Košarka, EuroCup

Zadrani nisu iskoristili pruženu mogućnost

Gečevski u prvom dijelu, Ivanov i Stipčević u drugom nisu bili dovoljni za više od časnog poraza

Košarkaši Zadra porazom su startali u prvoj utakmici drugog kruga skupine "J" Eurocupa.   U dvorani Ataturk Spor pred oko 2.000 gledatelja domaćin Turk Telekom pobijedio je rezultatom 89-82.

Zadrani su se u posljednjoj četvrtini vratili s -20 (38-18), na samo minus 3 (78-75),ali za više od podnošljivog poraza nisu imali snage, niti koncentracije. Ruku na srce nisu pomogli niiti domaćinski nastrojeni suci s nekoliko čudnih odluka u trenucima kada se rješavala utakmica.

Tijek utakmice iz prijenosa uživo.

Prva četvrtina (28-13)

Počelo je sistemom koš za koš, da bi istekom 2. minute koševima Wrighta i Dudleya domaćin otišao na 10-5. Koševima Gečevskog i Johnsona Zadrani se u petoj minuti približavaju na 12-9, međutim turska momčad koševima Blackneya i Dudleya odlazi na 16-9, a Gečevski već ima 2 prekršaja.

Trener Pleslić uzima minutu odmora, ali nije pomoglo jer domaći ubrzo odlaze na +11, 20-9. Seriju 9-0 Turaka prekida Ivanov prvim koševima.

Neraspoloženi Stipčević gubi dvije lopte za redom a Dudley i Wright su neumoljivi i u 8. minuti domaći vode sa 26-11. Gečevski na isteku prve dionice radi i svoj treći prekršaj i na mali odmor odlazi se rezultatom 28-13.

Katstrofalan ulaz Zadran u utakmicu koji su iskažnjavali Wright sa 12 i Dudley s 10 koševa. Kod Zadra Gečevski 6 koševa ali i 3 prekršaja.

Druga četvrtina (15-20)

Johnson postiže prve koševe u drugoj četvrtini, nadovezuje se Ivanov tricom, ali Blackney odmah uzvraća svojom prvom tricom za 31-18. Zadrani ponovo griješe u serijama a Kennedy s 4 uzastopna koša diže na to tada najviših 35-18 na polovici druge četvrtine. Pleslić ponoovo uzima minutu odmora.

Nakon odmora Ergodan diže na +20 (38-18), no Gečevski zabija za dva, Stipčević za tri, nadovezuju se Ivanov i ponovo Gečevski serijom (2+1+2) te Rančić i Zadar dolazi na -9 (41-32) na početkom 19. minute. Zadar je u seriji 14-4, ali Dudley je neumoljiv i prekida seriju Zadrana. Do konca poluvremena Ivanov pogađa bacanje i postavlja konačnih 43-33.

Drugu četvrtinu Zadar je dobio rezultatom 20-15 i to daje nadu u nastavku susreta.Dudley sa 14 i Wright sa 13 koševa predvode Turk Telekom, a kod Zadra jedini dvoznamenkasti je kapetan Gečevski sa 13 koševa i 5 skokova, dok je Ivanov dodao 8 koševa i 7 skokova.

Treća četvrtina (22-24)

Yarangume zabija prve koševe u drugom poluvremenu, ali na asistenciju Rančića uzvraća odlični Gečevski, a nadovezuje se Stipčević tricom i Zadar je na dohvatljivih -7 (45-38). Yarangume uzvraća (2+1), no Ivanov bacanjem i Rančić tricom vraćaju Zadrana za kratko na -6 (48-42), ali Erdogan zabija tricu.

Turci se nakon izgubljene lopte Zadrana vraćaju na +10 košem Wright (18 koš), a Zadar uzima novu minutu odmora. Nakon odmora Zadar radi mini seriju 5-0 i rezultat je u 26. minuti 56-51. Zadar je u utakmici.

Perić promašuje u napadu i radi tehničku pogrešku koju domaći koriste za 4 koša i ponovo se vraćaju na +10 (63-53). Ivanov zabija svoj 15. koš, nadovezuje se Perić i Zadar je opet na -6 (63-57) što je i rezultat nakon 30 minuta igre.

Četvrta četvrtina (24-25)

Ivanov s četiri uzastopna koša dovodi Zadar na -4 ( 65-61), a nakon toga suci namjernu pogrešku na Stipčeviću pretvaraju u običan faul na opće čuđenje. Acik zabija tricu, a Ivanov ponovo skače u napadu i zabija svoj 22. koš (uz 15 skokova). Igra se 34. minuta rezultat je 72-64, Perić skače u obrani ali griješi u dodavanju što kažnjava Winston i domaći su opet na komotnih +10.

Nakon minute odmora klupe Zadra, Johnson smanjuje, no domaći pogađaju dva uzastopna napada i opet su na +11. Stipčević zabija tricu početkom 36. minute. Očiti prekršaj na Johnsonu suci sude u korist domaćina. Stipčević polaže, a Rančić iz drugog pokušaja zabija tricu i Zadar je na minimalnih 78-75, minuta je 38. Zadar je u seriji 12-3. Ovaj put domaća klupa uzima minutu odmora.

Domaći promašuju, ali Wright skuplja loptu, te zabija uz Rančićev prekršaj i dodatno bacanje. Gečevski ppromašuje tricu što kažnjava Erdogan i Turci su na +8. Stipčević vraća nadu tricom 40 sekundi prije kraja i odmah nakon toga radi prekršaj, Pleslić uzima minutu odmora, a Erdogan nakon njega zabija dva bacanja.

Stipčević pogađa novu tricu -4, a nakon toga Zadrani rade seriju osobnih pogrešaka, od kojih je jedna Periću dosuđena kao namjerna čak i prije nego je prekršaj napravljen. Turci serijom bacanja podižu na 89-81, Ivanov pogađa jedno bacanje. U posljednjih 7 sekundi Kennedy promašuje tricu i utakmica završava rezultatom 89-82.

Zadrani su se nakon -20 uspjeli vratiti u utakmicu, ali što svojom brzopletošću, što čudnim sudačkim odlukama utakmicu su izgubili sa dostižnih 7 koševa razlika. Dojam je da su mogli i puno bolje, jer su Turci u posljednjoj četvrtini bili posustali i bili zreli možda ne za poraz, ali je razlika mogla biti i puno manja.

Turk Telekom - Zadar  89-82 (28-13, 15-20, 22-24, 24-25)

Turk Telekom: Blackney 11, Erdogan 14, Ermis , Wright 23, Yarangume 10, Ozcan , Acik 3, Winston 8, Akpinar , Dudley 16, Lang , Pars 4.

KK Zadar: Rančić 11, Perić 2, Stipčević 17, Johnson 9, Prostran , Gečevski  15 (5 sk), Olivari , Ružić 5 (8 sk), Macura , Ivanov 23 (16 sk)