Slatkovodni akvarij
U Karlovcu svečano otvorena Aquatika - prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj
Novoimenovana ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac odlučila je svoju prvu subotu na toj poziciji provesti radno te je s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejem Plenkovićem prisustvovala svečanom otvorenju slatkovodnog akvarija Aquatika u Karlovcu.
Uz predsjednika Vlade RH i ministricu Žalac, svečanom otvorenju prisustvovali su i ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalnih politika Nada Murganić, ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević, ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, župan Karlovačke županije Ivan Vučić, gradonačelnik Grada Karlovca Damir Jelić, ravnateljica Javne ustanove Aquatika - Slatkovodni akvarij Karlovac Margarita Maruškić Kulaš i drugi uvaženi gosti.
Izgradnja ove turističke, obrazovne i znanstvene atrakcije sufinancirana je bespovratnim sredstvima iz EU fondova u iznosu od 36.222.282,45 kuna, dok je ukupna vrijednost projekta iznosila 36.691.939,18 kuna.
Grad Karlovac odavno je prepoznao važnost i turističku vrijednost četiri rijeke koje kroz njega prolaze, ali realizacijom ovog projekta na najbolji mogući način iskoristio je potencijal lokalne flore i faune i svima omogućio da u slatkovodnom akvariju doživi ta prirodna bogatstva.
„Aquatika će vrlo brzo postati prepoznatljiva turistička destinacija koja će Karlovcu donijeti novi i atraktivan sadržaj kroz koji će se prezentirati sve slatkovodne ljepote i prirodne vrijednosti grada na četiri rijeke", izjavila je ministrica Gabrijela Žalac.
Stanovnici i posjetitelji Karlovca i Karlovačke županije od danas u akvariju mogu pogledati više od 120 vrsta riba, gmazova, vodozemaca i vodenjaka, od čega više od 40 endemskih vrsta, koje se nalaze u 25 akvarijskih bazena. Osim prikaza flore i faune hrvatskih rijeka, u samom središtu Aquatike nalazi se trg sa sportsko-rekreacijskim sadržajem za djecu i odrasle. Oko trga nalaze se kongresna dvorana, edukativni centar, znanstveno istraživački centar, čitaonica, ugostiteljski objekt i uredske prostorije, a svi objekti su „pokriveni" zelenim krovnim vrtovima kako ne bi narušili prirodan izgled krajolika.
U prostorijama karlovačkog slatkovodnog akvarija brojnim domaćim i stranim posjetiteljima nudi se edukacija o značaju riječne flore i faune te očuvanju bioraznolikosti i prirode, kao i rekreacijske i zabavne aktivnosti te razne tematske izložbe i događanja.
Vezane vijesti
-
Zbog skorašnjeg kopnjenja velikih količina snijega i mogućih novih oborina Hrvatske vode počele su u subotu postavljati privremeni zid između obala Korane i Mrežnice i karlovačkih naselja Mostanje, Mala Švarča, Logorište, Turanjski Poloj i Turanjski Lug.
-
Zbog prethodnih obilnih kiša u subotu se sastao karlovački Gradski stožer civilne zaštite koji je zaključio da nema opasnosti od izlijevanja karlovačkih rijeka jer su u opadanju vodostaji uzvodno
-
Projekt je predstavljen u četvrtak građanima u Gradskoj vijećnici na tribini na kojoj je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao da je dokumentacija jučer predana Ministarstvu gospodarstva na proceduru uvrštavanja u strateške projekte Republike Hrvatske
-
Infosys, globalni lider u uslugama savjetovanja, tehnologije, outsourcinga i next-generation usluga, danas je otvorio svoj prvi ured i razvojni centar u Karlovcu i tako najavio jačanje svog poslovanja u inženjerskom sektoru u istočnoj Europi.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.