Nogomet, Kvalifikacije za SP 2014

Kvalifikacije za SP: Hat-trick Ronalda, prvi poraz BiH

Ponajbolji svjetski nogometaš Cristiano Ronaldo predvodio je svoju portugalsku reprezentaciju do slavlja na gostovanju kod Sjeverne Irske. U 4-2 pobjedi Realova je zvijezda zabila tri gola.

Gledatelji na Windsor Parku u Belfastu imali su priliku vidjeti obilje golova i crvenih kartona. Naime, ukupno su podijeljena tri crvena kartona, dva za Sjevernu Irsku (Lafferty i Brunt) i jedan za Portugal (Postiga).

Prvi je pocrvenio Postiga u 43. minuti, a u tom je trenutku rezultat na semaforu bio 1-1. Sjeverna je Irska u dva navrata vodila, ali je Ronaldo sve to poništio i hat-trick je postigao u razmaku od 15 minuta drugog poluvremena. U 68. minuti je zabio glavom na dodavanje Joaoa Moutinha iz kornera, u 77. minuti ponovo glavom, ovoga puta nakon ubacivanja Fabija Coentraa, da bi u 83. minuti postavio točku na i iz slobodnog udarca.

Portugal se s tri boda ponovo vratio na vrh skupine F ispred Rusije.

Prvi poraz u kvalifikacijskom ciklusu za SP pretrpjela je Bosna i Hercegovina koju je u Zenici savladala Slovačka s 1-0 golom Viktora Peckovskyja. Do ove je utakmice BiH imala pet pobjeda i tek jedan remi.

U skupini H Engleska je na Wembleyju ispratila Moldaviju s 4-0 uz dva gola Dannyja Welbecka, dok su po jedan zabili Steven Gerrard i Rickie Lambert. Još je uvjerljiviju pobjedu u skupini s rezultatski nestvarnih 9-0 u Ljvivu ostvarila Ukrajina protiv San Marina. Osmorica različitih strijelaca zabili su za Ukrajince, a jedini je dva gola zabio Jevhen Kačeridi.

U skupini E Švicarska je u Bernu propustila pretvoriti vodstvo 4-1 u pobjedu. Islandski junak zove se Johann Gudmundsson koji je postigao hat-trick, a gol za konačnih 4-4 u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Kvalifikacije za Svjetsko nogometno prvenstvo, skupina E

Norveška - Cipar 2-0 (Elysounoussi 43, King 66)

Slovenija - Albanija 1-0 (Kampl 19)

Švicarska - Island 4-4 (Lichtensteiner 15, 30, Schar 27, Džemaili 54 / Gudmundsson 3, 68, 90+1, Sigurdsson 56)

Redoslijed: 1. Švicarska 15 (7), 2. Norveška 14 (8), 3. Albanija 10 (7), 4. Island 10 (7), 5. Slovenija 9 (7), 6. Cipar 4 (8)

skupina F

Sjeverna Irska - Portugal 2-4 (McAuley 36, Ward 52 / Alves 21, Ronaldo 68, 77, 83)

Rusija - Luksemburg 4-1 (Kokorin 1, 36, Keržakov 60, Samedov 90+3 / Joachim 90)

Redoslijed: 1. Portugal 17 (8), 2. Rusija 15 (7), 3. Izrael 11 (6), 4. Sjeverna Irska 6 (7), 5. Azerbajdžan 4 (7), 6. Lukesmburg 3 (7)

skupina G

Latvija - Litva 2-1 (Bulvitis 20, Zjuzins 42 / Matulevišius 44)

BiH - Slovačka 0-1 (Pecovsky 77)

Lihtenštajn - Grčka 0-1 (Mitroglou 72)

Redoslijed: 1. BiH 16 (7), 2. Grčka 16 (7), 3. Slovačka 12 (7), 4. Latvija 7 (7), 5. Litva 5 (7), 6. Lihtenštajn 2 (7)

skupina H

Ukrajina - San Marino 9-0 (Dević 11, Seležnjov 26, Edmar 32, Kaheridi 45+1, 54, Konopljanka 50, Bezus 63, Fedickij 74, Rakickij 90+4)

Poljska - Crna Gora 1-1 (Lewandowski 16 / Damjanović 12)

Engleska - Moldavija 4-0 (Gerrard 12, Lambert 27, Welbeck 45, 51)

Redoslijed: 1. Engleska 15 (7), 2. Crna Gora 15 (7), 3. Ukrajina 14 (7), 4. Poljska 10 (7), 5. Moldavija 5 (7), 6. San Marino 0 (7)