Zabava

Zdravlje

Anorexia nervosa – uzroci, simptomi i načini liječenja

Anorexia nervosa – uzroci, simptomi i načini liječenja

Poremećaj jedenja iz dana u dan sve više uzima maha

Anorexia nervosa je vrsta poremećaja jedenja koji ne naškodi svakome na isti način. Na primjer, posljedice kod adolescenata se razlikuju od onih koje se javljaju kod odraslih osoba. Najčešće počinje u tinejdžerskim godinama. Anoreksija je mnogo više od problema s prehranom i većinom od nje obolijevaju žene, iako je sve prisutnija i kod muškog spola, donosi nam zena.hr.

Za anoreksiju je karakterističan nagli gubitak težine, iskrivljena slika vlastitog tijela i opsesivan strah od debljanja. Osobe koje boluju od anoreksije težinu najčešće kontroliraju izgladnjivanjem, korištenjem laksativa, povraćanjem, prekomjernim vježbanjem i drugim mjerama kontrole težine, kao što je korištenje tableta za mršavljenje.

Veoma su česti slučajevi gdje je dnevni unos kalorija ispod 1000. Osobe s anoreksijom obično razviju čudne navike kao što je rezanje hrane na sitne komadiće, odbijanje jedenja pred drugima ili spremanja kompliciranih jela koja oni sami niti ne okuse.

Anoreksija je stanje opasno po život koje može ozbiljno oštetiti brojne tjelesne organe i fiziološke procese. Za osobe s anoreksijom destruktivni ciklus počinje s pritiskom da se bude mršav i atraktivan i dosegne izgled sa slike nametnute u medijima, osobito kod onih koji prate industriju mode. Loša slika o samome sebi sastavni je dio problema.

Anoreksija je poremećaj koji ide puno dalje od dijete bez kontrole, a liječenje će ovisiti o individualnim okolnostima. Žene koje razviju poremećaj jedenja u ranijoj dobi imaju više šanse za potpuni oporavak. Anorexia nervosa je bolest koja ugrožava život i s liječenjem treba početi što je prije moguće. Iako se češće javlja u osjetljivoj tinejdžerskoj dobi, može se razviti i nakon velikih promjena u životu.

Simptomi anoreksije:

Držanje ekstremne dijete, uključujući preskakanje obroka ili dugi post
Samopouzdanje koje ovisi o težini i izgledu
Slaba koncentracija
Opsjednutost hranom, kalorijama i receptima
Izgovori za odbijanje jedenja (jela sam ranije, nije mi dobro...)
Čudne navike prilikom hranjenja (rezanje na sitne komadiće, igranje s hranom)
Vidljiv osjećaj neugode i srama oko hrane
Depresija, živčanost, nagle promjene raspoloženja
Neredovit menstrualni ciklus ili njegov potpuni izostanak
Nošenje široke, vrećaste odjeće koja prikriva mršavost
Učestalo vaganje
Osjećaj vrijednosti ovisi o onome što je ili nije pojedeno


Reci što misliš!