Nordijsko hodanje
Nordijsko hodanje: korak po korak do boljeg zdravlja i kondicije
Vjerojatno ste i sami imali već prigodu susresti kojeg od zaljubljenika u nordijsko hodanje. Šetači sa štapovima stekli su velik broj poklonika širom svijeta, jer je nordijsko hodanje pogodno za sve dobne skupine, a svojim se mnogobrojnim pozitivnim učincima na zdravlje svrstalo među iznimno popularne rekreacijske sportove. To je jedna od rijetkih aktivnosti koja odgovara većini ljudi, te pomaže u prevenciji mnogih bolesti.
Bolje držanje i leđa bez bolova
Prednost je nordijskog hodanja u tome što je pogodno za svaku starosnu dob. Također, pogodno je i za osobe koje se zbog bolesti ne mogu baviti zahtjevnijim tjelesnim aktivnostima. Sve skupine mogu se uključiti u nordijsko hodanje, od srčanih bolesnika, dijabetičara pa do osoba s viškom kilograma. Popularnosti nordijskog hodanja pridonosi i to što se može provoditi u svako doba i na svakom mjestu. Stručnjaci tvrde kako hodanje sa štapovima štedi zglobove, aktivira 50 posto mišića, te je puno korisnije od klasičnog hodanja.
Zbog svojih karakteristika nordijsko hodanje pogodno je za razvoj snage i izdržljivosti, osobito gornjeg dijela tijela, djelujući tako na pravilno držanje. Nordijsko hodanje aktivira mišiće leđa, ramena i ruku. Uključivanjem velikog broja mišića zbog uporabe štapova, troši se i veća količina energije.
Nordijsko hodanje na siguran način povećava razinu srčanožilne i plućne kondicije, pozitivno utječe na motivaciju i podnošenje stresa. te umanjuje opterećenje zglobova nogu i slabinskog dijela kralježnice. Nordijskim hodanjem štede se koljena i zglobovi, smanjuje se degeneracije kukova, koljena i stopala. Dio težine prebacuje se s nogu na ruke, rasterećuju se koljena, kukovi i zglobovi donjeg dijela tijela.
Zahtijeva učenje
Nordijsko hodanje može se provoditi na većini terena, a u kombinaciji s prirodom i svježim zrakom izuzetno pogoduje zdravlju. Nordijsko hodanje možete vježbati u bilo koje doba godine i na raznim terenima, od šume pa do ceste ili na plaži. Ipak treba se čuvati vjetra ili jake kiše. Budući da je slično klasičnom hodanju, naizgled je prilično lako i jednostavno za izvođenje, no zahtijeva određeno vrijeme potrebno za učenje i svladavanje osnovne tehnike. Treba voditi računa o tome da nordijsko hodanje nije svako hodanje sa štapovima. Štoviše, nepravilna upotreba štapova može napraviti više štete nego koristi. Svakako se preporučuje da učenje nordijskog hodanja bude pod nadzorom stručnog voditelja.
Povijest i nastanak nordijskog hodanja vezani su uz nordijsko skijaško trčanje, zbog velike sličnosti u izvedbi pokreta. Nordijski skijaši godinama su ga provodili u svojim ljetnim treninzima kao pogodan oblik koji vjerno simulira i nadopunjuje skijaško trčanje kad nema snijega. Prva prezentacija nordijskog hodanja kao novog sporta bila je u Finskoj 1997. godine. Od tada do danas broj poklonika te aktivnosti narastao je na nekoliko milijuna samo u Europi.
Kako izabrati štapove
Sve što je potrebno za ovu zdravu aktivnost pri kojoj se vježba cijelo tijelo jesu kvalitetne cipele ili tenisice za hodanje, udobna sportska odjeća, rukavice, boca za vodu, te odgovarajući par štapova za nordijsko hodanje. Štapovi za nordijsko hodanje mogu se nabaviti u trgovinama sportske opreme već od 150 kuna. Pri odabiru štapova možete izračunati svoju visinu sa 0.68 ili postaviti štap tako da lakat i podlaktica zajedno sa štapom čine 90 stupnjeva.Uz štapove je bolja ravnoteža pa time i manji rizik od padova.Uporabom štapova pri hodu i aktivnim sudjelovanjem ruku i ramena smanjuje se opterećenje na donje ekstremitete, posebice zglobove koljena, kuka i kralježnice. Ta karakteristika važna je osobama koje imaju probleme sa zglobovima donjih ekstremiteta jer omogućuje više kretanja sa smanjenjem bolova i rizika od ozljeđivanja. Starijim osobama upotreba štapova omogućuje veću stabilnost a time smanjuje rizik od padova. Zapamtite da nordijsko hodanje nije hodanje s uporabom planinarskih štapova kao ni hodanje sa štapovima za skijaško trčanje i alpsko skijanje.
Tečajevi nordijskog hodanja
Nordijsko hodanje bi trebalo trenirati kroz relativno duže razdoblje. Trajanje treninga bi trebalo iznositi između 60 i 90 minuta. Zagrijavanje i hlađenje neka budu sastavni dio svakog pojedinačnog treninga.Nordijsko hodanje može se naučiti na tečajevima gdje možete vježbati nordijsko hodanje na zdravstvenoj, kondicijskoj ili sportskoj razini. U Hrvatskoj ima više školi nordijskog hodanja gdje se pod stručnim vodstvom dugogodišnjih hodača mogu svladati osnove i tehnike ove aktivnosti, te dobiti opće preporuke za unapređenje zdravlja i kondicije.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
U studiji objavljenoj nedavno u "European Heart Journal" Europskog kardiološkog društva, tim međunarodnih istraživača proučio je više od 13.000 pacijenata u 32 zemlje, koji su pretrpjeli moždani udar, u sklopu studije Interstroke.
-
U Hrvatskoj, kao i u Europi i svijetu, moždani udar je drugi uzrok smrti, a od te je bolesti lani kod nas umrlo 4950 osoba, odnosno 8,7 posto svih ukupno umrlih, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo u povodu Svjetskog dana moždanog udara, 29. listopada.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš upozorio je u srijedu kako je danas 611. dan krize, Hrvatska u njemu bilježi 4.571 novi slučaj zaraze što je drugi najveći broj novozaraženih od početka epidemije, a poručio je i kako je ključ krize u rukama građana.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.