Košarka, Favbet Premijer liga doigravanje

Zadar je najbolji, Zadar je slavan, nitko u Europi njemu nije ravan!

Šime Zelić/ PIXSELL

Košarkaši Zadra više nego zasluženo obranili su naslov prvaka Hrvatske! Večeras su pred više od 9 tisuća vjernih i bučnih navijača u Krešinom domu još jednom dokazali da su najbolja momčad u Hrvatskoj, u petoj utakmici finalne serije još jednom su razbili momčad Splita, ovaj put rezultatom 93-66!

Važnost majstorice na samom početku malo je sputala Zadrane u prepunom Krešinom domu pred oko 9 tisuća (i pokojeg više) bučnih i nabrijanih navijača. Poveli su domaćini preko Davisa i Ramljaka sa 6-3, ali su uzvratili Splićani serijom 8-2 preko Kučića (5 poena) i Funderbirka i poveli s 8-11. Početkom 8. minute bilo je +1, za Zadar, 17-16 da bi do kraja Zadrani serijom 9-2 (bacanje Žganeca, koš Drežnjaka te trice Božića i Lakića) na mali odmor otišli s +8, 26-18.

Favbet Premijer liga, finale doigravanja, 5. utakmica: KK Zadar - KK Split 93-66 Favbet Premijer liga, finale doigravanja, 5. utakmica: KK Zadar - KK Split 93-66

Serijom 12-4 Zadrani rješavaju prve 4 minute druge dionice i odlaze na +16, 38-22 i tu se već polako nazirao pobjednik susreta jer su Zadrani zatvorili sve prilaze koše a pametnom igrom održavali i polako dizali razliku koja je na isteku 20. minute iznosila ogromnih +18, 49-31. Zadar je jednostavno u prvih 20 minuta suvereno kontrolirao utakmicu u svim elementima košarkaške igre.

Zadrani su Splićane nadskakali (18/11) od čega su imali čak 6 napadačkih skokova, isporučili nemjerljivo više asista (8/1), imali samo 2 pogreške (Split 8), a kad ti je trica na 40 posto (6/14) a za dva na 60 posto (9/15) razlika je više nego razumljiva.

Kod Zadra Božić je zabio 17 poena (3sk i 4as), Ramljak 8, Žganec 7 (4sk), Lakić 6 poena, dok je kod Splita Kučić stavio 9 poena, Shorter 5 a Ljubičić 4 poena.

Već potpuno razbijene i demoralizirane Splićane treća četvrtina nije mogla početi gore nego što jest, Zadar je krenuo s tri vezane trice, prvo Lakića, pa Ramljaka pa novom Lakića za 9-0 ili +27, 58-31 nakon minute i pol igre. Nije pomogla niti Rimčeva minuta odmora jer su nakon toga Zadrani zabili još dvije trice, Drežnjak i Lakić za 64-31 početkom 24. minute. Pitanje pobjednika i prvaka Hrvatske bilo je riješeno, pa smo do kraja četvrtine gledali lijepe poteze Zadrana, bilo je sjajnih asistencija, zakucavanja... U posljednjih10 minuta ušlo se rezultatom 75-47 ili +28 za aktualne prvake.

Posljednja četvrtina protekla je u svečarskoj atmosferi, Split je samo za poena smanjio visoku razliku i završilo je pobjedom Zadra rezultatom 93-66, za 3-2 u finalnoj seriji i novi, peti naslov prvaka Hrvatske za Zadar, prvi put u povijesti da su prošlosezonski naslov obranili na veliko oduševljenje svih zadarskih navijača.

Jusupov Zadar još je jednom dokazao da je uvjerljivo najbolja momčad u Hrvatskoj u posljednje dvije sezone, predvođeni sjajnim Lukom Božićem i izvrsnom družinom momaka koji su mu asistirali na najbolji mogući način kroz sezonu: Drežnjakom, Žganecom, Ramljakom, Lakićem, Mazalinom, Davisom, Mekićem, Klaricom... Split je finalnu seriju učinio zanuimljivom jer ju je doveo do do majstorice, ali u posljednje dvije utakmice Zadar je dokazao je da je još uvijek svjetlosnu godinu ispred Splita.

Statistika

Zadar je i večeras predvodio Božić s 19 poena (6sk, 9as), Lakić je odigrao izvrsnu partiju koju je završio s 18 poena (6sk, trice 6/9), Ramljak je dodao 14 poena (4sk), Žganec 10 poena (6sk), Davis i Drežnjak su zabili po 9 poena i 3 skoka.

Kod Splita Shorter je zabio 18, Kalajžić 11, Kučić 9 a Runjić 7 poena.

Sportski direktor Hrvatskog košarkaškog saveza Jasmin Repeša uručio je nagradu za MVP-a finalne serije Luki Božiću. Zlatne medalje košarkašima uručio je glavni tajnik Hrvatskog košarkaškog saveza Josip Jerko Vranković, prijelazni pehar i pehar u trajno vlasništvo predao je predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza Nikola Rukavina.

Krešin dom večeras gori, pjeva se, pleše, veseli, slavi novi naslov prvaka Hrvatske! Zadarski navijači još jednom su dokazali zašto je Zadar grad košarke. Svojom energijom poveli su svolje ljubimce do još jedno trofeja. A fešta će se, bez obzira na kišu koja pada, nastaviti do duboko u noć na gradskim ulicama i trgovima! Jer, večeras je naša fešta, večeras se vino pije... a Zadar je najbolčji, Zadar je slavan, nitko u Europi njemu nije ravan!

DOSADAŠNJI NASLOVI

Prvenstvo Hrvatske: 2004./05., 2007./08., 2020./21., 2022./23., 2023./24.

Kup Krešimir Ćosić: 1997/98., 1999./00., 2002./03., 2004./05., 2005./06., 2006./07., 2019./20., 2020./21., 2023./24.

Prvenstvo Jugoslavije: 1965., 1967., 1967./68., 1973./74., 1974./75., 1985./86.

Kup Jugoslavije: 1969./70.

Regionalna liga: 2002./03