Nogomet, Kvalifikacije za Euro 2016

Euro 2016: Remi Nizozemske i Turske, uvjerljive pobjede BiH i Belgije

U utakmicama kvalifikacija za EURO 2016 u subotu Nizozemska i Turska su odigrali 1-1, dok su uvjerljive pobjede ubilježili Belgija i BiH.

U skupini A Turci su u Amsterdamu pogotkom Buraka Yilmaza od 37. minute vodili sve do sudačke nadoknade, kada je Wesley Sneijder uspio izjednačiti i ostaviti Nizozemce u utrci za EURO. Česi su prvi s 16 bodova, Islanđani su drugi s 12, dok trećeplasirana Nizozemska ima sedam bodova, a Turska je na pet.

Vodeća momčad A skupine Češka kiksala je protiv Latvijaca, koji su poveli preko Visnakovsa (30) i vodili sve do sudačke nadoknade kada je Čehe poraza spasio Pilar. Česi su tako pokvarili svoj maksimalni učinak, ali su ostali prvi. U Astani su nogometaši Islanda pobijedili Kazahstan s 3-0 i ostali drugi u skupini. Islanđani su lako prošli gostovanje kod Kazahstana i pobijedili pogocima Eidura Gudjohnsena (20) i Birkira Bjarnasona (32,90+1).

Islanđani dosad nikad nisu izborili završnicu nekog velikog natjecanja, kao i Wales koji je s lakoćom (3-0) prošao gostovanje u Izraelu. Strijelci su za Velšane bili Aaron Ramsey (45+1) i Gareth Bale (50,77), a Izraelci su od 51. minute igrali bez isključenoga Eitana Tibija. U ovoj skupini je Belgija kod kuće lako s 5-0 slavila protiv Cipra, dok je BiH konačno ubilježila prvu pobjedu. BiH je na gostovanju kod Andore pobijedila s 3-0, uz tri pogotka Edina Džeke. Wales je prvi u skupini s 11 bodova, a Izraelci su drugi s devet, Belgija ima 8, a BiH je na pet bodova.

SKUPINA A

Češka - Latvija 1-1 (Vaclav Pilar 90/Aleksejs Visnakovs 30)

Kazahstan - Island 0-3 (Eidur Gudjohnsen 20, Birkir Bjarnason 32,90+1)

Nizozemska - Turska 1-1 (Wesley Sneijder 90+2/Burak Yilmaz 37)