Zabava

Koncert u Arsenalu

Arsen Dedić: "Najbolje se izražavam na zavičajnom jeziku"

Arsen Dedić:

Arsen je cijelu večer bio iznimno raspoložen

Poznati hrvatski pjesnik i glazbenik, šansonijer i kantautor Arsen Dedić održao je zajedno sa svojom suprugom Gabi Novak i sinom Matijom Dedićem sinoć u Arsenalu dvosatni koncert za sve obožavatelje ove međunarodno priznate hrvatske glazbene ikone.

Arsen je u Arsenalu, kako i priliči, cijelu večer bio iznimno raspoložen, pa je nastup trajao pola sata duže od dogovorenog. Arsenalom je vladao obiteljski ambijent jer je obitelj Dedić stalnim izmjenama na pozornici uspjela neposredno i opušteno prenijeti publici svoju glazbu i stihove.

Koncert je otvorio Arsen pjesmom "Tvoje tijelo-moja kuća", da bi zatim prepustio pozornicu prvoj dami domaće zabavne glazbe Gabi Novak i priznatom jazz glazbeniku Matiji kojeg je pratio njegov bend "Matija Dedić Trio".

Redale su se pjesme "Nada", "Pamtim samo sretne dane", "Vino i gitare" (Gabi), "Ratni profiteri", "Razgovor s konobarom", "Ne daj se godinama, Ines" (Arsen).

Na kraju ove ugodno provedene večeri obitelj Dedić izdvojila je dvadesetak minuta da bi odgovorila na pitanja novinara:

Arsen: Svaki kantautor je poseban. Ja se npr. mogu poistovjetiti s nekim velikim muzičarima poput Gina Paolija, ali ne pada mi na pamet da ga i kopiram. Smatram da svi mi kantautori polazimo iz vlastitog jezika koji je sredstvo izražavanja naše duše. Iz vlastitog iskustva znam da se najbolje može izraziti na zavičajnom jeziku bez obzira koliko stranih jezika poznavao. Ja sam krenuo iz ničega. Ćaća mi je bio zidar, a mater nepismena kad je ušla u brak.To najbolje govori kako nije potrebno potjecati iz velike patricijske obitelji da bi postao cijenjeni kantautor.

"Smatrate li da ste dovoljno vrednovani u hrvatskoj kulturi?"

Arsen: Kao pjesnik stvarno se ne bih mogao požaliti. Trebate znati da sam jedan od rijetkih koji je bio antologiziran i prije nego je napisao knjigu. Znam reći da sam "iz rukopisa ušao u antologiju". Prvi me antologizirao pokojni Vlatko Pavletić u djelu "Zlatna knjiga hrvatskog pjesništva" napisana 70-tih godina prošlog stoljeća, kasnije su to napravili i ljudi koje iznimno cijenim poput Marojevića, Mandića, Mrkonjića... Vojo Stanić, veliki crnogorski slikar jednom mi je rekao "Što god učinio uvijek ćeš živjeti u svojoj vlastitoj estradnoj sjeni." Pristajem!

"Odakle crpite inspiraciju za nastupe nakon toliko godina egzistencije na hrvatskoj glazbenoj sceni?"

Gabi: Čitavu svoju karijeru pazila sam da sebe previše ne mijenjam već da se prilagodim nekim pozitivnim trendovima i u svemu tome uvijek nađem neki poticaj za daljnje nastupe. Ipak, priznajem da godine čine svoje. Danas se puno teže odvažiti krenuti na put i napraviti dva, tri koncerta zaredom.

Matija: Gabi je pjevačica koja bi mnogim mladim curama trebala biti uzor. Malo njih zna da je 1958. godine Gabi pjevala s Louisom Armstrongom na čemu joj zavidi i jedan Boško Petrović. Žena je napravila nevjerojatnu karijeru i bez ijednog snimljenog spota. Nadam se da će ove riječi doći do jedne mlade zadarske pjevačice koja se ne zove Ivana i nema plavu kosu...

 


Reci što misliš!