Zabava

Film

Gospodin Brooks - izgled često vara

Gospodin Brooks - izgled često vara

Da izgled često može zavarati pokazat će nam Kevin Costner u ovome uvrnutom trileru

Crni humor izmjenjuje se s bizarnim situacijama u psihološkom trileru u kojem Kevin Costner iza svoje savršene površine skriva ovisnost o - ubijanju!

Da izgled često može zavarati pokazat će nam Kevin Costner u ovome uvrnutom trileru. U njemu glumi gospodina Brooksa, uglednog obiteljskog i poslovnog čovjeka koji, kako to u trilerima obično i biva, skriva mračnu tajnu. Cijelo vrijeme ponavlja svojevrsnu mantru kojom se koriste liječeni ovisnici, no njegova je ovisnost mnogo bizarnija od droge ili alkohola. Brooks je naime ovisnik o ubijanju! Iako je uspio apstinirati već dvije godine, njegov ga unutarnji glas (William Hurt) ne pušta na miru i Brooks odlučuje počiniti još jedno ubojstvo.

No, čin ne prolazi neopaženo - Brooksa na djelu hvata čovjek koji se naziva gospodinom Smithom (Dane Cook). I umjesto da ga odmah prijavi policiji, ovaj amaterski fotograf odluči situaciju iskoristiti na drugi način te prisiljava Brooksa da ga nauči ubijati. Istovremeno pratimo i Tracy Atwood (Demi Moore), policajku koja već godinama radi na ovome slučaju, a koja uz tajanstvena ubojstva ima i vlastitih problema.

Mnogo toga nije onakvim kakvim se na prvi pogled čini u ovome psihološkom trileru Brucea A. Evansa. Evans je snimio film chabrolovskoga okusa u kojem se bizarne situacije nerijetko miješaju s crnim humorom, istovremeno nudeći satiričan pogled na svakodnevicu i njezin prividni moral i ćudoređe.

A da film nije limunada dokazuje i oznaka R koju mu je dodijelila Američka filmska akademija - između ostalog zbog krvavoga nasilja i izražajne seksualnosti. Dodamo li tome i Kevina Costnera u netipičnoj ulozi negativca, nadajmo se da je zaista riječ o nečem novom i drugačijem.

Kritika je film prihvatila osrednje, iako se većina slaže da je riječ o vrlo zanimljivome ostvarenju. Mnogima se svidio mračni humor i priča koji su dovoljno nevjerojatni da zadrže pažnju gledatelja tijekom dva sata trajanja. Glavne su zamjerke upućene mnoštvu podzapleta i jeftinoj psihologizaciji likova.

Ty Burr iz 'Boston Globea' nazvao ga je izvrsnim primjerom poludjelog studijskog filma 'u kojem previše likova i priča geometrijski napreduju sve dok se ne dosegne nivo blaženog apsurda', a James Berardinelli iz 'Reelviewsa' kaže da unatoč kontradikcijama koje proizlaze iz visokog koncepta i jeftine psihologizacije film funkcionira. Jules Brenner dao je zanimljiv komentar, izjavivši da film postaje zamoran pri kraju, 'no da me je netko pokušao izvući iz kina, potukao bih se.'


Reci što misliš!