HA???
Predugačke riječi za izgovoriti
Ovo je samo dio repertoara najduljih riječi korištenih na engleskom govornom području
Imena mjesta i hrane, nazivi kemijskih spojeva i bolesti, izmišljene riječi i one koje su 'službene' i uvriježene samo su dio repertoara najduljih riječi korištenih na engleskom govornom području.
Jedan od najduljih naziva nekog mjesta jest Taumatawha katangih angakoau auotamateapo kaiwhenu akitanatahu, maorsko ime za inače ni po čemu posebno brdo u Novom Zelandu, visoko 305 metara. Lokalno stanovništvo je radi lakšeg korištenja u razgovoru naziv skratilo na Taumata.
Mjesto zbog čijeg imena možete polomiti jezik je i Llanfairpwllg wyngyllgogerychwyrn drobwllllan tysiliogogogoch, smješteno u Walesu. Naziv je sačinjen od 58 slova (51 u velškom, jer se neki glasovni skupovi računaju u tom slučaju kao jedno slovo, primjerice ll, ng i ch). Ime se počelo koristiti krajem 19. stoljeća, a navodno je smišljeno upravo iz razloga da postane najdulje ime nekog mjesta u Velikoj Britaniji. Preveden s velškog, naziv bi značio 'Crkva sv. Marije u dolini bijele lijeske u blizini brzog vira i crkve sv. Tisilija od crvene spilje'. U svakodnevnom govoru mjesto se naziva Llanfair Pwllgwyngyll, Llanfairpwll ili jednostavno Llanfair.
Pravo ime jezera u u Websteru, Massachusetts, SAD je Chargoggagogg manchauggagogg chaubun agungamaugg. Radi pojednostavljenja i lakšeg izgovora, poznatije je kao jezero Webster.
acetylseryltyrosylserylisoleucyl threonylserylprolylserylglutaminyl-
phenylalanylvalylphenylalanylleucyl serylserylvalyltryptophylalanyl-
aspartylprolylisoleucylglutamylleucy lleucylasparaginylvalylcysteinyl-
threonylserylserylleucylglycylasparaginl glutaminylphenylalanyl-
glutaminylthreonylglutaminyl glutaminylalanylarginylthreonylthreonyl-
glutaminylvalylglutaminylglutaminyl phenylalanylserylglutaminylvalyl-
tryptophyllysylprolylphenylalanylprolyl glutaminylserylthreonylvalyl-
arginylphenylalanylprolylglycylaspartyl valyltyrosyllysylvalyltyrosyl-
arginyltyrosylasparaginylalanylvalylleu cylaspartylprolylleucylisoleucyl-
threonylalanylleucylleucylglycylthreonyl phenylalanylaspartylthreonyl-
arginylasparaginylarginylisoleucy lisoleucylglutamylvalylglutamyl-
asparaginylglutaminylglutaminyl serylprolylthreonylthreonylalanylglutamyl-
threonylleucylaspartylalanylthreony larginylarginylvalylaspartylaspartyl-
alanylthreonylvalylalanylisoleucylarginyl serylalanylasparaginylisoleucyl-
asparaginylleucylvalylasparaginylglutamyl leucylvalylarginylglycyl-
threonylglycylleucyltyrosylasparaginyl glutaminylasparaginylthreonyl-
phenylalanylglutamylserylmethionylseryl glycylleucylvalyltryptophyl-
threonylserylalanylprolylalanylserine
Ova riječ definitivno drži rekord - sastavljena je od 1.185 slova, odnosi se na jednu vrstu virusa i najdulja je riječ ikad objavljena u ozbiljnom kontekstu. Termin je prvi put spomenut u publikaciji 'Chemical Abstracts' 1972. godine.
Rječnik Oxford English spominje termin Pneumonoultramicros copicsilico volcanoconiosis kao umjetnu riječ koja bi trebala označavati 'bolest pluća uzrokovanu udisanjem fine silicijske prašine koja se obično nalazi u vulkanima', iako je mnogo češći termin (i praktičniji za izgovaranje) pneumoconiosis.
Jedna od poznatijih izmišljenih riječi je Bababadalg haraghtakammin arronnkonn bronntonnerronntuonn thunntro varrhounawns kawntoohoo hoordenenthurnuk, riječ koja se pojavila u romanu 'Finneganovo bdijenje' Jamesa Joycea. Tu je riječ pisac sam izmislio i ona se pojavljuje samo jednom, na prvoj stranici romana.
Lopadotema choselachogaleo kranioleipsanodrimhy potrimma tosilphioparaomelito katakechymeno kichlepikossy phophattoperi steralektryo noptekephalliokig klopeleiolagoio siraiobaphetra ganopterygon je naziv za jelo nastao 'spajanjem' sastojaka tog jela. Ova riječ ne potječe iz engleskog - naziv je smislio grčki komediograf Aristofan.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!