Plivanje, PK Zadar

Kadet Filip Župan s 3 državna srebra ukupno drugi u disciplini višeboj slobodno

Na Prvenstvu Hrvatske za kadete, Filip Župan je osvojio srebro u disciplinama 50m,100m i 400m slobodno te je ukupno drugi u disciplini višeboj slobodno.

U organizaciji Hrvatskog plivačkog saveza, Zagrebački plivački savez je priredio Prvenstvo Hrvatske za kadete u plivanju. Natjecanje se održalo 13. i 14. srpnja 2024. u Zagrebu na 50m bazenskom kompleksu Svetice, a na natjecanju je nastupilo 320 kadeta i kadetkinja iz 43 hrvatskih plivačkih klubova.

Plivalo se u tri djela programa, a Pk Zadar je predstavljala postava od 12 kadeta i kadetkinja koji su tijekom ljetne sezone ostvarili kvalifikacijske norme za nastup na PH.

Za Klub su plivali: Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, Adrian Marinović, Zrna Šijaković, Mareta Mikulić, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, Tia Butić, Zara Brtan i Anna Veselić.

Novost u sistemu bodovanja na PH je ekipni poredak klubova i plasman u disciplini višeboj. U ekipnom poretku klubova, velikim bodovima boduje se jedan natjecatelj kluba s najboljim vremenom u muškoj i ženskoj konkurenciji u svakoj pojedinačnoj disciplini, kao i jedna štafeta u svakoj štafetnoj disciplini u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Višeboj je disciplina u kojoj se poredak određuje zbrojem velikih brojeva iz 4 pojedinačne utrke. Za ukupan poredak u disciplinama višeboja (višeboj slobodno/leđno/prsno/leptir), velikim bodovima boduju se discipline za pojedinačnog natjecatelja iz individualnih utrka (400m slobodno+200m mješovito+100m+50m).

Najuspješniji kadet u redovima Kluba, bio je Filip Župan koji je dominirao u disciplinama slobodnog stila. Osvojio je tri srebrne medalje u disciplinama 400m slobodno (4:33.19), 100m slobodno (57.55) disciplina u kojoj je isplivao najveći broj bodova (539 boda) te 50m slobodno (26.16).

Zbrojem bodova 4 isplivane discipline (400m slobodno, 200m mješovito, 100m slobodno i 50m slobodno), Filip je ostvario 1998 bodova te zauzeo 2. mjesto u disciplini višeboj slobodno za što je nagrađen prigodnom nagradom. Plivao je još i disciplinu 50m leptir (28.72) gdje je zauzeo 5. mjesto te disciplinu 200m mješovito (2:31.38) 8. mjesto.

Kod kadetkinja, istaknut ćemo Zrnu Šijaković koja je najvrijedniji rezultat ostvarila u disciplini 100m leptir (1:12.96) te se plasirala na 6. mjesto. U ukupnom zbroju bodova 4 isplivane discipline (400m slobodno, 200m mješovito, 50m leptir i 100m leptir), Zrna je u disciplini višeboj leptir, ukupno zauzela 4. mjesto s osvojena 1731 boda.

Ženska kadetska štafeta u sastavu Mareta Mikulić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, zauzela je 8. mjesto u štafeti 4x50m slobodno (2:01.90) te 11. mjesto u štafetama 4x50m mješovito (2:20.62) i 4x100m mješovito (5:22.22).

Muška kadetska štafeta u sastavu Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, zauzela je 9. mjesto u štafeti 4x50m slobodno (1:53.95), 10. mjesto u štafeti 4x50m mješovito (2:11.46) i 12. mjesto u štafeti 4x100m mješovito (4:58.89). Kadeti i kadetkinje Pk Zadar zauzeli su još i 8. mjesto u štafeti 4x100m slobodno Mixed (4:20.22) u sastavu Filip Župan, Toni Mršić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović.

I ostali plivači Pk Zadar plivali su svoje osobne rezultate te ostvarili dobre plasmane na njima glavnom natjecanju u ljetnoj sezoni. Na kraju 3. dijela programa, u ukupnom ekipnom poretku, u jakoj konkurenciji od 43 kluba, Pk Zadar je zauzeo 11. mjesto s ukupno osvojenih 10136 bodova. Prvo mjesto zauzeo je Pk Dubrava s 14054 bodova, drugo mjesto Pk Primorje (13274 boda) te treće mjesto Pk Mladost (12787 boda).

Treneri kadeta Željko Olujić, bacc.cin. i trenerica Maja Štrbac, jako su zadovoljni uspjehom kadetske ekipe za koju smatraju da su na odličnom putu za juniorsko plivanje. Čestitke svima. Kadetima slijedi zasluženi odmor prije početka nove plivačke sezone, a već sljedeći vikend od 18. do 21.07. starija ekipa Kluba, nastupit će također u Zagrebu na Prvenstvu Hrvatske za dobne skupine.