#zanimljivo
Francuski pivari koriste alge za proizvodnju plavog piva
Francuski pivari počeli su koristiti alge s prirodnim pigmentom kako bi pivo postalo plavo
Pivo pod robnom markom "Line" rezultat je povezivanja tvrtke koja želi popularizirati alge kao dodatak prehrani i obližnje craft pivovare koja je tražila način da svoja pića učini prepoznatljivijima.
Pivo se dobro prodaje, rekao je Sebastien Verbeke, zaposlenik Hoppy Urban Brewa, koji proizvodi piće.
"To izaziva ogroman interes i znatiželju javnosti", rekao je.
Plava nijansa dolazi od spiruline, alge koju u bazenima uzgaja tvrtka Etika Spirulina u sjevernoj Francuskoj.
Komponenta spiruline koja daje plavu boju, nazvana fikocijanin, zatim se dodaje u pivo tijekom proizvodnje.
Kušajući svježe proizvedenu bocu piva, zaposlenica pivovare Mathilde Vanmansart opisala ga je kao hmeljasto, lagano i s voćnim notama, dok je jedini trag dodanih algi bila prepoznatljiva boja.
Xavier Delannoy, čija farma osigurava spirulinu, rekao je da je nakon nekoliko probnih serija pivovara pronašla mješavinu koja se svidjela kupcima.
Rekao je da je između listopada i prosinca prošle godine prodano 1500 boca plavog piva, a pivovara se sada priprema za povećanje proizvodnje kako bi zadovoljila potražnju.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!