Košarka, NLB liga

Kako i zašto je Cibona slavila u Pioniru?

Protivnici koji ulijevaju strah

Više od deset godina prošlo je od posljednjeg Ciboninog trijumfa u Beogradu. U subotu su Cibosi pobijedili Zvezdu u Pioniru rezultatom 76-79 i tako prekinuli desetljeće poraza, ali i do prekjučer aktualnu Zvezdinu seriju od 13 pobjeda u svim natjecanjima.

Pobjeda Cibone u Pioniru dobrano je umanjila šanse Zadra za Final Four, ali i izazvala i sumnje u regularnost susreta. Pokušat ćemo objasniti zašto je to tako.

Velika pobjeda Cibosa došla je kao plod odličnog drugog poluvremena u kojem je Zvezda svedena na samo 28 koševa. Takav rezultat sugerira da je momčad Velimira Perasovića igrala moćnu euroligašku obranu pod kojom je Zvezda pokleknula.

Prvo poluvrijeme nije dalo naslutiti ovakav rasplet, naime Zvezda je u već u prvih deset minuta zabila 30 poena, u drugoj su dodali još 22, ali uz čvrstu obranu koja je primila samo 9 poena pa su domaći otišli na poluvrijeme sa velikih 48-31. Završilo je 76-79 za Cibonu.

Drugo poluvrijeme bilo je potpuno drugačije od prvog. Na zonu Cibone Zvezda je uporno šutirala trice, promašivala i prednost se topila. Posljednju četvrtinu obilježila je zanimljiva napadačka taktika proslavljenog Zvezdinog trenera Svetislava Pešića. Naime, koliko god dobra bila zonska obrana Cibone, 3/11 za tri i samo 2/5 za dva u cijeloj četvrtini (od toga oba dva uspješna ubačaja u prvoj minuti) je poražavajući podatak za Pešića.

Pun Pionir je već sredinom posljednje četvrtine vikao "srce na parket", ali nije pomoglo, jake redarstvene snage morale su smirivati nervozu na tribinama, a letjele su i sjedalice. Bez obzira na to Owens, Roberts, Kešelj i Marinović nastavili su svoj pucački trening i Cibona je preko Callowaya, Prkačina, Andersona i Andrića napravila 10-0 u posljednje tri minute i odnijela pobjedu iz Beograda.

Uzgred rečeno, Zvezda je u ovoj utakmici opalila najviše trica u sezoni (31), i imala daleko najlošiji postotak šuta za dva 14/38 odnosno samo 36%, dok inače rijetko imaju ispod 50%. Statistika je takva obilježja poprimila u drugom dijelu.

Zadar pod hitno mora podignuti nivo svoje igre, jer će ga Zvezda iz prvog, ili Cibona iz drugog poluvremena pojesti za doručak. Final Four se iz ove perspektive čini jako daleko.

Bez obzira na mogućnost poznate "balkanske kuhinje", ako Zadar ne dohvati toliko željenu završnicu regionalne lige, sam će sebi biti kriv. Poraze od Heliosa i Vojvodine režirali su sami.

Pogledajte zadnjih sedam minuta utakmice u Beogradu:

Da sumnje na regularnost ovog ishoda nisu aktualne samo na Kalelargi potvrđuju i komentari na nekim srpskim forumima, integralno vam prenosimo jedan od najzanimljivijih

"Za razliku od pređašnjih utakmica Kari (nap.a. Pešić) jeste malo čudno vodio utakmicu, posebno na samom početku 2. poluvremena kada na njihovu seriju od 11-0 nije tražio minut odmora. Gledajući neke prethodne utakmice to upada u oči. Time uopšte ne umanjujem njegov trenerski kvalitet, niti želim da pljujem po njemu. Ipak, iako ne želim da vjerujem da Zvezda ikada može da proda utakmicu, par stvari me zaista upučuje na to.

1. Situacija u Zadru i napetosti oko reprezentacije Srbije u rukometu i Srba sveukupno (vezano za njihovu kandidaturu za F4 i bezbjednost naših igrača).
2. Napad u Splitu na naše košarkaše.
3. Ako želimo da osvojimo NLB mnogo će lakše biti u Bg-u ili Vršcu nego u Zadru.

Ako su čak i ovako razmišljali Opača (nap.a. predsjednik kluba Opačić), Kari i ostali, ja sa tim nemam nikakvih problema. Zašto? Bolje izgubiti jednu bitku nego cijeli rat. Boli me briga ako je to i od Cibone ili groblja (nap.a. Partizana) u slučaju pozitivnog ishoda na samom kraju. Koliko znam, oni stalno najavljuju tu titulu u NLB-u kao prioritet, pa me s toga ovakav epilog ne bi začudio. Ti ljudi kod mene imaju kredita koliko ti volja, jer se pokazuje da razmišljaju gotovo o svakom potezu i gledaju da stvari odrade na dugoročne staze.

E sad, sve ovo može da se izjalovi našom (ne daj Bože) serijom poraza, jer raspored zaista jeste težak. Jedina 100% sigurna pobjeda u preostalim utakmicama nam je u Bg-u protiv Zagreba. Zato se maksimalno treba odigrati protiv Bosne u Sarajevu, Heliosa u Domžalama i Hemofarma u Bg-u. Mislim da bi sa te 3 pobjede osigurali F4. Naravno da očekujem pobjedu protiv groblja ali ona se u ovom trenutku ne može očekivati sa 100% sigurnosti. Ono što mislim da će se desiti, jeste da ćemo žestoko napasti Zadar na njegovom parketu da ih izbacimo iz konkurencije za F4."