Košarka, FavBet Premijer liga

Ramljak, Gegić i Žganec iščupali Zadrane iz ponora za teško izborenu pobjedu protiv Cibone

Šime Zelić/PIXSELL

U 5. kolu domaće FavBet Premijer lige, košarkaši Zadra su u Krešinom domu pred oko 2 tisuće navijača u vječitom hrvatskom derbiju ugostili momčad zagrebačke Cibone i na koncu upisali uvjerljivu pobjedu rezultatom 78-68 iako je utakmica bila napeta i dramatična do samog kraja.

Nakon četiri minute igre na semaforu je svijetlilo 8-0 za domaćine, a početkom 9. minute prvi put Zadar je otišao na +10, 18-8. Zadarska je obrana u tim trenucima bila čelična, napad nešto malo lošiji. Na mali odmor otišlo se rezultatom 20-14 jer je Perasović zabio tricu s istekom vremena.

FavBet Premijer Liga, 5. kolo: KK Zadar - KK Cibona FavBet Premijer Liga, 5. kolo: KK Zadar - KK Cibona 78-68

Serijom 2-7 koju je tricom zaključio Rogić, Cibona se početkom 14. minute približila na minimalnih 22-21. Zadar uzvraća serijom 11-2 koju tricom pokreće Klarica, a zaključuje Mihailović s 4 vezana poena i Zadar ponovo ide na +10, 33-23. Bart i Bundović zabijaju trice, a na poluvrijeme se otišlo s 39-31 za Zadar.

Gegić s 10 (5 skokova), Mihailović s 8 te Klarica i Mazalin s po 6 poena predvodili su Zadrane, dok je kod Cibone Bundović zabio 11, Rogić 5 a Katanović 4. Zadrani su solidno šutirali za dva (55 posto) i za tri (44 posto) ali ponovo jako loše s linije (5/11), imali su 4 skoka više (18/14) te manje izgubljenih lopti (8/12).

U drugo poluvrijeme ušla je neka druga Cibona, čvrsta u obrani, poletna u napadu dok su uspavani Zadrani propuštali u obrani kao švicarski sir i na taj način postali nijemi promatrači rapsodije cibosa koja je uslijedila. Serijom 0-10 u kojoj je Jok zabio 2 trice, došli su s -2, 43-41 na +8, 43-51 u 27. minuti. Zadar je reagirao napokon preko Žganeca i Mazalina i vratio se na -2, 50-52 ali u posljednju četvrtinu ušlo se vodstvom Cibone rezultatom 52-56 što je značilo da su je gosti dobili s 25-13.

Serijom 2-5 gosti su vrlo brzo ponovo otišli na +7, 54-61. Zadru se tada i napadački ukazuje kapetan Ramljak koji vezuje dvije trice, međutim jednu zabija i Jok za novih +6. Zadar tada radi presudnu seriju 11-0 koju tricom zaključuje Gegić za 69-64 početkom 39. minute. Jok zabija za dva i smanjuje na -3, a tada stvari u svoje ruke preuzima Žganec koji u seriji 7-0 zabija 6 poena a utakmicu zakucavanjem zaključuje Klarica na ludo dodavanje Gegića za konačnih 78-68 pobjedu Zadra koji su posljednju dionicu dobili rezultatom 26-12!

U jednoj borbi za loptu na samom kraju utakmice ozljedu lakta je obnovio borbeni Mazalin i s bolnom grimasom je napustio parket. Nadajmo se da ozljeda nije ozbiljnije prirode.

Jedan od načina da izboriš pobjedu u utakmici u kojoj izgubiš 18 lopti, jest da ih protivnik napravi više a Cibona ih je večeras imala 3 više - 21! Zadar je kroz utakmicu dominirao u skoku sa 37/27 ukupno, od toga u napadu 11/1 (sam Mazalin je imao 4 skoka u napadu, Žganec i Gilbert po 2) što se pokazalao drugim ključnim elementom u pozitivnom rješenju jednadžbe večerašnje zadarske pobjede.

Statistika susreta

Zadrane su do pete pobjede u isto toliko utakmica u prvenstvu predvodili Gegić s 20 poena (8sk, 4as i 3 ukr), napokon probuđeni velemajstor Žganec s 18 poena (9sk, 4as i 3 ukr), Mazalin je dodao 14 poena (6sk). Klarica je dodao 8, u drugom dijelu izgubljeni Mihailović je ostao na 8 iz prvog poluvremena, Ramljaku je ostao na one dvije trice za 6 poena a Kalajžić je u prvom službenom nastupu zabio 4 poena.

Kod Cibone Bundović i Jok su zabili po 13 poena, Rogić je dodao 10 a Katanović i Ročak po 7 poena.