Sport

Sportski i društveni izazovi

Radionica za program Erasmus+ Sport okupila dionike u sportu

Radionica za program Erasmus+ Sport okupila dionike u sportu
Nenad Opačić

U press dvorani na Višnjku održana je besplatna jednodnevna radionica osmišljavanja i razrade projektnih ideja za potencijalne prijavitelje na natječaj za program Erasmus+: Sport.

Cilj radionice bio je omogućiti sudionicima stjecanje primjenjivih znanja za prijavu vlastitih projekata. Radionici se odazvalo tridesetak predstavnika udruga i institucija s područja Zadra i Zadarske županije. U prvom dijelu radionice sudionici su dobili sve važne informacije o samom pozivu i prihvatljivim aktivnostima, prijavi na portal Europske komisije, potrebnoj dokumentaciji, prihvatljivim prijaviteljima, rokovima za prijavu te svim procedurama koje prate prijavu na natječaje za europska sredstva. U drugom dijelu radionice održavale su se praktične vježbe iz izrade projektnog prijedloga. Organizator radionice je Ministarstvo turizma i sporta, a domaćin Sportska zajednica Grada Zadra.

Erasmus+ je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport, a obuhvaća razdoblje od 2021. do 2027. Erasmus + uključuje aktivnosti usmjerene na sport, promovirajući sudjelovanje u sportskim aktivnostima, tjelesnoj aktivnosti i volontiranju, a istodobno se bavi sportskim i društvenim izazovima.

Program pruža priliku sportskomu osoblju, ponajprije u amaterskom sportu, da kroz projekte mobilnosti provede određeno vrijeme u sportskim organizacijama u inozemstvu, upozna nove metode rada i stekne nova znanja i vještine. Time se osobito želi doprinijeti jačanju kapaciteta malih sportskih klubova i razvoju sporta na lokalnoj razini te poticati uključivost i raznolikost u sportu.

Inicijativa nadalje obuhvaća:

Suradnička partnerstva: Ova partnerstva omogućuju organizacijama provedbu zajedničkih aktivnosti s ciljem promicanja tjelesne aktivnosti, zaštite integriteta sporta (borba protiv dopinga i namještanja), podrške dvostrukim karijerama sportaša, poboljšanja upravljanja, te poticanja tolerancije i socijalne inkluzije.

Mala partnerstva: Namijenjena lokalnim i manje iskusnim organizacijama, s pojednostavljenom administracijom, nižim iznosima bespovratnih sredstava i kraćim trajanjem u usporedbi sa suradničkim partnerstvima.

Neprofitna europska sportska događanja: Ovi događaji potiču sportske aktivnosti, implementiraju EU strategiju za socijalnu inkluziju putem sporta i promiču volontiranje, borbu protiv diskriminacije i veće sudjelovanje u sportu.
Jačanje kapaciteta u području sporta: Usmjereno na multilateralne projekte utemeljene na međunarodnoj suradnji, koji koriste sport kao sredstvo obrazovanja, osobnog i društvenog razvoja, te povezivanja zajednica.

Reci što misliš!