz ostala dva ili tri tima, napraviti jedno revijalno natjecanje - kazao nam je.

Sam transport čamca u Zadar bio je kompliciran obzirom da je izuzetno težak, a obično se prevozi kamionom, no u ovom slučaju je to učinjeno prikolicom, pa su Zadranke na bazenu malo duže čekale da im stigne brod.

1734868cfc6c8e7f2c21fd45a8bfc4bb.jpg?v=2- Brod je dug više od 12 metara, težak je 250 kilograma, na najširem dijelu širok je malo više od metra, unutra stane 20 veslača plus kormilar i bubnjar i to su posade od 22 ljudi. Kad je natjecanje, onda se ti brodovi ukrase velikim drvenim glavama, repovima, dosta je atraktivno. Mi smo im posudili i bubanj tako da ćete ih čuti, pogotovo ovi koje žive ovdje bliže - dodao je Crnković.

Stoga, poželimo ovim ženama puno uspjeha u njihovom radu i zastanite kad čujete neko bubnjanje, možda su to upravo one na svom treningu...
 


Reci što misliš!