Zabava

Moj dom

Japanski vrtovi

Japanski vrtovi

Uredite vrt u japanskom stilu

Osnovna karakteristika tradicionalnog japanskog uređenja vrtova i parkova je nastojanje da se što vjernije imitira priroda. Nekada su se vrtovi posebno uređivali samo u okolici hramova i rezidencijalnih palača, a danas se na ovaj izniman način uređuju mnogi javni i privatni vrtovi i parkovi.

Njihova jedinstvena ljepota proizlazi iz kombinacije i spoja različitih prirodnih elemenata kao što su biljke, voda, kamenje i pijesak koji oslikavaju japanski reljef.

Tradicija uređenja vrtova seže u vrijeme kada je šintoizam bio potisnut utjecajem hinduizma koji se širio iz Kine, pa je uređenje vrtova na tradicionalan japanski način danas spoj tih dviju filozofija.

Rijetka su mjesta stvorena ljudskom rukom, koja djeluju tako prirodno i gdje se može postići takav mir i produhovljenost. Skupine stijena i kamenja predstavljaju glavnu karakteristiku japanskog vrta i stvaraju njegov osnovni okvir. Preci današnjih Japanaca govorili su o mjestu okruženom prirodnim kamenjem kao o „nebeskom sjedištu" ili o „nebeskoj barijeri" i vjerovali da tamo žive bogovi.

Tradicionalni pejsaž u japanskim vrtovima može se svrstati u tri osnovna tipa: čaniva vrtovi (čajni vrtovi), karesansui vrtovi (suhi vrt) i cukijama vrt (brdoviti vrt). Čaniva vrtovi ili čajni vrtovi uređivani su za ceremoniju pripreme i ispijanja čaja.

Čajna ceremonija u Japanu ističe duhovno stanje mirovanja pa se to odražava i na ovom tipu vrtova. U njima dominiraju kamene staze koje vode do sobe gdje se priprema i pije čaj, kameni fenjeri i kameni umivaonici na kojima se gosti pročišćavaju prije nego što pristupe čajnoj ceremoniji.

Ta je ceremonija i danas dosta popularna u Japanu pa se uz njegovanje tradicije zadržala i tradicija oblikovanja čajnih vrtova u središtu kojih se nalazi prostorija za ceremoniju ispijanja čaja, koja je potpuno odvojena od životnih briga i čiji mir remeti samo voda koja ključa na ognjištu.

Karesansui vrtovi ili suhi vrtovi razvijeni su pod utjecajem zen budizma, pa su poznati i kao zen vrtovi i koriste se za meditaciju. Oni u stvari predstavljaju reprodukciju prirodnih pejsaža na apstraktniji način, koristeći pritom kamenje, šljunak i pjesak, a ponekad i busenje mahovine da bi se dočarale planine, mora, otoci, rijeke i dr. Svaki element u ovome vrtu ima svoje simbolično značenje.

Kamenje, jedan od najvažnijih dijelova vrta, može simbolizirati mnoge stvari ovisno o njegovom obliku, boji i strukturi. Uspravno kamenje može simbolizirati nebo, dok vodoravno može predstavljati zemlju. Kamenje može simbolizirati čak i životinju, grm, otok ili planinu ako se prikazuje određeni krajolik.

Šljunak, pijesak ili sitni obluci također su jedan od glavnih činioca zen vrta koji se upotrebljavaju da bi se stvorila određena atmosfera za meditaciju. Često se pijesak koristi umjesto vode. S velikom pažnjom prave se vrtlozi od pijeska koji oponašaju žubor ili žestoku navalu vode.

Ti vrtlozi u pijesku također unose energiju u vrt. Iako se pijesak često koristi kao zamjena za vodu, voda je također prisutna u nekim zen vrtovima. Pomisao da bez vode nema života povezuje ovaj vrt sa životom. Isto tako, u zen vrtove mogu biti dodane neke pomno izabrane biljke ili građevni elementi kao što su puteljci, mostići i svjetiljke. Svaki od navedenih elemenata ima točno određeni značaj i namjenu, kako bi se stvorio miran, pomno izbalansiran ambijent potreban za meditaciju. Prema vjerovanju zen budista takvi vrtovi imaju magična svojstva.

Cukijama vrtovi ili brdoviti vrtovi zapravo su minijaturna reprodukcija prirode. Cukijama u prijevodu znači pravljenje umjetnih brda. U ovoj vrsti japanskih vrtova koriste se jezerca, ribnjaci, drveće, cvijeće, kamenje, mostovi, staze i sve ostalo što nalazimo u prirodi.

Najpoznatiji tradicionalni japanski vrtovi nalaze se u Kyotu. U njima su tradicionalno građeni objekti, jezerca, crnogorično drveće savršeno ošišano i oblikovano poput bonsaija, te grmlje ošišano i oblikovano preciznije nego engleski travnjaci.

U oblikovanje takvih vrtova ulaže se puno truda, upornosti, dosljednosti i discipline, što je sve odraz japanske kulture i njihova načina razmišljanja. U japanskom vrtu ili parku sve je do detalja projektirano i realizirano, a da pritom ipak sve izgleda kao djelo prirode. Savršenstvo njihove izvedbe teško je opisati riječima, ali priložene fotografije puno više govore o njihovoj ljepoti. Možda iz njih i vi dobijete inspiraciju za uređenje dijela svoje okućnice na ovaj izuzetan način.


Reci što misliš!