Preferiraju suradnju u usporedbi s nadmetanjem
I čimpanze znaju što je timski rad
Spremnost na suradnju često se smatra osobinom koja razdvaja ljude od životinja, ali su znanstvenici otkrili da se i naše najbliže rođake, čimpanze, može naučiti timskom radu.
U stvari, čimpanze preferiraju suradnju u usporedbi s nadmetanjem u omjeru šest naprema jedan i imaju metode kojima pripadnike svoje vrste koji ne žele surađivati "mogu naučiti pameti", objavili su znanstvenici u stručnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
“S obzirom da je omjer suradnje u odnosu na sukobe prilično sličan i ljudima i čimpanzama, naša studija omogućava novi uvid u ljudsku evoluciju", rekla je vodeća autorica studije Malini Suchak, profesorica bihevioristike životinja, ekologije i konzervacije na koledžu Canisius u Buffalu.
Ranija istraživanja pokazivala su da čimpanze nisu spremne na suradnju, ali ti su eksperimenti rađeni u laboratorijima, a ne u njihovom prirodnom okruženju.
Stoga su znanstvenici u Nacionalnom centru za istraživanje primata Yerkes u Atlanti za potrebe ove studije kreirali uvjete koji nalikuju prirodnom staništu čimpanzi. Njih 11 smješteno je u travnatom vanjsko području opremljenom konopcima kojima su se čimpanze mogle služiti kako bi došle do slastica i drugih nagrada.
Ali su do nagrada jedino mogli doći ako su radili u parovima ili u troje. Majmunima je dopušteno da si sami izaberu partnere.
Iako su u početku krenule s nadmetanjem, čimpanze su vrlo brzo shvatile da će imati više koristi ako si međusobno pomažu.
Ispitivanje je u fazama ukupno trajalo 94 sata, a znanstvenici su zabilježili 3.656 uspješnih slučajeva suradnje nasuprot 600 pokušaja nadmetanja kada su čimpanze krale ili pokušale krasti nagrade od onih koji su do njih došli zajedničkim radom.
Čimpanze su nekada prevladale takve oblike nadmetanja ne želeći raditi u prisutnosti uljeza, što je strategija poznata kao "izbjegavanje", koju također koriste i ljudi.
U drugim slučajevima, dominantne čimpanze su intervenirale kako bi otjerale one koje su htjele iskorištavati tuđi rad. Takvo ponašanje također je svojstveno ljudima.
"Dali smo im slobodu da se koriste vlastitim strategijama i pokazalo se da su prilično dobri u sprječavanju nadmetanja i iskorištavanja u korist suradnje", rekla je Suchak.
Vezane vijesti
-
-
Autorica cijelog projekta jest primatolog Betsy Herrelko sa Sveučilišta Stirling u Britaniji
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
Izdvojeno
-
Odjel za pedagogiju i Studentsko savjetovalište danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, priredili predavanje izv. prof. dr. sc. Matilde Karamatić Brčić “Inkluzivno obrazovanje kao pretpostavka osiguravanja jednakih mogućnosti”.
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.