Košarka, AdmiralBet ABA liga

Zadar protiv Zvezde pružio snažan otpor ali nedovoljan za pobjedu

Šime Zelić/PIXSELL

U 6. kolu AdmiralBet ABA lige večeras su košarkaši Zadra u Krešinom domu pred oko 5 tisuća gledatelja ugostili momčad beogradskog euroligaša Crvene Zvezde. U odličnoj, pravoj ratničkoj košarkaškoj predstavi u konačnici je presudio veći i kvalitetniji roster gostiju koji su na koncu slavili rezultatom 77-84.

Bilo je 2:38 do kraja prve četvrtine a na semaforu Krešinog doma svijetlilo je nestvarnih +19, 30-11 za Zadar protiv euroligaša Crvene Zvezde. Zadar je dominirao parketom, imao 9 skokova (Zvezda 1), trice je šutirao 7/8 (Zvezda 2/8) i zadarski navijači bili su u deliriju.

AdmiralBet ABA liga, 6. kolo: KK Zadar - KK Crvena Zvezda AdmiralBet ABA liga, 6. kolo: KK Zadar - KK Crvena Zvezda 77-84

Nažalost, tu Zadrani polako staju i u posljednje tri minute zabijaju samo jedno Gilbertovo bacanje pa gosti smanjuju na još uvijek ogromnih +17, 31-14.

Polovicom druge dionice Zadar je još uvijek imao lijepih +12, 39-27 s tima da je 6 zadarskih poena zabio Mazalin i jedan Mihailović. S druge strane razigrao se Dobrić s dvije trice, pa iako je Davidovac zbog vlastite gluposti isključen, Zadar je polako tonuo s energijom i preciznošću (i iz igre ali i s linije bacanja), Zvezdina obrana bile je sve čvršća i razlika se počela rapidno topiti. Serijom 10-0 nakon pogrešno dosuđene osobne Žganecu na Plavšiću, gosti dolaze na samo -1, da bi se na veliki odmor otišlo s +3, 44-41 za Zadar.

Mihailović je zabio 10, Gegić 7 a Mazalin. Žganec i Ramljak po 6 za Zadar, dok je kod Zvezde Dobrić zabio 11, a Plavšiić 8 poena. Zadar bolji u skoku (18/14), u asistencijama (12/7), šut za tri poena je stao u drugoj četvrtini (6/11 ukupno, Zvezda 7/20).

Gosti furiozno otvaraju treću dionicu s dvije trice i košem za seriju 0-8 i odlaze na +5, 44-49. Ramljak i Gegić vraćaju stvari na početak, bilo je 49-49. Igralo se koš na koš, Zvezda je uglavnom vodila, Zadar je stizao pa čak i prestigao košem Ramljaka za 56-55, početkom 28. minute. Gosti se serijom 0-5 ponovo odvajaju ali Ramljak veže 4 poena za 60-60. Gosti ipak tricom Giedraitisa u četvrtu dionicu ulaze s +3, 60-63.

Iako je snaga Zadrana kopnila jer Jusup je kao i obično koristio šest igrača, dok su ostali imali samo epizodne uloge i mršavu minutažu, na 2:48 prije kraja bilo je dohvatljivih -3, 74-77. Gegić je u obrani Zadra bio igrač manje pa se McIntyre nazabijao poena a Jusupov koncepcijski rizik ma koncu se nije isplatio tako da je Zvezda uzela ponuđeno i na koncu zasluženo slavila u Krešinom domu rezultatom 77-84.

Zadar je izgubio iako je statististčki bio bolja momčad (indeks valorizacije 87/79). bio je bolji u ukupnom skoku (34/27, a napadačkom još uvjerljiviji 11/5), isporučio je više asista (17(15),  Zadar je tricu šutirao vrlo dobrih 7/17 (41 posto), gosti (12/37 ili 31 posto), Zadru su ponovo presudila slobodna bacanja kojih su promašili čak 9 (14/23). Sve u svemu, Zvezda bila preciznija u završnici kad se utakmica odlučivala.

Statistika

Kod Zadra najbolji je bio kapetan Marko Ramljak koji je utakmicu završio s 19 poena i 11 skokova, Gegić je dodao 18 uz 4 skoka i 5 asistencija, Žganec (5skokova i 5 asistencija) i Mihailović dodali su po 10 poena a Mazalin 9 uz 5 skokova.

Zvezdu su do pobjede predvodili Dobrić i McIntayre s po 16 poena, Plavšić je dodao 13 a Kalinić 10 poena.

Košarkaši Zadra tako su nakon šest odigranih kola ostali na začelju sa skorom 1/5, dok je Zvezda stigla na 4/2. Nakon serije domaćih utakmica protiv najjačih momčadi (Budućnosti, Partizana i Zvezde) Zadru sada slijedi malo "lakši" raspored. Prvo gostuju kod Krke, pa su domaćini Cedeviti Olimpiji, pa gostuju kod FMP-a a doma ih čeka ogled s Megom.