Sport

Hrvatski olimpijski odbor

Mateša: Volio bih da u Londonu budemo uspješniji nego u Pekingu

Mateša: Volio bih da u Londonu budemo uspješniji nego u Pekingu

Hrvatsku će na Olimpijskim igrama u Londonu predstavljati 108 olimpijaca, a postoji doduše mala, mogućnost da se taj broj i poveća. U Ateni i Pekingu naši su sportaši osvojili po pet medalja, a svi priželjkuju da se u Londonu postavi novi rekord.

Rezultati koje ostvaruju naši sportaši u posljednje vrijeme daju nam razloga za optimizam. Samo u zadnjih nekoliko dana europska zlata osvojili su atletičarka Sandra Perković i jedriličarski dvojac Fantela - Marenić, koji su jedni od naših glavnih uzdanica za olimpijska odličja.

"Teško je reći koliko možemo osvojiti medalja. Ja inače to ne volim prognozirati, jer nitko više od samih sportaša ne želi osvojiti medalju. To bi bilo kreiranje dodatnog pritiska, a to je s naše strane neumjesno. Ako gledamo realno, recimo na primjeru jedrenja, tu se otvara prostor za pozitivne spekulacije oko onih koji se mogu umješati u borbu za odličja", ističe predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, koji se nije dao 'navući' na pitanje koliko medalja očekuje...

"Meni sve što je više od Pekinga, i što ima drugačiju boju, sjaj je zadovoljavajuće."U Pekingu je, podsjetimo, Hrvatska osvojila dva srebra i tri bronce. Mateša je zadovoljan rekordnom brojkom od 108 olimpijaca, ali smatra da ih je moglo biti i više...

"Uvijek može više. Mi na igrama u Riju 2016. očekujemo odbojku, i to mušku i žensku. Očekujemo da plivanje dođe u novi ciklus. Očekujemo i predstavike u boksu. Može više i treba više."Nastup Blanke Vlašić u Londonu i dalje je neizvjestan.

"Blanka je u konkurenciji, ali još uvijek ne znamo hoće li ići. Mi apsolutno podržavamo princip da je na prvom mjestu zdravlje, a nakon toga se može razgovarati o svemu ostalom. O nastupu će odlučivati njen stručni stožer, ali nitko neće biti sretniji od nas ako sve završi happy endom."HOO će 9. srpnja odlučiti o nositelju hrvatske zastave na Olimpijskim igrama. Za sada je se spominje nekoliko kandidata - Igor Hinić (vaterpolo), Venio Losert (rukomet), Ana i Lucija Zaninović (taekwondo), Ivan Kljaković Gašpić (jedrenje), Marin Čilić (tenis)... Sigurno je da to neće biti Sandra Perković, koje neće ni biti na otvaranju. Naime, mnogim trenerima i sportašima sve je manje stalo da bude u svečanom mimohodu, jer cijela ceremonija otvaranja traje i do osam sati što je iznimno naporno za sve...

"Sandre uopće nema na otvaranju. Imate čitav niz takvih kandidata kojih nema na otvaranju. Oni bi došli u obzir, ali slijedeće jutro odmah nastupaju. Morate znati da taj mimohod traje šest do osam sati. Nema šanse da će stručni stožer dozvoliti i preuzeti na sebe takvu odgovornost da nekome dan prije natjecanja to dopusti. Mi za svakog sportaša imamo mišljenje stručnog stožera, njihova je zadnja", dodaje Mateša.Podsjetimo, u Barceloni 1992. godine zastavu je nosio Goran Ivanišević. Njega je 1996. u Atlanti naslijedio Perica Bukić, a 2000. godine u Sydneyu ta čast je pripala Zoranu Primorcu. Na igrama u Ateni 2004. zastavu je nosio Dubravko Šimenc, a 2008. godine u Pekingu Ivano Balić. Mateša nije krio razočaranje činjenicom da će u London putovati samo dvoje hrvatskih plivača - Kim Pavlin i Mario Todorović.

"Očito je neka smjena generacija, iako nisam stručnjak za plivanje. To je sigurno jedan od razloga da je manje plivača nego u Pekingu. Osim toga, možda su se i norme postrožile, ali teško mi je govoriti o tome jer nisam stručan. No, nedvojbeno je da tu ima prostora za napredovanje", zaključio je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.