Košarka, FavBet Premijer liga

Sjajni Žganec i Klarica odveli Zadar do uvjerljivog slavlja kod Dinamo Zagreba

Slaven Branislav Babic/PIXSELL

U 29. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su u Zagrebu kod momčadi Dinama i u sjajnoj košarkaškoj predstavi upisali još jednu uvjerljivu pobjedu rezultatom 81-96, čime su nakon poraza Splita učvrstili startnu jednicu prije početka doigravanja.

Dinamo je sjajno započeo susret i vrlo brzo poveo sa 7-0, no vrlo brzo su se gosti sabrali i s dvije trice Žganeca i koševima Božića vratili se u egal, bilo je 11-11. Domaćini tada rade noovu seriju, ovaj put 8-0 i odlaze na 19-11. Nakon rezultata 21-14 za Dinamo 3 i po minute prije isteka četvrtine, Zadar ubacuje u petu brzinu i tricom Davisa, pa koševima Klarice te s nove dvije trice Žganeca (bez promašaja), 2+1 Božića rade seriju 14-0 kojom zaključuju prvu četvrtinu rezultatom 21-28.

Serija se početkom druge dionice produžila do 19-0 (tricom Davisa i košem Mazalina) i Zadar odlazi na najviših +12, 21-33. Božić je u međuvremenu skupio tri faula, ali Jusup ga je ostavio na parketu. Domaćini u narednim minutama vraćaju koncentraciju azadarska obrana je bila kao pučina te serijom 10-2 dolaze na samo 32-35. Tricaški obračun se nastavio do kraja poluvremena koje završava vodstvom Zadra rezultatom 50-54.

Prvo poluvrijeme proteklo je u izvrsnom šutu obje momčadi, pogotovo za tri poena. Dinamo je tricu šutirao sjajnih 9/13, 9 trica zabili su i Zadrani ali iz 18 pokušaja. Neuobičajeno malo skokova bilo je s obje strane, Dinamo 13, Zadar 14. Kod Dinama u prvom dijelu odlični Novačić zabio je 15, a Brzoja 12, dok su kod Zadra po 12 zabili Žganec i Božić (koji je zaradio i 4. prekršaj, pa je posljednje 2 i pol minute prosjedio na klupi.)

Serijom 10-2 Zadrani su otvorili drugo poluvrijeme i otišli ponovo na +12, 52-64. Međutim Božić je u napadu zaradio i peti prekršaj i morao je vani. Domaći tada rade novu seriju 8-0 i vraćaju se na -4. Zadrani su nakon toga bitno pojačali obranu, a trica je stala i jednu i drugu momčad, istina nisu je puno ni šutirali u trećoj dionici. Do isteka treće četvrtine Zadrani rade svoju novu seriju 10-2 i u posljednju dionicu ulaze s lijepih +11, 63-74.

Trebale su gotovo 2 minute za prve koševe u četvrtoj četvrtini a potpisuje ih sjajnim asistencijama Klarica za koševe Žganeca i Lakića i +15 Zadra, te Sesar zove minutu odmora. Dinamo se tada ponovo trgnuo, Majić je vezao dvije trice, Novačić je igrao kao u najboljim danima i vrlo brzo je bilo 76-83. Lakić se tada oglašava prvom tricom na utakmici, nakon njega svoju petu tricu zabija i Žganec, Lakić polaže i Zadar ponovo ima +12, 79-91, do kraja su bile 2 i pol minute. Preostalo vrijeme Zadrani su još malo i povećali prednost jer je svoju jedinu tricu na utakmici zabio i Ramljak. Završilo je možda s obzirom na prikazano i pomalo previskih +15, 81-96. U svakom slučaju više nego zaslužena pobjeda Zadra.

Još jedna uvjerljiva pobjeda Zadrana koji su osim na samom početku vodili cijelu utakmicu ali domaćini se nisu predavali u čemu im je pomogao i večeras sjajan šut za tri poena (15/26 ili 57 posto) dok su Zadrani šutirali također odličnih (14/36 ili 46 posto). Koliko je utakmica bila lijepa za gledanje svjedoči i broj asistencija obaju momčadi, Dinamo je isporučio 22 a Zadar 23. Zadar je u drugom dijelu pojačao obranu a pogotovo skok i na kraju je bio uvjerljio bolji (42/25).

Kompletna statistika

Zadrane je večeras do pobjede predvodio odlični Žganec s 20 poena (trice 5/6) i 7 skokova, ruku mu je na pravi način dao Klarica s 15 poena (trica 3/8) i 4 asistencije, Božić 14 uz 4 skoka i 5 asistencija, Ramljak je dodao 13 uz 5 skokova, Lakić 11 uz 10 skokova i 3 asistencije a Mazalin je utakmiicu završio s 10 koševa te po 4 skoka i asistencije.

Dinamo je predvodio "odličan kao staro vino" Novačić s 25 poena (trica 4/8), Vučić je zabio 15 uz 7 skokova i 8 asistencija, Majić 14 (trice 4/5), Brzoja je dodao 12 poena uz 5 skokova a Mikšić 11 uz 4 skoka i 5 asistencija.