Sport

FIFA

FIFA razmatra 13 novih prijedloga za gol-tehnologiju

FIFA razmatra 13 novih prijedloga za gol-tehnologiju

Dok eventualni novi tehnološki sustav provjere gola i drugih spornih situacija na travnjaku ne bude usvojen, FIFA preporuča nastavak eksperimentalne faze s petoricom sudaca na terenu

U ponedjeljak su iz Međunarodne nogometne federacije (FIFA) objavili da su prošlog tjedna saslušali 13 prezentacija jednako toliko pristiglih prijedloga za pitanje gol-tehnologije.

Trinaest je različitih kompanija poslalo FIFA-inu Međunarodnom odboru (IFAB) prijedloge rješenja tog gorućeg problema, čije je ponovno uvrštavanje na IFAB-ov dnevni red stavio predsjednik FIFA-e Sepp Blatter nakon kardinalnih nenamjernih pogrešaka sudaca na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, a koje su koštale ispadanja Englesku i Meksiko u dvobojima osmine finala.

Svi su prijedlozi predstavljeni prošlog tjedna, a IFAB će o njima ponovno raspravljati u srijedu, 20. listopada, na zasjedanju u velškom Newportu.

IFAB je FIFA-ino tijelo nadležno za uvođenje novih pravila nogometne igre. Riječ je zapravo o organu koji je prethodio FIFA-i. Osnovala su ga prije 124 godine četiri britanska nogometna saveza (Engleski, Škotski, Velški i Sjevernoirski) zbog ustanovljavanja pravila igre, da bi se nakon toga na njegovim zasadama osnovala FIFA (1904. godine).

Danas u IFAB-u sjede osmorica članova: po jedan iz svakog od četiriju otočkih saveza, te četiri FIFA-ina čovjeka. Za usvajanje odluke o promjeni nogometnih pravila nužna je kvalificirana većina od 75%, odnosno glasovi šest članova.

Dok eventualni novi tehnološki sustav provjere gola i drugih spornih situacija na travnjaku ne bude usvojen, FIFA preporuča nastavak eksperimentalne faze s petoricom sudaca na terenu, od kojih su dvojica angažirana iza golova.

Nije poznato koje su se kompanije javile na FIFA-in natječaj, jer FIFA zasad to ne želi otkriti. Pretpostavlja se da među njima moraju biti švicarski proizvođač satova Longines, zatim tvrtka Cairos, koja je već ranije razvila loptu s mikročipom, kao i Roke Manor Research Limited, inovatorska kompanija koja je u tenis uvela praksu Oka sokolovog (Hawk Eye).

Posljednjespomenuta je dva prijedloga IFAB odbio u ožujku 2008. godine.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.