Zabava

Dobre stare igrice

Igre na ploči - život u malom

Igre na ploči - život u malom

Napredak tehnologije nam je omogućio zanimacije više nego životni tempo može podnijeti

Doba je tehnološke dominacije, svemoćnog interneta i općeg ljudskog otuđenja. Napredak tehnologije nam je omogućio zanimacije više nego životni tempo može podnijeti. Dovoljno je sjesti za računalnu igru i zauvijek nestati iz stvarnog svijeta. World of Warcraft odveo je mnoge u svijet iz kojeg se još uvijek ne žele vratiti, a to je tek jedan od niza naslova. Call Of Duty, Company of Heroes, Civilisation, Oblivion, Guild Wars, Stalker, Battlefield... sati i sati za ekranom, izolirani od društva i svijeta kakav poznajemo kad nema struje.

Pa kako stati na kraj tom zaluđenju računalnim igrama? Kako vratiti vrijednost klasičnom druženju, bez monitora i interneta? Baš kako poslovica kaže - klin klinom, igru igrom.
Dobrodošli u čudesni svijet - igara na ploči.

Rizik i Monopoly
Prije nego se neki krivo asociraju, Rizik i Monopoly jesu tehnički igre na ploči, ali tu bi sličnost morala stati. Ove dvije igre, zajedno su stare preko 120 godina (Rizik 1958., a Monopoly 1935.), i svojom golemom popularnošću uvelike utječu na javnu percepciju igra na ploči. A ona je potpuno kriva, jer ova dva naslova, svojim prosječnom igrivošću, ovisnosti o sreći na kockicama, i općenito slabim karakteristikama po današnjim standardima spada na samo dno ponude igara na ploči.

Euro Games
Trend modernih igara na ploči započinje sredinom devedesetih kad Klaus Teuber osmišljava Settlers of Catan (Naseljenici otoka Catan). Bila je to igra koja je odmah zatresla svijet silnih uvijek istih verzija monopolyja i rizika. U toj igri je potpuno nedostajalo nasilja i igranja protiv drugih igrača, nitko nije ispadao ili bio izbačen iz igre. Cjelovečernja igra potpuno bez antagonizma, a opet sasvim kompetetivna. Idealnog cjelovečernjeg (sat i pol) trajanja, ova je igra poticala sav niz zabavnih mehanizama igranja - komunikacija, pregovaranje, trgovanje, baratanje resursima, planiranje gradnje, upravljanje prostorom i nudila je zabavu u svakom svom segmentu.
Velikim uspjehom i prodajom Naseljenika Catana otvorena su vrata cijelom novom valu igra na ploči. Prvotno većina je dizajnera igara dolazila iz Njemačke pa je cijeli jedan žanr igara dobio ime po njima: „German Style Games", kasnije je naziv pomalo proširen, i danas žanr nosi ime: Euro Games, dakle Europske igre. Karakteristike ovih igara su:
- Minimaliziran učinak sreće - bez kockica ili sa strogo kontroliranim vjerojatnostima,
- Miroljubive - čak i kada su ratne nijedan igrač ne ispada iz igre i frustriran čeka dok ostali završe, svi igraju cijelu igru i pobjeđuje najbolji,
- Cjelovečernje trajanje - lijepih sat i pol, umjesto cjelonočnih travestija
- S istaknutim dizajnerom - sve igre potpisuju autori, čime je igra više zaokruženo autorsko djelo, a ne samo komercijalizirana kutija za zabavu,
- Obiteljske - Obiteljske, ali ne i dječje. Ipak je riječ o ozbiljnim proizvodima, za čije korištenje treba napredno koristiti apstraktno zaključivanje. Više kao igračke za odrasle.
- Jednostavnih pravila, a kompleksnih odluka - što znači da su jednostavne za naučiti, pa svatko može savladati pravila za 15-tak minuta i nakon toga punopravno sudjelovati u igri

Predstavnici žanra
Spominjani Naseljenici (Settlers of Catan) školski je primjer žanra, idealan za uvod u koncept Euro Games-a.
Euphrates & Tigris - Apstraktna igra sukoba i dominacije, osvajanja teritorija i politčke moći u staroj Mezopotamiji. Možda i najpoznatiji naslov žanra. Samo za prave gamere!
Puerto Rico - Plantaže u novom svijetu 17 stoljeća, kolonizacija, uzgoj šećera, kave i duhana, slanje robe brodovima u Europu, fantasična interakcija među igračima.
Modern Art - Svijet moderne umjetnosti, galerija, aukcija i licitacija. Pobjeđuju oni sa najboljim „njuhom" za tržište umjetnina.
Carcassone - Igra slaganja mape, istovremeno i vrlo jednostavna i kompleksna, posebno u manje igrača.
Blue Moon - Bitka za dva igrača za naklonost zmajeva Blue Moon fantasy svijeta sa brižno konstruiranim plemenima Blue Moon svijeta.

Kako do igara?
Bez sumnje, riječ je o industriji zabave koja sve više uzima maha, i makar je u Zadru još uvijek pomalo teško do igre, ovo će se uskoro promijeniti. Na žalost, trenutno u Hrvatskoj postoji samo jedan uvoznih i izdavač ovih igara, Land of Magic, a on još nije otvorio dućan u gradu. Ipak, pojedini naslovi se mogu naći u većim trgovačkim lancima, posebno oni prevedeni (Carcassone, Alhambra, Naseljenici otoka Catan) i to se ne bi smjelo propustiti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.